AK Parti Aksaray İl Başkanı Altınsoy DSİ yatırımlarını değerlendirdi

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Devlet Su İşleri (DSİ) 4. Bölge Müdürlüğü tarafınca Aksaray’a 2021 ve 2022 yılı içinde meydana getirilen yatırımları değerlendirdi.

Türkiye‘de 2002 yılından bu yana başta ekonomi olmak suretiyle eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye birçok alanda atılan adımlar ve meydana gelen reformlardan Aksaray’ın da kazanımlar elde ettiğini ifade eden AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile süregelen hizmet yolculuğunun artarak devam ettiğini altını çizdi. Aksaray Mamasın Barajı sulaması yenileme inşaatı hakkında data veren Altınsoy, açık şebeke olarak hizmet gören Uluırmak Sulaması’nın borulu şebeke haline dönüştürülmesi çalışmalarında ana iletim hattı revize edilmiş olduğu için işin keşfi çerçevesinde 3 bin 180 ha (toplam alan 21 bin 420) alanın sulamaya açılabileceğini aktardı. Ana iletim hattında çelik boru çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Altınsoy, ana iletim hattında 5 bin 350 metre çelik boru, Sağ-Sahil ana iletim hattında ise 5 bin 763 metre CTP boru döşemesinin tamamlandığını, ana iletim hattında çelik boru döşemelerinin çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Aksaray içme suyu arıtma tesisindeki gelişmelere de değinen Altınsoy, Aksaray’ın içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanmasına yönelik yürütülen çalışmalarda tüm imalatların tamamlandığını, ham su kalite problemi sebebiyle performans testlerine en kısa sürede başlanacağını aktardı. Ortaköy ilçesine bağlı Harmandalı ile Gülağaç Sofular‘da tamamlanan gölet ile binlerce hektar ziraat arazisinin suya kavuşturmanın mutluğunu yaşadıklarını dile getiren Altınsoy, “İnşa edilen Harmandalı Göleti rezervuarda toplanan 940 bin m3 su ile bin 440 da ziraat arazisi sulanacaktır. Sofular Göleti rezervuarında ise toplanan 420 bin m3 su ile 870 da ziraat arazisi sulanacaktır. Tüm imalatlar tamamlanmıştır. Önümüzdeki sulama sezonunda hizmet vermeye başlayacaktır. Çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Aksaray Helvadere sulaması yenileme inşaatında çalışmaların hızlıca devam ettiğini bildiren Altınsoy, “Helvadere Göleti’nde yararlanarak klasik kanallarla sulanan ziraat arazilerinin basınçlı sistemle sulanması için 30 bin 968 metre boru döşenecektir. 498 ha ziraat arazisi basınçlı borulu sulama sistemi ile sulanacaktır. Projeyi yılsonuna kadar bitirip çiftçimizin hizmetine sunmak istiyoruz. 20 senedir söz verdiğimiz şeklinde milletimizin yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulunmuş oldu. – AKSARAY

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.