Aksaray’da okullarda deprem tatbikatı yapıldı

Aksaray‘da okullarda zelzele tatbikatı yapılmış oldu

AKSARAY Aksaray’da 2022 Afet Tatbikat Yılı sebebiyle kentte eğitim veren okullarda eş zamanlı zelzele tahliye tatbikatı yapılmış oldu.

Aksaray’da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri tarafınca 2022 Afet Tatbikat Yılı dolayısıyla Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında zelzele tahliye tatbikatı düzenlendi. Kentte eğitim veren tüm okullarda eş zamanlı olarak meydana getirilen tatbikatta öğrencilere ilk olarak okulların hoparlörlerinde yıkım sesleri verildi. Yıkım seslerini duyan öğrenciler aralarından seçilen AFAD gönüllüsü öğrenciler ve öğretmenlerin komutları ile “çök, tutun, kapan” hareketi ile sallanmanın bitmesini bekledi. Okulda çalan sirenle tahliye edilen öğrenciler okul bahçesinde güvenli alanda beklerken, Aksaray Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, AFAD ekipleri ve UMKE ekipleri okul içinde mahsur kalan talebe ve okul personellerini kurtardı. Okul çalışanı itfaiye merdiveni ile camdan çıkarılırken, talebe ilk müdahalenin arkasından sedye ile çıkarılarak ambulansa taşındı. Bahçede bekleyen öğrencilerin yoklaması alınırken, tatbikat sorunsuz bir halde tamamlandı.

Vali Yardımcısı Mustafa Duruk, “Bildiğiniz benzer biçimde 2022 Afet Tatbikat Yılı deklare edildi. Bu çerçevede tüm Türkiye‘de, tüm okullarda aynı anda aynı saatte tatbikat yapılmış oldu, bizde buna tanık olduk. Ülkemizin afet noktasındaki yerini biliyoruz. Ciddi afetler oluyor kısa sürede yaşadığımız İzmir depremi, onun sonrasında Kastamonu‘da yaşanmış olan sel felaketleri bu aşamada devamlı bizim tetikte olmamızı gerektiriyor. Bilgili ve eğitimli olmamız lazım, İçişleri Bakanlığımızın, Ulusal Eğitim Bakanlığımız ile beraber hazırlamış olduğu bu tatbikat tüm okullarımızda eğitimin en mühim parçasını gerçekleştirmiş oluyoruz” dedi.

Lise talebesi Ömer Bakan ise, “Bu şekilde bir tatbikatın bulunduğunu bilmiyorduk. Ilkin oldukca heyecanlandık. Sesi duyduktan sonrasında evvelde olan bilgilerimizle, okuldan öğrendiklerimizle ilk başta çök tutun kapan hareketimizi yaptık. Sonrasında siren sesiyle birlikte dışarıya çıktık. Oldukca değişik bir şeymiş bunun her tarafta öğretilmesini tavsiye ederiz. Biz bu şekilde bir bilgiyi bilmiyorduk. Daima işimizi görecek yararlı olacak bir şey” diye konuştu.

Aksaray'da okullarda deprem tatbikatı yapıldı

Aksaray'da okullarda deprem tatbikatı yapıldı

Aksaray'da okullarda deprem tatbikatı yapıldı

Aksaray'da okullarda deprem tatbikatı yapıldı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.