42 ülkenin Büyükelçisi Aksaray’da – Son Dakika

42 ülkenin Büyükelçisi Aksaray’da

AKSARAY – Aksaray’ın kültürel zenginliklerinin dünyaya tanıtılması adına organize edilen ve Dışişleri Bakanlığı tarafınca desteklenen seyahat programı çerçevesinde Ankara’da yerleşik olan 42 değişik ülkenin Büyükelçisi aileleri ile beraber Aksaray’a çağrı edildi.

Sabahın erken saatlerinde 2 kafile halinde Aksaray’a gelen Büyükelçiler, mehter marşları eşliğinde Ihlara beldesinde karşılandı. Büyükelçiler, Hristiyanlık dininin merkezlerinden kabul edilen ve dünyanın en büyük kanyonları içinde yer edinen Ihlara Vadisi’nde trekking yapmış oldu. Vadi içinde mağara kiliseleri gezerek bilgiler alan Büyükelçiler aileleri ile beraber hatıra fotoğrafları çekildi. Aksaray’ı dünyaya tanıtmak adına büyükelçiliklerinde emekler başlatacağını söyleyen 42 ülkenin büyükelçisi, Aksaray Valiliği ve Dışişleri Bakanlığı personellerini Ankara’ya çağrı etti. Aksaray’ın gezim açısından da zenginleştirilmesini sağlamak adına 42 değişik düşünce sunuldu. Büyükelçiler ve ailelerine Belisırma köyünde akarsu üstüne kurulmuş kameriyelerde Türk Mutfağına özgü lezzetlerin tanıtılmasının peşinden seyahat programının ilk etabı tamamlandı.

42 Büyükelçi ile ziyarete birlikte rol alan Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım Daire Başkanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ümit Acar, “Bugün Aksaray’dayız şuan Ihlara Vadisi’ndeyiz. Hazırlanan program çerçevesinde Ankara’da yerleşik olan 42 ülkenin Büyükelçisi ve Büyükelçilik mensubu diplomatını Aksaray’a getirdik. Dışişleri Bakanlığı olarak ülkemizin güzelliklerini, gezinsel zamanı yerlerini, yabancı diplomatlara göstermek amacıyla yürüttüğümüz çalışmanın bir parçası olarak bugün Aksaray’dayız. Hakikaten oldukca güzel bir program alın teri dökenlere şükranlarımızı sunuyoruz. Ziyaretimizin ilk durağı Ihlara Vadisi misafirlerimiz oldukça memnunlar güzel bir seyahat geçirdik. Dolu bir program yapıyoruz. Esasen 2 gün planlanmıştı. Bunu 1 güne indirince birazcık süratli görerek akşama kadar son aşama dolu varlıklı bir program hazırlandı. Biz umuyoruz ki ziyaretçilerimiz memnun kalacaklar. Sonrasında kendi ziyaretlerini hususi yapacaklar” dedi.

Yurtdışı Tanıtım Daire Başkanı Fikret Türkeş ise, “Türkiye’nin bilhassa Aksaray’ın tanıtımına katkı elde eden bu güzel proje çerçevesinde bizde valiliğimizi tüm imkanlarımızla destekleme sonucu aldık. Büyükelçiliklerden misafirlerimizi bu nadide yöremizi tanıtmak adına buraya getirdik. Fazlaca iyi bir proje, oldukca yararlı bir proje bulunduğunu düşünüyoruz. Konuklarımızın memnuniyetinden de bunu anlıyoruz” diye konuştu.

Valilik tarafınca organize edilen seyahat programına Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve daire müdürleri de katıldı.

Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat 42 ülkenin Büyükelçisi Aksaray’da – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.