Aksaray’da Esnaf, Her Yaz Yeniden Başlayan Yol Çalışmasına Tepkili: ’15 Gündür İş Yapamıyoruz… Her Sene, Her Sene Çalışma Olmaz’

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray Ereğlikapı Mahallesi’ndeki Atatürk Bulvarı üstündeki esnaf, Aksaray Belediyesi’nin her yıl yazları başlatmış olduğu altyapı, yol ve hafriyat çalışmasına tepki gösterdi. Esnaf, “15 gündür iş yapamıyoruz” dedi. Bir başka esnaf ise “Bu şekilde her yıl, her yıl emek verme olmaz. Her yaz bu yolda bir emek verme yapılıyor” diye konuştu.

Aksaray Ereğlikapı Mahallesi esnafı, Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı üstünde her yıl yazları yeniden yeniden emek verme yapılmasına tepki gösterdi. Esnaf Hakan Darılmaz, “Bu şekilde her yıl, her yıl emek verme olmaz. Her yaz bu yolda bir emek verme yapılıyor. Koskoca bir pandemi periyodu geçti, hiçbir şey yapmadılar. Tam işlerin açılacağı, gurbetçilerin geleceği sezonda Aksaray Belediyesi bu güzergahta devamlı bir emek verme yapıyor. Burada 200’ün üstünde esnaf var. Aksaray’ın bir ucundan bir ucuna Aksaray’ın en uzun caddesi burası” dedi. Esnaf Darılmaz, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“ANA ARTERİ BAŞTAN BAŞA KAPATMIŞ”

“Benim 5 çalışanım var. Onların sigorta parasını ödeyemiyorum. Benim günlük maliyetim 35 bin TL ve ben günlük zarar ediyorum. Buradaki esnafın hepsi sıkıntılı. Şu yolların haline bir bakar mısınız? Bu şekilde bir emek verme olabilir mi? Parça parça yolu yapın dedik, iş yerinin birini açın, dedik. Ulaşım yok yoldan kalkan inşaat tozu olduğu benzer biçimde iş yerlerimize doluyor. Türkiye‘deki birçok şehre gidiyoruz. Büyük şehirlerde bu şekilde emekler yok. Adamlar öyleki bir sistem yapmış ki, çalışacağı kadar alanı kapatıyor. Bir bölümünü yap bitir, onu aç… Bir tarafını kapat, bir tarafını aç.”

“AK PARTİ’YE OY VERMEYEN NERDEYSE YOK AMA BIKTIK”

Iktisat aslına bakarsanız esnafın belini büktü diyen Hakan Darılmaz, “Aksaray gurbetçi şehri. Tüm esnaf gurbetçinin gözüne bakıyor. Tam iş yapacağımız vakit, Aksaray Belediyesi yol ve altyapı çalışmalarına başlıyor. Kime şov yapıyorlar, çalışıyoruz imajı mı vermeye çalışıyorlar? Ben de AK Partiliyim. Ben de oy verdim. Gurbetçi bile şikayetçi” dedi.

Hakan Darılmaz, “Neymiş asfalt sezonu 6 ayda 8 ay arası oluyormuş. Çalışanlar saat 9.00’da gelip 6.00’da ayrılıyorlar. Aksaray Belediyesi ekipleri plansız programsız çalışıyor. Geçenlerde geldiler burayı kazdılar sonrasında, ‘Tüh biz yanlış yapmışız’ dediler. Yedi gün açık kaldı. Yazıktır, günahtır. Yapboz tahtasına döndürdüler. Milletin cebinden çıkıyor bu par. ya belediye çalışanları plana uymuyor ya da bir plansızlık var” dedi.

