Aksaray’da Vakıflar Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı

Aksaray‘da Vakıflar Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı

AKSARAY – Vakıflar Haftası bu yıl, “Vakıf Uygarlığında Toplumsal Politikalar, Toplumsal Yardımlar ve Paylaşma Geleneğiz” temasıyla Aksaray’da da kutlandı.

Aksaray’da çeşitli etkinliklerle Vakıflar Haftası kutlamaları yapılmış oldu. Kamu kurumları, üniversite, vakıflar ve öteki sivil cemiyet kuruluşları ile zamanı Zinciriye Medresesinde süregelen kutlamalar gün süresince devam etti. Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü koordinesinde çeşitli etkinliklere ev sahipliği meydana getiren Zinciriye Medresesinde drama etkinlikleri ile müze ve zamanı eserler vatandaşlara tanıtıldı. Vakfı, vakıf medeniyetlerini ve vakıf kültürünü vatandaşlara tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen etkinliklerde Selçuklu ve Osmanlı gelenekleri anlatıldı. Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı, Zinciriye Medresesini ziyaret ederek etkinliklere katıldı.

Haftanın kutlanmasındaki amacı özetleyen Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı, “Bu yıl temamız, toplumsal politikalar, toplumsal yardımlar ve paylaşma geleneği üstüne kutlanıyor. Bugünkü vakıflarımızın da paylaşma geleneğimiz üstünde farkındalık üretmesini istiyoruz. Bu yıl ilk kez Aksaray ve Karaman‘da Konya’nın haricinde kutluyoruz. Hedefimiz bin senelik medeniyetimiz içinde mühim bir yeri olan vakıf kültürü ve yardımlaşma, dayanışma unsurumuzun gelecek nesillere de taşınmasını sağlamak. Aksaray’ımızda bir fazlaca vakıf eserimiz var. Normalde 70 vakıf eseri dimdik ayakta duruyor. Bu vakıfların yapmış olduğu ve şuan içinde bulunduğumuz Zinciriye Medresesi bir vakıf eseridir. Medeniyetimizin yapmış olduğu bu eserin kendisinden ziyade devamlılığını sağlamakla birlikte ürettiği manayı da biz gelecek nesillere taşımak istiyoruz. Vakıf bir anahtar, geçmişle gelecek içinde bir anahtar bu yıl drama etkinlikleri ile gençlerimizi vakıf eserlerimizin yanına getirerek onların vakıf eserlerinin yanında vakıfların ne işe yaradığını anlamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Böylelikle geçmişten gelen kültürün canlanmasını istiyoruz” dedi.

Aksaray'da Vakıflar Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı

Aksaray'da Vakıflar Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı

Aksaray'da Vakıflar Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı

Aksaray'da Vakıflar Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.