Aksaray’daki Benzin İstasyonunda Çakmak Yaktı: 2 Kişi Yaralandı

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray‘ın Büyük Bölcek Mahallesi’nde 27 Temmuz’da bir akaryakıt istasyonunda müşterinin akaryakıt dolumu anında çakmak çakmasıyla bir ATV aracı ve akaryakıt pompası tutuştu. İki şahıs yaralandı.

Vaka Aksaray’ın Büyük Bölcek Mahallesi’nde bir akaryakıt istasyonunda yaşandı. Benzin istasyonunda benzin dolum esnasında müşterinin depo denetim amacıyla çakmak yakması neticesinde çıkan yangında iki şahıs yaralandı.

Benzin istasyonu çalışanları ilkin yanan vatandaşlara müdahale etti, ondan sonra ATV aracı ve pompayı söndürdü. Peşinden petrol istasyonu çalışanları vakası 112 Acil Çağrı Merkezi’ne haber verdi. İhbar üstüne itfaiye, polis ve ambulans ekipleri yangın yerine sevk edildi. Ambulans ekipleri yaralılara ilk müdahaleyi yaptıktan sonrasında, yaralılar Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘ne kaldırdı. Buradan Konya Şehir Hastanesi‘ne sevk edilen yaralılardan Mustafa Akıl’ın dirimsel tehlikesinin devam etmiş olduğu, istasyon çalışanı Mehmet Akbulut‘un ise bacağında ve kollarında yanıklar olduğu öğrenildi. Vakayla ilgili soruşturma başlatıldı.

“12 SANİYE GİBİ KISA BİR SÜRECE BİR FACİAYI ÖNLEDİK”

Vakası özetleyen istasyon vardiya şefi Muhammet Ergin, “Vaka ben bu pompada yakıt veriyordum öteki pompadan bağrışma duydum alevler aniden terfi etti öteki dostlarımla beraber soğuk kanlı şekilde en önce yaralı arkadaşlarımızı söndürdük ondan sonra pompa ve ATV aracını söndürdük. Yangını 12 saniyede denetim altına aldık. Bu tip yangınlar ile ilgili ayda 1 kere eğitim alıyoruz, ilk yardım eğitimi. Bu şekilde facia, yangın mevzularıyla ilgili arkadaşlarımızla da ilgileniyoruz bilgilendiriyoruz. Görüldüğü şeklinde 12 saniye şeklinde kısa bir sürece bir faciayı önledik. Şirket sahiplerimiz bu mevzuyla ilgili bizi ödüllendirdi, ödül için yapmadık bunu bir tek bizim aklımızdaki burayı denetim altına almaktı sağ olsunlar onlarda bizi sevindirdi, ödüllendirdi” dedi.

“MÜŞTERİLERİMİZE ÖZELLİKLE TELEFONLA OYNAMAMALARINI SİGARA İÇMEMELERİNİ ÖZELLİKLE RİCA EDİYORUZ”

Akaryakıt istasyonu işletme sahibi Osman Yılmaz ise şunları söylemiş oldu:

“Aksaray kent merkezinde bulunan bu istasyonun sahibiyim. Vaka günü işletmemizde değildim kamera kayıtlarını incelediğimiz vakit gördüğümüz kadarıyla ATV sürücüsü yakıt almış olduğu sırada çakmak ile deponun orada bir ateşleme yapıyor onun sonucunda çıkan alevle hem kendisi yaralanıyor hem pompa görevlisi yaralanıyor. İstasyonumuzdaki öteki arkadaşlarımızın soğuk kanlılığı yardımıyla süratli bir halde müdahale ediliyor 12  saniye şeklinde kısa bir sürede yangın tamamen denetim altına alınıyor. ATV motorundan bir yangın çıkıyor akaryakıt pompasına sıçrayan bir yangın var yanan bir alan kişi ve pompa görevlimiz var. İstasyonumuzda ayda 1 sefer acil durumlarla ilgili elemanlarımıza eğitim veriyoruz. Yangın tüplerinin periyodik kontrollerini oldukça iyi bir halde yaptırıyoruz, basınçlarını devamlı denetim ediyoruz. İş sağlığı ve güvenliği mevzusunda da devamlı dışarıdan eğitimlerimizi alıyoruz. Personelimizin ayağında bir yanma oldu şu anda Konya Kent Hastanesi’nde yatıyor hem hastanedeki yetkililerden data alarak takip ediyoruz hem arkadaşımız konuşabilir durumda onunla da devamlı temas halindeyiz. Üzücü bir vaka oldu keşke olmasaydı. Akaryakıt istasyonlarında müşterilerimize bilhassa telefonla oynamamalarını sigara içmemelerini bilhassa rica ediyoruz. Bu işletmeler oldukça tehlikeli olduğundan dikkat edilmesi lazım oldukça kısa bir sürede oldukça büyük felaketler olabilir. ATV sürücüsü de Konya Kent Hastanesi’nde yaralı olarak yatıyor tedavi altında vaka anında gelen itfaiye ekiplerinin vaka yerinde bulmuş olduğu bir çakmak var itfaiye raporunda da büyük olasılıkla geçecektir hemen hemen elimize geçmedi. Savcılık soruşturmayı başlattı.”

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Aksaray’daki Benzin İstasyonunda Çakmak Yaktı: 2 Şahıs Yaralandı – Son Dakika

Bu haber ANKA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.