Aksaray’da İkinci El Eşya Satıcısı: Dolap 2 Bin Lira. ‘700 Lira Olmaz mı 500 Lira – 600 Lira Olmaz Mı?’ Diyor’

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray’da ikinci el ev eşyası satan 72 yaşındaki Vedat Kara, “Vatandaşlarımızda alım gücü olsa, benim yanıma gelmezler. Şuradaki dolap iki bin lira. Adam, ‘700 lira olmaz mı 500 lira – 600 lira olmaz mı?’ diyor” dedi.

Aksaray’da ikinci el ev eşyası satan 72 yaşındaki Vedat Kara, “İkinci elcide yaşam zor geçer. Bundan dolayı buraya, gereksinim duyan yurttaş gelir. Örnek olarak belirleme oldu, adam gidecek, zorunlu satacak. Ucuz almak, ucuz vermek vatandaşa; benim görevim bu” dedi. Vedat Kara şunları söylemiş oldu:

“SIFIRA GELEN ZAMLAR VATANDAŞI İKİNCİ ELE YÖNELTTİ”

“Vatandaşta alım gücü kalmadı, vatandaşlarımızda aslına bakarsanız alım gücü olsa benim yanıma gelmezler. Buraya gelen aslına bakarsanız üçüncü katman. Örnek olarak şuradaki dolap iki bin lira adam diyor ki, ‘700 lira olmaz mı, 500 lira olmaz mı, 600 lira olmaz mı’ diyor. Şimdi o fiyatı vermezler. Şimdi yaşam bu şekilde.

Sıfıra gelen zamlar bizi etkilemedi vatandaşı bizlere yöneltti, ikinci ele yönelttirdi. Şimdi ben yok satıyorum. Örnek olarak tv, çamaşır makinesi yok satıyorum. Niçin? Bu alım gücü olmadığından. Sıfıra gidip 16-17 milyar (16-17 bin lira) verip de alamaz, taksitle alsa aslına bakarsanız onun borcunu ödeyene kadar dolap efora çıkıyor kısaca onun borcunu ödeyene kadar.

Adam ikinci ele, iki bin lira bir dolabı alıp götürüyor evine. Çoğu zaman polislere, jandarmalara, öğretmenlere, genç talebelere veriyoruz. Fakat zannedersem yaşam onları da sıkıyor, bizi sıkmış olduğu benzer biçimde. Onlar da eskisi benzer biçimde rahat gezip rahat dolaşamıyorlar.

Memurlar artık internetten satış yapıyorlar. Bizim ikinci eli öldüren o. Evvelinde işyar olarak belirleme çıktığında bana geliyordu dost şu fiyata olursa mal benim, parasını verip gidiyordu. Şimdi adam internete koyuyor oradan satış yapıyor. Oradan kazıklanıyor internetten aldığında. Benim buradan alsa dolap arızalı çıktı adama kıyamıyorsun delikanlı, ihtiyaçlı sahibi, dolabını değiştiriyorum.

“ÜRÜNLERİMİZE YÜZDE YÜZ ZAM GELDİ”

Benim ürünlerime yüzde yüz zam geldi. Örnek olarak bir yatak evvelinde 30 liraya alıyorduk 50 liraya veriyorduk. Şimdi 75 liraya alıyoruz 125 liraya satıyoruz fakat alan yok. Alıyoruz depolar doldu, alan yok. Tanrı hepimizin yardımcısı olsun.

Dükkan giderlerim, benim şurada depom var. Adam bana Almanya’dan geldi 30 milyar (30 bin lira) istedi. İllaki müşteriden çıkartacağım, ben insanın dükkanını boşalttım verdim şimdi bekliyor. Euro-dolar istiyor benden.

Vatandaşın parası olan çıkıyor fakat alamayan da ‘taksit yapar mısın’ diye soruyor. Şimdi önceki benzer biçimde işimiz yok. Evvelinde 25 kişiden 20 kişiye eşya satıyordum şimdi ise 25 kişiden 5 kişiye zor eşya satıyorum.”

“ALIM GÜCÜ AŞIRI DÜŞTÜ”

İkinci el eşya satan Dursun Yanık ise şunları söylemiş oldu:

“10 senedir bu sektördeyim ikinci el, spot sektöründeyim. İhtiyacı olup alamayan insanoğlu için bizim işimiz bulunmaz bir nimet. Normalde bir mağazada 23-24 bin lira olan oturma grupları ikimiz de sıfır satıyoruz yedi bin lira sekiz bin lira. Bizde yalnız marka yok spot. Bugün bir buzdolabı yedi, sekiz bin lira. Bizlerden iki bin liraya temin edebiliyorlar. Alım gücü aşırı derecede düştü zira onun için yurttaş ikinci ele yöneldi. Vatandaşın bizlere gelme amacı uygun fiyata almak, yurttaş bizlere geldiği süre kafasında tasarlıyor şu fiyata alabilir miyim diye ikimiz de gelen müşterinin alabilir mi alamaz mı diye ona bakılırsa indirim yapıyoruz destek oluyoruz. Milletin alım gücü sıfır hepimiz ikinci ele yöneldi diyebilirim. Benim ürünlerime yüzde kırk zam geldi koltuk takımları, yatak odası takımları sözgelişi onlara yüzde kırk zam geldi. Örnek olarak bizim 10 bin liraya sattığımız ürün şu an 17 bin lira oldu. 5 bin liraya sattığımız takımlarımıza 8 bin 500, 9 bin lira oldu. Giderlerimiz de arttı elektrik, kira yüzde 25 arttı aslına bakarsanız. Yetişmeye çalışıyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.