Aksaray’da bıçakçıların kurban mesaisi başladı

Aksaray‘da Kurban Bayramına sayılı günler kala bıçak ustaları talepleri karşılayabilmek için bayram mesaisine başladı.

Aksaray’da Kurban Bayramı hazırlıklarında mühim bir yere haiz olan bıçakçılar, kurban kesimi, deri yüzümü ve et doğramak için vatandaşların talebiyle bıçakları bileme makinesiyle keskinleştiriliyor. Kurban Bayramı için üretilen yeni bıçakların tezgahlardaki yerini almış olduğu bıçakçılarda satışlar devam ederken, vatandaşların getirmiş olduğu bıçaklar da bileme işlemi görüyor. Bıçak bileme işleminde bıçağın yanmaması ve iyi eğelenmesi gerekirken bıçakçı esnafı müşterilerinin önünde sanatlarını konuşturuyor. Vatandaşlar da hayvanların kesim esnasında eziyet çekmemesi ve kesim sonrası etlerin rahat bir halde doğranması için bıçakları işin ehline bırakıyor. Kentte, bıçak 7, nacak ve balta ise 15 liradan bileniyor.

Bıçakçılık icra eden İbrahim Ircı, “Bıçak satışlarımız düzgüsel gidiyor. Dükkanımızda 20 liradan adım atar 500 liraya kadar bıçak çeşidimiz var. Yerli, yabancı ve kendi ürünümüz olmak suretiyle onlarca bıçak çeşidimiz bulunuyor. Ayrıca bıçak bileme işimiz devam ediyor. Yurttaşlarımız işlerini son güne bırakıyor. Ondan dolayı sorun çekiyoruz. Gece dahil mesai yapmak zorundayız. Yurttaşlarımızın işini en güzel şekilde halletmeye çalışıyoruz” dedi.

Bıçak almaya gelen Hasan Hüseyin Kaygın (66) ise “Hazırlıklarımız iyi, kurbanlarımızı keseceğiz. Ben kurbanımı kuran kursuna verdim. Birini de kendim keseceğim. Bıçak alacağım, bıçak bileyleteceğim. İşte bu şekilde kurban bayramımızı geçireceğiz. Kendime uygun bıçaklara bakıyorum. Bulamazsam evindeki bıçakları bileyleteceğim. Bulursam bir tane iyisinden alacağım. Sürmene bıçakları iyi diyorlar ona bakacağız” diye konuştu. – AKSARAY

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Aksaray’da bıçakçıların kurban mesaisi başladı – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.