Aksaray’da ‘Ahilik Haftası’ kutlandı – Son Dakika

Aksaray‘da “35. Ahilik Haftası” kutlamaları kapsamında merasim düzenlendi.

15 Temmuz Ulusal İrade Meydanında düzenlenen törende saygı duruşunda bulunulmuş oldu, İstiklal Marşı okundu. Ahilik geleneğinde çıraklık ve kalfalık sürecinin peşinden ustalığa ulaşan bir esnafın doğal olarak tutulduğu esaslar tiyatro vizyonu ile anlatıldı.

Vali Hamza Aydoğdu, burada yapmış olduğu konuşmada, ahiliğin Türk İslam kültürünün Anadolu’da vücut bulmuş en güzel ve yaşayan örneği bulunduğunu belirtti.

Ahiliğin temelinde, kardeşlik, dürüstlük, terbiye, vefa ve erdem bulunduğunu kaydeden Aydoğdu, bunların yalnız esnaflık ve ticaretin değil insanlığın da temeli bulunduğunu altını çizdi.

Aydoğdu, “İslam inancı ve Türk kültüründen süzülmüş değerler manzumesinin adıdır ahilik. Onun için de yüz senelerdir yaşatılmaya devam ediliyor.” dedi.

AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, ahilik, esnaf loncaları şeklinde millet kurucu müesseslerin resmi olmayan sivil müesseselerden bulunduğunu bunların fazlaca mühim fonksiyonlar icra ettiklerini söylemiş oldu.

MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı ise ahilik geleneğinin yüzyıllar boyu sürüp bu günlere ulaştığını dile getirdi.

Konuşmaların peşinden Aksaray Gençlik Merkezi ekibi tarafınca halk oyunları gösterisi sunuldu.

Ahilik Haftası dolayısıyla düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmaları ile masa tenisi müsabakalarında dereceye girenlere armağanları verildi.

Törende Aksaray’da senenin kalfası seçilen Teslime Tekeli ile senenin çırağı seçilen Ramazan Enginer’e armağanları takdim edildi.

Aksaray’da senenin ahisi seçilen Ticaret Bakanlığı değerlendirme komitesi tarafınca da Türkiye‘de senenin ahisi seçilen mobilya oyma ustası Akıllı Satıcı (68) ile Vali Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer‘e ahilik geleneğinde mezuniyet belgesi töreni şeklinde uygulanan şed kuşanma töreni yapılmış oldu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aksaray’da ‘Ahilik Haftası’ kutlandı – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.