Aksaray Baymış Köyü Muhtarı Arıbaş: ‘Çin Sarımsağının Durdurulması Gerekir. Birçok Üretici İşi Bırakmak Durumunda Kalacak’

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray‘da sarımsak üreticileri, maliyetlerin yükselmesinin peşinden yurt dışından sarımsak getirilmesinden yakınma ediyor. Baymış Köyü Muhtarı Güvenli Arıbaş, “Yurt dışından gelen bilhassa Çin sarımsağı marketlerde görsel olarak bizim sarımsaklarımızdan daha güzel görünüyor. Onun durdurulması lüzumlu. O eğer olmazsa, bizim sarımsaklarımız, ileriki yıllarda da para etmez şeklinde görünüyor. Birçok üretici bu işi bırakmak durumunda duracak. Zira zarar ettiğin bir şeyi ekmenin de bir anlamı yok” dedi.

Aksaray Baymış Köyü Muhtarı Güvenli Arıbaş, “Tarımla uğraşıyorum. Bu mevsim sarımsak hasadı mevsimi. Bu yıl sarımsaklarımız sıkıntılı. Hem kalite yönünden hem de alıcı yönünden bu yıl üretim fazlaca zor durumda. Maliyetin yarısına gitmiyor, fazlaca düşük fiyatlar veriyorlar. 3-4 lira en fazla 5 lira. Bunun sebebi de benim fikrim, bu sarımsağın alıcısı genel anlamda dışarıdan geliyordu. Çevre illerden geliyorlardı. Akaryakıttaki zamlar, işçiliğin yüksek olması. Bir de üretimin fazlaca fazla olması” dedi.

“BIRAKIN ÇİFTÇİ YAPSIN BU İŞİ”

Baymış köyü Muhtarı Güvenli Arıbaş şunları söylemiş oldu:

“Bu işi artık çiftçiden başka hepimiz yapıyor; öğretmeni yapıyor, doktoru yapıyor. Bırakın bu işi ziraatçi yapsın. Doğrusu bir ziraatçi gidip de öğretmenin, doktorun işini yapmıyor. Siz de çiftçinin işini yapmayın. Geçen yıl averaj 6-7 liraydı ondan önceki yıl 15-20 lira arasıydı bu yıl 4-5 lira. Onun da dekarda maliyeti 5 lira, dekarda normalde 1 ton çıkmıyor. Daha önceki yıllarda 1 ton üstünde verim aldık fakat bu yıl 1 tona yaklaşmıyor 500-600 kilolarda kalıyor. O da dekarı 4-5 liraya versek dekarı 2,5 liraya geliyor kesinlikle kurtarmıyor. Söylediğim şeklinde bu sarımsağın tarlada maliyeti 5 lira.

“10-12 DEKAR SARIMSAĞIM TARLADA KALDI”

10-12 dekar sarımsağım var fakat kendim söktürmedim. Zira hesapladım artık önceki maliyetleri göz önünde bulundurmuyorum. Şu an meydana getirilen işçiliği hesaplıyorum. Kurtarmadığı için tarlada bıraktım ben. Artan maliyetler, para etmemesi, üretim çokluğu…  Sarımsak, bilhassa bizim bölgemizin sarımsağı, aroma bakımından Türkiye‘de ilk sırada olacak bir sarımsak. Çin’den gelen sarımsaklar var, onlarda aroma diye bir şey kesinlikle bulamazsınız. Aroma demek sarımsağın acısı olur, bizim ürettiğimiz sarımsaklar Türkiye’de ilk sıraya girecek sarımsaklardan bir tanesi, bizim ürettiğimiz sarımsaklar. Bunun devlet kontrolünde ekilmesi uygun. Yurt dışından gelen bilhassa Çin sarımsağı marketlerde görsel olarak bizim sarımsaklarımızdan daha güzel görünüyor. Onun durdurulması lüzumlu. O eğer olmazsa, bizim sarımsaklarımız, ileriki yıllarda da para etmez şeklinde görünüyor. Birçok üretici bu işi bırakmak durumunda duracak. Zira zarar ettiğin bir şeyi ekmenin de bir anlamı yok.”

“BİRÇOK ÜRETİCİ BIRAKMAK ZORUNDA KALACAK”

Ürünlerin para etmemesi sebebiyle birçok üreticinin üretmekten vazgeçtiğini söyleyen Arıbaş, “Eğer eğer olmazsa bu yıl değil gelecek yıllarda da para etmez şeklinde görünüyor ve birçok üretici de bu işi bırakmak durumunda duracak. Zira zarar ettiğin bir şeyi ekmenin de bir anlamı yok. Bunun bir dekar da harcaması 5 bin lira minimum 1 ton alacaksın 5 liranın üstünde satacaksın ki kar edeceksin. O da bu yıl karı bırakın ana, anaya bile kurtarmadı, eksiye düştü. Mazot tutarları yalnız sarımsakta değil tüm çiftçinin zor durumda kalmasını sağlamış oldu. İnşallah ümit ediyoruz ki bu bu şekilde devam etmez” dedi.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Aksaray Baymış Köyü Muhtarı Arıbaş: ‘Çin Sarımsağının Durdurulması Gerekir. Birçok Üretici İşi Bırakmak Durumunda Duracak’ – Son Dakika

Bu haber ANKA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.