Aksaraylı Çiftçi: ‘Tarım Kredi Kooperatifiyle Çalışıyorum. Eskiden, Derlerdi Ki ‘Yem 5 Lira, Bir Yıl Sonra Ödersen 6 Lira.’ Şimdi Tefeciden Farkı Yok’

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaraylı ziraatçi, “Hayvancı olarak fazlaca bezginiz. Ziraat Kredi Kooperatifleriyle çalışıyorum. Eskiden, derlerdi ki, ‘Yem 5 lira, bir yıl sonrasında ödersen 6 lira.’ Şimdi gidiyorum, tefeciden farkı yok” dedi.

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk; CHP Eskil İlçe Başkanı Ali Güç ile il ve ilçe yöneticileri Eskil ilçesinde esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Çulfa köyünden bir yurttaş, “Mazot fırladı gitti kime çalışıyoruz başkanım bu dolar kimin? Fazla fazla parayı adam bin dolarla geliyor Türkiye‘nin yarısını geziyor. Hadi ikimiz de gidelim gezelim, nasıl gezeceksek? Hayvancılık bitti şu köyde yüzde 80’ni sattı, vardı sattık” diye konuştu.

“DEVLET HİÇ YANIMIZDA OLMADI”

Aksaraylı yurttaş şunları söylemiş oldu:

“Ben çiftçiyim, şu anda hayvancılıkla uğraşıyorum. Bundan 15-20 gün ilkin hayvanlarımı sattım. Devlet bizim yanımızda hiçbir süre olmadı. Şu anda hayvancılık ile uğraşan bezgin durumda. Hakikaten ben bir yıl o hayvanın arkasını bekledim, yaz kış. Şu anda devlet tam bizim para kazanacağımız dönemde, çoluğumuzu çocuğumuza rızık kazanacağımız dönemde elini ayağını çekti, bizi 4 zenginin içinde bıraktı. Şu anda hakkaten öyleki. 4 zenginin elindeyiz biz. 4 varlıklı ne süre isterse yükseltiyor ne süre isterse düşürüyor.

Hayvancı olarak fazlaca bezginiz. Daha 15 gün ilkin yemi 360 liraya aldım, hayvan satacağım, hayvanı kestirdim ha vatandaşımız ucuz et yesin. Ben AK Parti‘ye oy verdim 2 dönem. Fakat şu an kararsızım, hakkaten fazlaca kararsızım.

Ziraat Kredi Kooperatifleriyle çalışıyorum. Eskiden giderdik bizlere derlerdi ki, ‘yem 5 lira, bir yıl sonrasında ödersen 6 lira.’ Şimdi gidiyorum hakkaten tefeciden farkı yok. Ziraat Kredi’de yem 370 lira esnafta 350 lira. Soruyorum bu niye bu şekilde, ‘abi işte biz fiyatı yüksek fiyat aldık yemciden’, bizim suçumuz ne?

Eskiden bir seviye vardı şu anda hakkaten yok. Biz hayvancılığa yeni başlamadık. Babamızdan, dedemizden, atamızdan 6 yıl ilkin 70 poşet yem aldım, 26 bin liraya günde bir poşet yese 70 gün yetmez mi? Malımı satsam şimdi o para etmez. Şu anda 6 ay sırtını beklediğimiz bir ufak baş hayvan bin lira. Bin liraya ne alabilirsin vallahi ne alınır git şuradan iki karpuz al bir kavun al 200 lira para verirsin aslına bakarsanız.”

“ÇİFTÇİLERİN PAMUĞA SARIP KORUNMASI LAZIM”

CHP İl başkanı Ali Abbas Ertürk ise şunları söylemiş oldu:

“1 kilo poşet 50 lira dostlar poşetin kilosu 50 lira. 7 litre süt satacak 1 kilo poşet alabilecek bunun maliyeti nedir ya? Doğrusu bir ziraatçi 7 kilo süt satacak 1 kilo poşet alacak böyle bir durum olur mu? Doğrusu üreticinin, hayvancılıkla uğraşan çiftçimizin tarımın ayakta kalması lazım bu sesi ne olursa olsun birilerinin duyması lazım, bakın kardeşim söylüyor Ziraat Kredi Kooperatifleri çiftçiye üreticiye destek olmak için kurulmuştur tefecilik yapsın diye değil, ziraatçıyı sömürmek kanını emmek için kurulmamıştır. Kooperatifler banka faizinin üstünde faiz alıyorlar piyasa fiyatının üstünde çiftçiye yem satıyorlar bu soygundur. Yetkililer durup Ziraat Kredi Kooperatiflerini de müessese amacına nazaran hizaya çekmeleri lazım. Ben şunu fazlaca inanarak söylüyorum ziraatçi çocuğuyum devletin çiftçileri pamuğa sarıp koruması lazım bundan dolayı eğer bu şekilde giderse sen en azından yarın ekmediğim süre zarar etmem deyip ekmezsen hayvanları sattığım süre en azından cebimden para çıkmaz dersen yarın önümüzdeki marketlere kimse yanaşamaz.”

Çulfa köyünden bir yurttaş ise, “AK Parti’nin ilde ilk kurucusundanım fakat süre geliyor şu şekilde bir düşünüyorum yattığım süre kafama takılıyor ondan yatağın içinde bir o yana bir bu yana dön saat 01.00 olmuş. Mazot fırladı gitti kime çalışıyoruz başkanım bu dolar kimin fazla fazla parayı adam bin dolarla geliyor Türkiye’nin yarısını geziyor. Hadi ikimiz de gidelim gezelim iyi mi gezeceksek? Motorları küçük ziraatçi güvercin yapar ondan sonrasında hadi Tanrı’a ısmarladık. Hayvancılık bitti şu köyde yüzde 80’ni sattı vardı sattık” dedi.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Aksaraylı Ziraatçi: ‘Ziraat Kredi Kooperatifiyle Çalışıyorum. Eskiden, Derlerdi Ki ‘Yem 5 Lira, Bir Yıl Sonrasında Ödersen 6 Lira.’ Şimdi Tefeciden Farkı Yok’ – Son Dakika

Bu haber ANKA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.