Aksaray’da 423 çiftçiye tohum desteği

Aksaray‘da 423 çiftçiye tohum desteği

AKSARAY Aksaray’da ziraatçi destekleme projeleri çerçevesinde yüzde 75 bağışlama ile 423 çiftçiye 3 değişik tohum dağıtımı gerçekleştirildi.

Aksaray’da tarımsal kalkınma hamleleri çerçevesinde çiftçilerin desteklenmesi ve üretimin artırılması amaçlanarak etkinlik gösteren 423 çiftçiye tohum desteği sağlandı. Aksaray Valiliği öncülüğünde İl Hususi İdaresi ve İl Genel Meclisinin maddi destek sağlamış olduğu projede aspir, kuru fasulye ve yağlık ayçiçeği tohumları dağıtıldı. 423 çiftçiye tohumların toprak ile buluşturulmasındaki hususlar hakkında bilgiler verildi. Bununla beraber ziraat arazilerinin etkinleştirilmesi ve nadas alanlarının daraltılması projesi çerçevesinde yüzde 75 hibeli 6 milyon TL tutarında 292 ton çeşitli tohum dağıtıldı. Bu projeyle beraber Aksaray bitkisel üretimde Türkiye ikincisi olurken, 10 milyar TL üstündeki tarımsal üretim değerlerinde de Türkiye 16.’sı oldu. 423 çiftçiye 20 ton aspir, 5 ton yağlık ayçiçeği ve 13 ton kuru fasulye dağıtımının arkasından 14 bin dekar atıl ve nadasa bırakılmış arazinin tarımsal üretime kazandırılması hedefleniyor.

Bağışlama desteğinden faydalanarak aspir tohumu yeğleyen Kemal Davet (58), “Bugün buraya geldik. Yüzde 75 bağışlama yardımıyla tohumumuzu aldık. Tanrı razı olsun devletimizden, oldukça teşekkür ederim. Aldık şuan sıradayız bekliyoruz. Bu çiftçiye can oldu. Fazlaca güzel oldu” dedi. Su sorunları sebebiyle susuz ziraat yaptığını vurgulayan Salih Taş (49), “Çiftçilikle meşgulüm, çiftçilerimize devletimiz destek veriyor. Bugün tohumlarımızı teslim aldık. Devletimizin yüzde 75 hine yardımıyla vermiş olduğu tohumları toprakla buluşturacağız. Her yıl olduğu benzer biçimde bu senede tohumları verdi. Ben su sıkıntımız olduğundan ben aspir tohumu aldım. Aspir ekeceğim inşallah su ihtiyacı oldukça olmayan bir üründür” diye konuştu.

Aksaray'da 423 çiftçiye tohum desteği

Aksaray'da 423 çiftçiye tohum desteği

Aksaray'da 423 çiftçiye tohum desteği

Aksaray'da 423 çiftçiye tohum desteği

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.