3 ilde akaryakıt kaçakçılarına yönelik operasyonlar yapıldı

Tecim Bakanlığının koordinasyonunda oluşturulan Akaryakıt Kaçakçılığıyla Savaşım Hususi Ekibi tarafınca Konya, Aksaray ve Amasya’da meydana gelen operasyonlarda kayıt dışı akaryakıt satışı elde eden hususi düzenekler tespit edildi.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamaya gore, Hususi Ekip ile Jandarma Genel Komutanlığına bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım ekipleri, söz mevzusu illerdeki 4 ayrı akaryakıt istasyonuna yönelik eş zamanlı operasyonlar düzenledi.

Konya’nın Karatay ilçesindeki operasyonda, istasyonda akaryakıt tankeri kullanılarak numaratörlü sayaç üstünden kayıt dışı satış yapıldığı belirlendi.

Bu satışlar için talep üstüne düzmece akaryakıt fişi düzenlenmiş olduğu, giderlerini yüksek göstermek isteyen mükellefler için ise komisyon karşılığı fiş düzenlenmiş olduğu bilgisini alan takımlar anında müdahale için çalışmalara başladı.

Aramalarda yazarkasa versiyon değişikliğini elde eden el terminali ile düzmece fiş düzenlemede kullanılan bilgisayarlara, yazarkasa ve oldukca sayıda kaçak akaryakıta el konuldu.

Düzmece düzenekle usulsüz gelir elde etmiş olduğu tespit edilen istasyonda ruhsatsız tabanca, av tüfeği ve pompalı tüfek şeklinde pek oldukca tabanca da ele geçirildi.

Aksaray’daki operasyonda kaçak sigara da yakalandı

Aksaray’da ise 2 operasyon yapılmış oldu.

İlk operasyonda takımlar, kaçak akaryakıt satışına ilişkin düzenek ararken, akaryakıt istasyonunun çatı katında 6 bin 160 paket kaçak sigaranın saklandığını fark etti.

Bir öteki akaryakıt istasyonuna yönelik ikinci operasyonda ise otomasyon ve yazarkasalara müdahale edilerek kayıt dışı akaryakıt satışı yapıldığı belirlendi. Aramalarda istasyonda gizlenmiş satış sistemine paralel çalışan pompa beyni ve ara birim ünitesi bulunmuş oldu, kayıt dışı satış için kullanılan bilgisayar ve yazarkasaya el konuldu.

Amasya’nın Merzifon ilçesindeki bir akaryakıt istasyonuna yönelik operasyonda cep telefonu ile denetim edilen ve kablosuz web alıcısı bulunan düzenekler ortaya çıkarıldı.

İstasyon tanklarındaki yakıt seviyesi hakkında otomasyon sistemine yanlış veri gönderildiğini tespit eden takımlar, cep telefonu ile sisteme müdahale edildiğini ve böylece satış verilerinin silindiğini de belirledi.

Ekiplerin devamlı ve yoğun emek harcamaları sonucunda 3 ilde meydana gelen 4 değişik operasyonda ele geçirilen eşya, düzenek ve belgelere el konuldu, ilgililer hakkında adli ve yönetimsel işlem başlatıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi 3 ilde akaryakıt kaçakçılarına yönelik operasyonlar yapılmış oldu – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.