Aksaray’da, “Kan dostum“ projesine yoğun ilgi

Aksaray‘da, “Kan dostum” projesine yoğun ilgi

AKSARAY – Aksaray’da, Kızılay‘ın “Kan bağışı yaşam kurtarmış olur” sloganı ile sürdürdüğü bağış kampanyasında kan bağışı icra eden vatandaşlar farkındalık oluşturmak için çağrıda bulunurken, Dr. Mustafa Kürşat Uzandaç kan vermenin yararlarından ve duyarlılıktan bahsetti.

Kızılay’ın, Türkiye‘nin birçok bölgesini tesiri altına alan kış koşullarının kan bağışlarını da negatif etkilemesi üstüne yeni bir kan bağışı kampanyası başlattığını duyurmasının arkasından Aksaray’daki kan bağışı toplama ekibi harekete geçti. Kızılay’ın, “Kan bağışı yaşam kurtarmış olur” sloganı ile Kan Dostum projesinin tanıtımını gerçekleştiren bağış toplama ekibi 15 Temmuz Ulusal İrade Meydanı’ndaki Mobil Kan Toplama Merkezi’nde ilkin vatandaşların kan bağış formlarını aldı. Kan bağış formunu dolduran vatandaşlar şeker ölçümü ve gerilim ölçümünün arkasından kan verdi. Bilhassa genç nüfus kan bağışına ilgi gösterdi.

Mobil merkez sorumlusu Dr. Mustafa Kürşat Uzandaç, kan bağışının yararları ve vatandaşların azalan kan stoklarına verdiği desteği anlatarak, “Kan bağışı pandemi döneminde ve soğuklarda oldukça azaldı. Kan bağışının insanlara yararını anlattık. Bedenimize yararları var, karaciğer yağlanması azalır, kolesterol düşer. Baş ağrıları gider, ayak yanmaları biter. Kan bağışı vücut için detoks sayılır. Bunlar haricinde bağışlanan her kan ayrıştırıp, trombosit ve plazma olarak kullanılıyor. Ek olarak her bağışınızda bağışçımızın adına Kızılay ormanlarında bir fide dikilmektedir. Kan bağışlarının faydalarının yanında pandemi dönemindeki azalmalarda basınımızın duyarlılığı yardımıyla inşallah yurttaşlarımız haber alarak bu duyarlılığı artırmaya çalışacağız” dedi.

Arkadaşı ile beraber kan veren Zeynep Yılmaz (22), “Son zamanlarda pandemi ve hava şartları sebebiyle kan stoklarının azaldığını duyduk. Ikimiz de duyarlı birer yurttaş olarak kan bağışladık. Buradan tüm Aksaray halkına da kan bağışlamalarını rica ediyorum” diye konuştu.

Beyza Sevim Gökçe de (22), “Son zamanlarda kan stoklarında azalma olduğundan ben de kan bağışında bulundum. Tüm halkımızı kan bağışı halletmeye çağrı ediyorum. Kan bağışı yaşam kurtarmış olur” dedi.

Kan stoklarındaki azalmaya karşı Kızılay’a destek olmaya geldiğini belirten Zafer Can Mutlu (19), “Son zamanlardaki kan stoklarındaki azalmadan dolayı meydandaki kan aracına geldim. Kan ver hayata can ver diyerek kan verdim. Hakikaten herkesi kan vermeye çağrı ediyorum. Oldukça sıcak ilgi ilgi var, inşallah kanımın birilerine faydası olur. Can kurtarmış olur diye umuyorum” diye konuştu.

Aksaray'da, Kan dostum projesine yoğun ilgi

Aksaray'da, Kan dostum projesine yoğun ilgi

Aksaray'da, Kan dostum projesine yoğun ilgi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.