Aksaray’da deneme ekimi yapılan yerli ekmeklik buğday ‘Halis’ hasat edildi

Ziraat ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafınca (TAGEM) yürütülen “Yerli ve Ulusal Tohumlarımızın Ulaşmadığı Ziraatçi Kalmasın” programı kapsamında “Halis” isminde olan ekmeklik buğdayın tecrübe etme üretimi hasat edildi.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, merkeze bağlı Gökçe köyünde ziraatçi Mustafa Uz’a ilişkin 6 dekar alanda ıslah edilmiş “Halis” isminde buğdayın tecrübe etme ekimi yapıldığı tarlada düzenlenen hasat töreninde, bu buğdayın Aksaray iklim şartlarına uygun bulunduğunu, rekoltesi yüksek ve tüm standartlarda ekmek olmaya uygun kalite taşıdığını söylemiş oldu.

Yerli ve ulusal buğdayın yeni ekim sezonunda Aksaray’da ekimi için çiftçilerin teşvik edileceğini ifade eden Vali Aydoğdu, “Un verimi, toplam ürün kıymeti ile yerli buğday çeşidi olan ‘Halis’ ekmeklik buğdayın tecrübe etme ekimi Ziraat Müdürlüğümüz kontrolünde yapılmış oldu. Dekar başına düzgüsel şartlarda 300-400 kilogram alınırken yeni ürün çeşidi olan Halis buğdayda bu 1200 kilograma ulaşıyor. Bunu Aksaray’da yaygınlaştıracağız. Yüzde 100 yerli ve ulusal yeni buğday çeşidimiz hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Ziraat ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav da Aksaray’da 2022 yılı hububat hasat periyodunun devam ettiğini, 2021 yılı verilerine bakılırsa 2022 hasat döneminde arpa, buğday ve çavdarda yüzde 15’lik verim artışı olduğuna dikkati çekti.

Tecrübe etme üretimi meydana getirilen yerli ekmeklik buğdayın, un sanayinin kaliteli ekmeklik buğday ihtiyacını karşılayacak mühim bir yerli buğday çeşidi bulunduğunu kaydeden Saklav, yüksek rekoltesi ile Halis yerli buğdayın, Aksaray’da sulu arazilerde tüm çiftçiler tarafınca ekilebilecek bir ürün olacağını söylemiş oldu.

Konuşmaların peşinden üretici Mustafa Uz’a ilişkin 6 dekar alanda buğday hasadı yapılmış oldu.

Düzenlenen programa Belediye Başkan Vekili Yakup Kadri Perek, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Ali Büber, Ziraat ve Ormal İl Müdürü Bülent Saklav, Ziraat Odası Başkanı Güvenli Koçak, Tecim Borsası Başkanı Hamit Özkök, birim müdürleri ve çiftçiler katıldı.

‘Halis’ yerli ekmeklik buğday çeşidi, Ziraat ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce (TAGEM) tarafınca 2018 senesinde Sakarya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aksaray’da tecrübe etme ekimi meydana getirilen yerli ekmeklik buğday ‘Halis’ hasat edildi – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.