Aksaray’a davet edilen büyükelçi ve diplomatlar, Ihlara Vadisi’ni gezdi

Aksaray Valiliğinin ev sahipliğinde kente gelen büyükelçi ve diplomatlar ile ailelerinden oluşan 57 davetli, Ihlara Vadisi‘ni gezdi.

Kentin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen ziyaretler kapsamında Aksaray’a gelen Arnavutluk, Moldova, Letonya, Ürdün, Malta, İran, Bulgaristan, Moğalistan, Uganda, Somali, Tanzanya, Tacikistan ve Dominik Cumhuriyeti‘nin de aralarında bulunmuş olduğu 35 ülkeden büyükelçi ve diplomatlar, aileleriyle zamanı ve organik bölgeleri görme imkanı buldu.

Vali Hamza Aydoğdu, gazetecilere, Aksaray için zamanı günlerden birisinin yaşandığını söylemiş oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak suretiyle bu ziyaretlerde alın teri dökenlere teşekkür eden Aydoğdu, “Misafirlerimiz bugün Ihlara Vadisi’nden başlayarak Selime Katedrali, Güzelyurt, yeraltı şehirleri, fabrikalar ve son olarak Sultanhanı Kervansarayı’nı ziyaret edecek. Biz Türkiye‘deki büyükelçilerin Aksaray’ın güzelliklerini görmesini istedik.” diye konuştu.

“Türkiye tabiat harikası ve aden şeklinde bir yer”

Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Anguel Tcholakov ise Ihlara Vadisi’nde bulunmuş olduğu için oldukca mutlu bulunduğunu beyan etti.

Ihlara Vadisi’nin doğasına fanatik kaldığını vurgulayan Tcholakov, şunları kaydetti:

“Aksaray’ın misafirperverliğinden oldukca mutlu olduk. Biz burada köprü vazifesi görüyoruz. Yalnız gezim anlamında değil, öteki mevzularda da bağlantı kurup Aksaray’ın tanıtımına katkı sağlayacağız. Ihlara Vadisi’nde kendimizi bam başka bir dünyada bulduk. Doğasıyla, tarihiyle ve coğrafyasıyla oldukca değişik bir yer. Türkiye tabiat harikası ve aden şeklinde bir yer. Burayı gördüğüm için oldukca mutluyum.”

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand da Ihlara Vadisi’nin inanılmaz bir yer bulunduğunu söylemiş oldu.

İlk kez Ihlara Vadisi’ni gezdiğine değinen Farazmand, “Bizlere bu güzel geziyi düzenledikleri için Aksaray Valiliğine teşekkür ediyorum. Burada değişik medeniyetleri aynı anda yaşıyor gibiyim. Bu bölge tarihin çeşitli dönemlerine ilişik izler barındırıyor.” dedi.

Aksaray Gezim İşletmeciler Dernek Başkanı Fahri Solak ise seyahat programına katılanlar vesilesiyle Aksaray’ın güzelliklerini ve zamanı mekanlarını tüm dünyaya tanıtma fırsatı bulduklarını kaydetti.

Aksaray'a davet edilen büyükelçi ve diplomatlar, Ihlara Vadisi'ni gezdi

Aksaray'a davet edilen büyükelçi ve diplomatlar, Ihlara Vadisi'ni gezdi

Aksaray'a davet edilen büyükelçi ve diplomatlar, Ihlara Vadisi'ni gezdi

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aksaray’a çağrı edilen büyükelçi ve diplomatlar, Ihlara Vadisi’ni gezdi – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.