Aksaraylı Berber: Tıraşın Pahalanması Gayet Normal. Veresiye de Tıraş Ediyoruz, Kredi Kartıyla Da… Taksit Taksit de Yapıyoruz’

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray‘da berber Yasin Atak, “Her şey pahalandı. Tıraşın da pahalanması oldukça düzgüsel. Biz memnun değiliz fakat zorunlu. Veresiye de tıraş ediyoruz. Kredi kartıyla da tıraş ediyoruz. Taksit taksit de yapıyoruz” dedi.

Aksaray’da 27 senedir berberlik icra eden Yasin Atak, “Her şey pahalandı. Tıraşın da pahalanması oldukça düzgüsel. Biz memnun değiliz fakat zorunlu. 20-25 milyon liraya (20-25 liraya) aldığımız jileti, şimdi 55-60 milyon liraya (55-60 liraya) alıyoruz. Bir tane sabunu beş liraya alıyorduk, şimdi 15-20 liraya alıyoruz” dedi. Atak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Veresiye de tıraş ediyoruz. Kredi kartıyla da tıraş ediyoruz. Taksit taksit de yapıyoruz.  Vatanımın milletimin devletimin arkasındayım, sürekli zam sürekli zam, versinler. Biz devletimizin arkasındayız, devletin arkasındayız. Cumhurbaşkanının ya da hükümetin arkasında değiliz. Biz devletimizin yanındayız. Fakat hükümetin de bu zamlara, bu ekonomiye bir çözüm bulması lazım. Altını geçti piyasadaki malzemeler. Bugün 10 liraya aldığın malzemeyi yarın 15-20 liraya alıyorsun. 12. aydan ilkin 15-20 liraya karnımı doyuruyordum şimdi 40 liraya zor doyuruyorum karnımı.”

“YÜZDE 20 GİBİ BİR ZAM GELDİ AMA ŞU PİYASADA YETERLİ DEĞİL”

Bir başka berber esnafı ise şunları söylemiş oldu:

“26 senedir mesleğin içindeyim. Yüzde 20 şeklinde bir zam geldi. Fakat piyasaya gore çok da fazla değil. Alan kişi niçin memnun değil, piyasadaki durumdan doğrusu şu anki gelen zam müşteriye fazla geldi fakat ben almasam dükkandaki ortam bozuluyor doğrusu malzememe gelen zamlar beni de etkiliyor organik olarak almak zorundayım. Tek kullanımlık havlu. Ben bunu geçen yıl 40 liraya alıyordum şimdi 160 liraya alıyorum ve her müşterime ayrı ayrı kullanıyorum. Giderlerimiz muhakkak karşılanıyor fakat bu zamlardan satın alan memnun değil ben bu parayı müşteriden alamıyorum.

“TEMEL VE ŞAHSİ İHTİYAÇLARIMDAN, AİLEMİN İHTİYAÇLARINDAN KISARAK, ŞU AN DÜKKANI GEÇİNDİRİYORUM”

Temel ve kişisel ihtiyaçlarımdan, ailemin gereksinimlerinden kısarak, şu an dükkanı geçindiriyorum. Dükkanın ortak gideri averaj 8 bin lira, personel gideri hariç. Dükkanın yalnız elektriği malzemesi.

Durumu iyi de olsa üstünde yoksa ver diyemiyoruz, fakat durumu olandan şu an ki tarifeyi ben alamam aslına bakarsan. Bugün ben ucu ucuna yetiştiriyorsam bu zaman içinde borçlana borçlana daha kötüye gidecek, en sonunda ben patlayacağım burayı kapatıp gideceğim.”

“İNSANLAR İHTİYAÇLARINDAN DA KAÇIYOR”

Bir başka Berber esnafı da “12 senedir bu sektördeyim. Bu yıl büyük bir artış var fiyat sıralamasında her şeye zam geldi fakat yakalayamıyoruz. İnsanlar devamlı dağılıyor, bu şekilde olunca da dükkanın durumu kötüye gidiyor. İnsanlar gereksinimlerinden da kaçıyor. Kısaca sonumuz ne olacak bilmiyorum. En fena saç spreyini 20 liradan alıyorduk kutu hesabı şimdi olmuş 60 lira bu yüzde 100 bir zam değil daha fazlası. Bu şekilde olunca ikimiz de vatandaşa lüzumlu indirimi yapıyorum fakat fiyatlar terfi etti. İnsanların en sevilmiş olduğu şey cebi. Evvelde köşeye bir para atma vardı şimdi hepsi ihtiyaçlara gidiyor. Birikim yapamıyorum, asla kimse yapamıyor. Şu köşeyi çıkmadan cebinden 100 lira çıkıyor, en küçük bir şey olsun. Bu fiyatlar insanları da bizi de üzüyor fakat sonumuz nereye gidiyor bilmiyorum” dedi.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Aksaraylı Berber: Tıraşın Pahalanması Oldukça Düzgüsel. Veresiye de Tıraş Ediyoruz, Kredi Kartıyla Da… Taksit Taksit de Yapıyoruz’ – Son Dakika

Bu haber ANKA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.