Aksaray’da doğuştan görme engelli Meryemana’nın ‘görme’ sevinci

Aksaray‘da doğuştan görme engelli Meryemana Kocaoğlan, tedavi görmüş olduğu hastanede görme yetisi kazanmıştır.

Neşeli köyünde 5 çocuklu Kocaoğlan ailesinin kızları 16 yaşındaki Meryemana Kocaoğlan, yüzde 85 görme engeliyle dünyaya geldi.

Görme yetisi zaman içinde daha da azalan Kocaoğlan, yüzde 100’e ulaşan görme kaybı sebebiyle ilköğretim 2. sınıftan ayrılmak mecburiyetinde bırakıldı.

Kızının tedavisi için alanında uzman doktorlarla görüşen baba Ömer Kocaoğlan, kızının göz merceğinin değiştirilmesi ile tekrardan görmesinin sağlanabileceği bilgisi üstüne yardım aramaya başladı.

Türkiye‘de iki hususi hastanede yapılabilen ameliyatın harcamalarını karşılayamayan Karaoğlan, köy muhtarı Nurettin Şener’den yardım talebinde bulunmuş oldu.

Kocaoğlan ailesinin yardım talebi, köy ziyaretlerinde bulunan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu‘ya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk tarafınca aktarıldı.

Genç kızın sağlığına kavuşturulması ve yapılacak ameliyat ile ilgili her türlü yardımın yapılması emirini vererek girişimlerde bulunan Vali Aydoğdu’ya hayırsever bir iş insanı da destek olmak istediğini bildirdi.

Ziyarette duygulu anlamış olur yaşandı

Müjdeli haberi alan Meryemana Kocaoğlan’ın göz mercekleri hususi bir hastanede meydana getirilen ameliyatla değiştirildi.

Yüzde 100 görme yetisine kavuşan Meryemana’nın tedavisi devam ederken, babası ve köy muhtarı ile beraber Vali Aydoğdu’ya teşekkür ziyaretinde bulunmuş oldu.

Vali Aydoğdu, duygulu anların yaşandığı ziyarette, “Meryemananın gözlerindeki ışıltıyı görmek dünyaya kıymet. Kızımız, kim bilir tam tonlarında asla görmediği renkleri, gökyüzünün maviliğini yeni doğmuşçasına tekrardan görüyor. Onun duası bizlere yeter. Yeni yaşamının kendisine başarı ve mutluluk getirmesini arzuluyorum.” dedi.

“Dünyaya tekrardan geldim”

Yaşamış olduğu mutluluğu tanım edemeyeceğini belirten Meryemana Kocaoğlan ise hayallerini gerçekleştirmek için adeta tekrardan doğduğunu belirterek, “Dünyaya tekrardan geldim ve oldukça mutluyum. Şimdi eğitimime tekrardan başlayacağım ve tabip olmak isterim. Tedavimle ilgili bana destek olan valimiz başta olmak suretiyle, hayırseverlere, muhtarımıza, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği başkanımıza ve oldukça teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Baba Kocaoğlan ise meydana getirilen ameliyat ile kızının dünyasının değiştiğini, ailecek oldukça mutlu olduklarını söylemiş oldu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aksaray’da doğuştan görme engelli Meryemana’nın ‘görme’ luğu – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.