AFAD’tan 140 gönüllüye temel eğitim

AFAD‘tan 140 gönüllüye temel eğitim

AKSARAY Aksaray‘da Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının başlatmış olduğu Gönüllülük Sistemine katılan 140 gönüllü, olabilecek afetlerde yaşam kurtarmak adına eğitim alıyor.

AFAD Yönetimi Başkanlığı tarafınca yurt genelinde başlatılan Gönüllük Sistemi çerçevesinde 2022 Yılı Afet Eğitimlerinde Aksaray’da 140 gönüllü için sunumlu dersler ve uygulamalı eğitimler başlatıldı. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafınca Ocak ayında başlatılan sisteme dahil olan gönüllüler ilkin Gönüllülük Sistemi üstünden dijital platform sunumları ile eğitim alarak sınavdan geçti. Imtihanı başarıyla tamamlayan gönüllüler AFAD’ın temel afet sunum derslerine ve uygulamalı eğitimlerine katılmaya hak kazanmıştır. AFAD İl Müdürlüğü yerleşkesinde meydana getirilen eğitimler çerçevesinde gönüllülere ilk olarak yangın eğitimi verildi. Yangın eğitiminde sabahın erken saatlerinde sunumlu derse katılan gönüllüler öğle saatlerine kadar 3 değişik seansta eğitim aldı. 3 değişik seansı da tamamlayan gönüllüler AFAD teknisyenleri tarafınca uygulamalı eğitime alındı. Yangın eğitiminde uygulamalı olarak kontrollü yangına müdahale anlatıldı. AFAD teknisyenleri tarafınca meydana getirilen anlatımların peşinden gönüllüler sırayla kontrollü yangına müdahale etti. Yaşam kurtarmak adına verilen temel afet eğitimlerine katılan 140 gönüllünün Haziran ayı süresince belirli aralıklarla eğitimlere alınması planlandı. İlk olarak yangın eğitimi ile başlamış olan uygulamalı eğitimlerin, arama kurtarma ve sıhhat eğitimleri ile devam edeceği bildirildi. 140 gönüllü eğitimlerinin peşinden alacakları sertifikalar ile resmi AFAD gönüllüsü olarak bulundukları illerde vazife alacak.

Gönüllülük Sistemindeki sınavları başarıyla tamamlayarak eğitimlere katılan AFAD Gönüllüsü Ramazan Özenen (60), “AFAD Gönüllülüğü için başvurdum ve başvurum onaylandı. Platformdaki sınavları başarıyla geçtik. Şimdi karşı karşıya eğitimlerdeyiz. Bugün yangın eğitimini uygulama ediyoruz. Hemen sonra sırasıyla öteki eğitimlere çağırılacağız. Bugün burada yangınla ilgili güzel açıklamalarda bulundular. Iyi mi oluştuğu, nasıl söndürüldüğü ve iyi mi can güvenliği sağlandığı iyi mi kurtarma yapacağımız anlatıldı. Yangın için 3 unsur ısı, oksijen ve yanıcı madde bu üçgenin bir parçasını çıkardığımızda yangın söndürülüyor bunu öğrendik” dedi.

Bir başka gönüllü Ebru Güneş ise, “Bugün yangında nelerin yapılması icap ettiğini yada nelerin yapılmaması icap ettiğini öğrendik. Yangın esnasında, acil durumda yaralının iyi mi taşınması icap ettiğini öğrendik. Yanma ve yangın arasındaki farkı öğrendik. En sonda da uygulamalı olarak yangının iyi mi söndürülmesi icap ettiğini öğrendik” diye konuştu.

AFAD'tan 140 gönüllüye temel eğitim

AFAD'tan 140 gönüllüye temel eğitim

AFAD'tan 140 gönüllüye temel eğitim

AFAD'tan 140 gönüllüye temel eğitim

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel AFAD’tan 140 gönüllüye temel eğitim – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.