“15 GÜNDÜR İŞ YAPAMIYORUZ BİZE KİMSE SORMADI”

Aynı güzergahta işyeri olan esnaf Faruk Pekmezci, “Biz meyve sebze satıyoruz. Meyve-sebze tozdan ölüyor. Manav reyonu aslına bakarsanız 2-3 günlük ürünlerim bulunmuş olduğu, tarihindeki satış yaptığımız ürünlerdir. Esasen pahalı araç-gereç, bu ziyanı kim karşılayacak? Bir yeri bitir, bir yerin asfaltını at. Ondan sonrasında diğer tarafa geç. Fuzuli harcama yazık günahtır. Bir gel vatandaşa sor, esnafı bir gez. Halini hatırını bir sor. Neredesin? Hani hiçbir yerde yoksun” dedi. Pekmezci, şunları söylemiş oldu:

“Esnaf aslına bakarsanız kan ağlıyor. Kendi kafalarına gore iş yapıyorlar. Burada yüzlerce esnafa gelip, bilgilendirme yok. Sorma yok. Düşünce alma yok 15 gündür iş yapamıyoruz. Bugün bir kasa sebze 200-250 milyon (200-250 bin lira) tutuyor. Hiç olmazsa yazın iş yaparız diye bekliyoruz, fakat bunların devamlı aynı güzergah üstüne yaptıkları yol çalışmalarından dolayı tamamımız oldukca perişanız. Yazın burada iş mi yapılır? Başka şehirlere gidiyoruz, bakıyoruz. Adamlar kent yapmış. Biz burada dönüyoruz dönüyoruz, aynı işi yapıyoruz. Artık şu esnafın yakasından bir düşün, dükkan kiramızı ödeyemedik. 5 kişiyle çalışıyorduk ikisini işten çıkarmak zorunda kaldık. Trafik zabıtaları ne iş yapar? Gidiyorlar semt pazarlarında saklanıp çay içiyorlar. Yolu boş yere kapatacağınıza zabıtalarınızı çalıştırın, trafik akışını sağlayın.”

“ÖNLEM ALMIYORLAR”

Kaldırım ve yol çalışmalarında belediyenin hiçbir yol güvenlik önlemi ve kaldırım güvenlik önlemi almadığını da belirten Pekmezci, “Yurttaş kaldırımdan ve yollardan geçerken tehlikelerle karşı karşıya. Düşse kolunu, bacağını kırsa ya da bir yeri yaralansa bu insanın zararını kim karşılayacak? Yapboz tahtasına döndürdüler biri söküyor, biri yapıyor” açıklamasında bulunmuş oldu.

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIP BİTİRSİNLER”

Emekli Hicabi Çeçen de, “Aksaray, Aksaray olalı bu şekilde bir emek verme, bu şekilde bir rezalet görmedi” diyerek şunları söylemiş oldu:

“70 yaşındayım ben. 3 vardiya çalışır, gece gündüz çalışır. Nereden gidecek, nereden geleceğiz. Ikimiz de şaşırdık. Otomobilleri dağlardan, taşlardan geçiriyoruz. Bu hizmet gece gündüz yapılıp bir an evvel bitirilecek. Bunca insan mağdur edilmeyecek. Neticede yapılıyorsa buradaki esnaftan toplanan çevre temizlik vergisiyle, bizim paramızla yapılıyor. Bu şekilde bir rezillik görülmedi. Tozdan dükkanımıza giremiyoruz. Esnaf alışveriş meydana getirecek satın alan bulamıyor. Çamurdan çukurdan geçemiyor.”

“ÇANTAYI ALAN GELİP BELEDİYE BAŞKANI OLUYOR”

Çocuk ürünleri satan İbrahim Ethem ise “Kaldırımdan insanoğlu geçecek ki iş yerimize gelecekler. Ben çocuk ürünleri satıyorum, tozdan içerideki tüm ürünlerim perişan halde. Esasen iş yok. Aksaray Belediye Başkanı seçileli 3 yılı geçti, bigün esnafın içine girip de derdini sordu mu? Eline çantayı alan Aksaray’a geliyor, Belediye Başkanı oluyor. Bırakın da Aksaray’ın halkından birisi olsun derdini bilsin, sıkıntısını bilsin. Gelsin bir aydır yağmur yağışı yoktu, hiçbir emek verme yapmadılar. Sırf şov yapmak için çalışıyormuş benzer biçimde gösteriyorlar kendilerini. Zor durumdayız” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.