Aksaray Şehit Aileleri Derneği Başkanı Koçak’tan, Açacağı Parka ‘Şehit Eren Bülbül’ Adını Vereceğini Duyuran Aksaray Belediyesi’ne Tepki: ‘Aksaray’da…

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray Belediyesi’nin Kurtuluş’taki Laleli mahallesinde açacağa parka ‘Şehit Eren Bülbül‘ adını vereceğini duyurması, kentteki şehit ailelerinin tepkisini çekti. Aksaray Şehit Aileleri Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Koçak, “Aksaray’da şehit mi yok? Şehit yakınları, ‘Siz Eren Bülbül ismine niçin müdahale etmediniz’ diye bana soruyor. Belediyenin bizlere sormadığını söyledim. Eren Bülbül, bizim de başımızın tacı. Genç yaşlarında bu vatan için canını feda etti, sadece biz ne olacağız? Bu ayrımın sebebi ne? Eren Bülbül’ün adı her yerde var. Birilerini kahraman duyuru edip bizim çocuklarımızı, 185 tane şehidimizi yok saymak asla kimsenin haddi değil” dedi.

Hüseyin Koçak, Laleli mahallesinde açacağa parka ‘Şehit Eren Bülbül’ adının verileceğini açıklayan Aksaray Belediyesi’ne tepki gösterdi. Koçak, ANKA haber Ajansı’na yapmış olduğu açıklamada şunları söylemiş oldu:

“NEDEN AYRIM YAPILIYOR BİLMİYORUM”

“Şehit babasıyım. Tüm şehit aileleriyle içli dışlı oluyoruz. Onların dertlerini, sıkıntılarını dinliyoruz. Çözebildiğimiz kadar kendimiz, çözemediğimiz kadar yetkililerden yardım alıp çözmeye çalışıyoruz. Aksaray’da ilk şehidimiz, terör şehidimiz. Bununla birlikte 185 tane terör şehidimiz var. Benim oğlum, 110’uncu şehitti. 2006 senesinde teröristlerle girmiş olduğu çatışmada, Hakkari Şemdinli Derecik bölgesinde şehit olmuştu. Şimdi şehitlerimizin isimlerinden bazıları oldukça ön plana çıkartılmış durumda. Tüm şehitlerimiz içinde fark yapılıyor. Çocuğumun, çöp kokan, şehit babası olarak utandığım küçük bir sokakta adı var, isminin altında çöp konteyneri duruyor. Bu mevzuyu daha ilkin dile getirdim. Sokak isminin yazdığı levha büküldüğü için şehidin adını bile göremiyorsunuz. Bu yıldan son olarak benim çocuğumun adı kalmış, Kurtuluş’ta bir okula adını verdirdik. Öteki bazı şehitlerimizin adı cadde, sokak, okul, park şeklinde bölgelere veriliyor. Benim çocuğum şeklinde bazı küçüklere niçin fark yapıldığını bilmiyorum.”

“ŞEHİT GELDİĞİ ZAMAN EN ÇOK BİZİM İÇİMİZ YANAR”

Aksaray Belediyesi’nin şehit aileleri ile istişare yapmadan bu tür mevzularda karar aldığını ifade eden Koçak, belediye başkanına 10 şehit babasıyla ziyarete gitmelerine karşın derneğe herhangi bir ziyaret yapmadığını söylemiş oldu. Koçak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Maalesef Sayın Başkan, tenezzül edip bizi ziyaret etmedi. Bu işler toplumsal medya paylaşımı ile olmuyor. Şehit geldiği vakit, Türkiye genelinde en oldukça bizim içimiz yanar. Kimse kusura bakmasın, şundan dolayı o acıyı yaşayanlar bizleriz. O şekilde toplumsal medyadan meydana getirilen ‘ciğerim yandı’, ‘içimize kor ateşi düştü’ şeklinde paylaşımlar asla inandırıcı değil. O şekilde paylaşımla da olmuyor. Siyasiler, şehit vardığında babasıyla bol miktarda fotoğraf çektirip ‘Bak yanındayız’ mesajı verir. Merasim biter, birkaç sefer ziyarete gidilir, ondan sonrasında aile yalnız bırakılır. Ben, 12 senedir bu tarz şeyleri yaşıyorum ve bu durum ziyadesiyle içimizi yakıyor, oldukça üzülüyoruz.

“ŞOV YAPAN, SİYASET YAPAN, HAYRINI GÖREMEYECEK”

Şehitler üstünden şu anda ne oluyor ne bitiyorsa şehitlerimizin haberi var. Güvenli olun sizlere hakkını helal etmiyor. Şehitlik üstünden şov icra eden, politika icra eden, hayrını da göremeyecek” diyen Koçak, “Eğer bir şehit babası olarak benim canım yanıyorsa, yakıyorsanız bu bir haktır. Şehitler unutmayacak, ahirette görüşürüz. Hakkımızı da helal etmiyorum. Beni bir şehit yakınım arayıp, ‘Başkanım, Aksaray’da şehit mi yok? Eren Bülbül de bizim şehidimiz. Türkiye’de hepimiz bizim şehidimiz. Başkanım belediye başkanına nasıl sesimizi duyururuz’ dedi. Ben de ‘Ulaşamayız’ dedim. Dernek başkanı olmama karşın iyi mi ulaşamadığımı sorunca, belediyenin bizlerle istişare yapmadığını; derdimizi, sıkıntımızı sormadığını ve önemsemediğini söyledim.

“AKSARAY’DA ŞEHİT Mİ YOK”

Aksaray’daki 185 şehidin bu tür kararlarla yok sayıldığını söyleyen Koçak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Benim çocuğum da 20 yaşlarında şehit oldu. Niye bizim evlatlarımızın adı bu şekilde mühim bölgelere verilmiyor? Ben yandım, benim ciğerim yandı. Benim çocuğumun isminin altında çöp var. Hala utanmıyor musunuz? Bizi bypass etmeye, yok saymaya kimsenin hakkı yok. Üç yıl ne yaptınız? Aksaray Belediyesi’nin derneğimize denizdeki bir kum tanesi kadar faydası oldu mu? Olmadı. Sayın Başkan, Tanrı aşkına sen kimin oyları ile geldin? Eren Bülbül de öteki şehitler de Tanrı katında şehittir. Aksaray’da şehit mi yok? Şehit yakınları, ‘Siz Eren Bülbül ismine niçin müdahale etmediniz’ diye bana soruyor. Belediyenin bizlere sormadığını söyledim. Eren Bülbül, bizim de başımızın tacı. Genç yaşlarında bu vatan için canını feda etti, sadece biz ne olacağız? Bu ayrımın sebebi ne? Eren Bülbül’ün adı her yerde var. Sorsaydınız, fikrimizi alsaydınız. Birilerini kahraman duyuru edip bizim çocuklarımızı, 185 tane şehidimizi yok saymak asla kimsenin haddi değil. Kimse kusura bakmasın.

“ŞEHİT AİLELERİNİN HAYIR DUASINI ALIYORLAR”

Aksaray Belediyesi’nde yan gelip yatan personeller varken biz derneğe bir tane personel alamadık. Bir bardak çayları dahi nasip olmadı. Bizlerden vergi alıyorsunuz. Sadece Aksaray Vali’mize, Valiliğimize oldukça teşekkür ediyorum. Bizlere haiz çıktılar, hiç kimseye muhtaç etmiyorlar. Ben, Sayın Vali’mize ve yardımcılarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şehit ailelerinin hayır duasını alıyorlar. Bunu şehitlerimiz de görüyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.