Aksaraylı Berber: ‘Artık MHP’ye Vermeyeceğim. Zaten Bıyığı da Keseceğim’

Aksaray kasap, artan maliyetler ve yaşam pahalılığından yakınırken “Harcama olarak üçe katladı. Köylü işin içinden çıkamıyor, besici de çıkamıyor” dedi. Bir berber de “Maliyetler artıyor, kira artıyor her şey artıyor. Her şeye zam geliyor. MHP‘ye veriyordum fakat vermeyeceğim artık. Esasen bıyığı da keseceğim azca kaldı” diye konuştu.

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, Merkez İlçe Başkanı Talat Karaağaç, il ve ilçe yöneticileri ve gençlik kollarıyla beraber ziyaret etmiş olduğu esnafla söyleşi etti sorunlarını dinledi. Berberlik icra eden bir yurttaş, zamlar sebebiyle zor durumda olduklarını söylemiş oldu. Ertürk’ün “Tıraşa zam yapabildin mi” sorusu üstüne berber, şu şekilde konuştu:

“ARTIK MHP’YE VERMEYECEĞİM, ZATEN BIYIĞI DA KESECEĞİM”

“Yok abi nerede? Maliyetler artıyor, kira artıyor her şey artıyor. Valla elektriğe zam, doğalgaza zam… Bizlere bu ay 300 lira elektrik faturası geldi. Doğalgaz şimdi gelmiyor, fakat kışın bin lira geliyordu. İlk dükkan açtığımda 80 lira elektrik geliyordu. Şimdi 300 lira geliyor. Daha bir zam daha geldi herhalde, fakat o tam yansımadı. O sonrasında gelecek herhalde. Aylık kiramız iki bin lira oldu. O da yalvar yakar oldu. Valla o da tanıdık olduğundan, kaç şahıs araya soktuk. O kadar da bir şey yok doğrusu. Her şeye zam geliyor. Ben esasen bu yıl CHP’ye vereceğim. MHP’ye veriyordum, fakat vermeyeceğim artık. Esasen bu bıyığı da keseceğim azca kaldı.”

“KÖYLÜ DE BESİCİ DE İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMIYOR”

Ertürk’le sohbet etmiş olduğu kasap içinde da şu diyalog geçti:

Kasap : Etin kilosu 135-140-150 lira fiyatlarımız.

Ali Abbas Ertürk: Iyi mi, yurttaş alabiliyor mu?

Kasap: Alım gücü düşük.

Ali Abbas Ertürk: Üretici için ucuz hakikaten, üretici de kazanamıyor. Yurttaş için ise pahalı.

Kasap: İki şık var, doğrusu bir yanda ‘köylünün malı para etsin’ diyorlar. İşte süt ürünleri yükseliyor, et ürünleri yükseliyor, arpa buğday yükseliyor. Bu da piyasaya yansıyor. Bu sefer de piyasaya yükseliyor. Süt terfi etti peynirin kilosu 130-140 lira oldu, kaşar peynir 110 lira olmuş. Doğrusu bunlar etkiliyor.

Ali Abbas Ertürk: İşin garip yanı süt yüksek yüksek görünüyor, fakat üretici de süt ineğini kesiyor para kazanmak için.

Kasap: Geçen yıl bu zamanlar arpa iki bin ile 2 bin 300 liraya alındı. Şu an arpa 6 bin 500-7 bin lira. Doğrusu imalat harcama olarak üçe katladı. Doğrusu köylü işin içinden çıkamıyor, besici de çıkamıyor. Minik baş üç bin liradan başlıyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.