Aksaraylı Esnaf: ‘Ben Bu Dükkanda Taş mı Kemireyim? Acınacak Haldeyiz. Enkazın Altında Debeleniyoruz’

KEMAL ONUR ATALAY

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, Atatürk Bulvarı üstünde yaz ayında haftalardır devam eden yol emek vermesi sebebiyle mağdur olan esnafı dinledi. Bir esnaf, “Dükkan kiram 100 bin, ayda 8 bin TL elektrik faturası… Ben bu dükkanda taş mı kemireyim. Acınacak haldeyiz. Bir enkazın altında debeleniyoruz” dedi.

Aksaray’da esnaf, Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı üstünde haftalardır devam eden yol emek vermesi sebebiyle mağdur olduklarını belirtti. Çalışmanın işlerini etkilediğini belirten esnaf Belediye’ye tepki gösterdi. CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk’ün dinlediği esnaf, şunları söylemiş oldu:

“İşimiz iyiydi. Benim Almancı sezonum, düğün sezonum. Gelin otomobili buraya gelmiyor otomobil toza toprağa giriyor. Derhal kirleniyor. Ben kendi dükkanıma gelmek istemiyorum. Hususi Aksaray Hastanesi’nden bir kazdılar, buraya kadar; şehri ikiye böldüler. Trafik yok ortada. Adama ne süre biter diyoruz bizlere verilen yanıt benim anlaşmam ne süre biterse, o süre biter giderim diyor. Başkanım bir şey sormak isterim bu sokaktaki hat değişti. Burası Müslüman, arka sokak gavur mu ki arka sokaktaki hatlar değişmedi. Arka sokaklar ne olacak? Onların boru su kirlenmedi mi? Evvelde ben musluğu açtığımda neredeyse balçık akıyordu. Devamlı su elektrik kesiliyor. Benim elektriğim kesildi mi şu dolaptaki çiçekler satılmaz, kullanılmaz hale geliyor”

“ÇOĞU PARÇALAR ÇALINMIŞ PROJE DE KULLANILAN MALZEMELERİN HİÇBİRİ YOK”

Esnaf Emrullah Kotak ise şu şekilde konuştu:

“Başkanım Piri Mehmet Çarşısı yaptılar, bizim orda dükkanınız var. Emlakçıyım adamlar orayı yapmış oldu organik gaz hattı çekmediler. Kışın UFO ile ısıtıyoruz dükkanı. 3-4 milyar para ödüyoruz biz oraya aylık. Bu durum ne süre düzelecek diye Belediye’ye gidiyoruz kimse bizi umursamıyor, arkamızda durmuyor. Yalnız yaptılar fakat göstermelik yaptılar. Kışın UFO yakıyoruz ya da dükkanı açmıyoruz esnafların hepsi dükkanlarını satılığa çıkardılar, kimse memnun değil. Bu yapılanlardan doğalgaz elektrik hiçbir şey tam değil. Kapıyı sert kapat duvar topyekün elime geliyor. Oradaki dükkanların tamamı boş. Esnaf insanın durumu belli esasen. Bir çok parçalar çalınmış proje de kullanılan malzemelerin hiçbiri yok. Yazılan araç-gereç ile alakası yok. Kapı kitlenmiyor dükkan kiraları 17-18 bin TL kira istiyorlar. Meydana getirilen otoparka aracımızı koyamıyoruz, kabul etmiyorlar. Belediye başkanı ile görüşüyoruz bakın bizim dükkanınız var aracımızı koyamıyoruz diyoruz bizlere hep halledeceğiz, halledeceğiz diyorlar hiçbir şey yapmıyorlar.

“BİZİM OKUMAMIZ GEREKİRKEN YAŞAM ŞARTLARI YÜZÜNDEN BİZ ESNAF OLDUK”

Yalnız birilerinin cebine para girsin diye göstermelik iş yapıyorlar. İktidarın değişmesi belediyenin değişmesi gerekiyor, zamanı geldi bizlere zararları var. Bizim okumamız gerekirken yaşam şartları yüzünden biz esnaf olduk. Şu günümüzü kurtaralım diye çalışıyoruz. Şu durumdayız biz bu genç yaşta şunu nasıl alacağız bunu ne yapacağız diye düşünüyoruz bizim bu tarz şeyleri düşünmememiz lazım. Okul üniversite bu bölümlerde mevzularda önümüzü açmaları lazımdı. Esnaflar da esasen kan ağlıyor bakın, sabahtan beri dükkandayız. Ne kadar kazanmışız biz buraya 3 milyar kira veriyoruz saat 15.30’a geldi çekmecemizde 10 TL var” dedi.

“15: 30 VE ESNAFIMIZIN KASASINDA 10 TL VAR”

Ali Abbas Ertürk “Belediye başkanına selamlarımızı iletiyoruz saat 15: 30 ve esnafımızın kasasında 10 TL var esnaf kardeşlerimiz imalı bir teşekkür ediyor sayın Başkana. Bu ilkin hükümetin sonrasında da belediye başkanının eseridir” dedi.

“SANDIKTA HEPİMİZ GÖRÜŞECEĞİZ”

Adını vermek istemeyen bir esnaf, şu şekilde konuştu:

“Tam iş sezonumuzda belediyemizin gerçekleştirdiği bir yol emek vermesi var. Tam bu şekilde gurbetçi insanları beklediğimiz süreçte, yaptıkları emek verme birilerine artık yaranmak için mi emek verme yapılıyor ya da esnafın mı kökünü kazımaya çalışıyor, bunu bilmiyoruz. Kısaca elektrik faturasını ödemeyince kesmesini biliyorlar, fakat esnafı hiçbir süre için düşünmüyorlar. Kısaca ne diyelim Tanrı’a havale ettik inşallah sandıkta tamamımız görüşeceğiz, sandıkta ihtiyaç duyulan cevabı vereceğiz. Esnafımız kan ağlıyor kısaca biz artık bu zamları kaldıramıyoruz kısaca zamları, garibanlarım bir düğün sahibi geldiği süre 10 binden azca teklif veremiyoruz. Dostum bir düğün yapmış oldu 487 bin TL net para gitti. Bir düğün için kısaca. En basiti bir perde 10 bin TL. Ben bu iş yerini geçen yıl açtım ve geçen yıl bir daireyi ben 2 bin 500 TL’ye yapıyordum. 1 yıl da bu 4 katına çıktı abi kendileri ceplerine 30-40 bin koymayı biliyorlar. Ben esnafım ben ne yapayım faturalarımı iyi mi ödeyeceğim? Ödemediğim anda gelip kesmeyi biliyorlar. Oldukca özür dileyerek söylüyorum siz ulaşmadan önce ben arka tarafta ayağımı uzatıp oturuyordum. İş yok abi ne yapacağız sabah yolu meydana getiren taşeron şirket ile görüşüyoruz. Şirket diyor ki sizin belediyeniz çalışmadığı için biz bu kadar yapıyoruz. Firmanın işçisi bunu söylüyor ve biz bu Belediye’ye güvenerekten iş yeri açıyoruz, fakat yarın benden vergi istemeyi bilecekler ödemeyeceğim. İsterlerse haciz göndersinler kan ağlıyorum ya ben esnafım ödeme yapmayınca zabıtayı pat diye göndermeyi bildiğiniz gibi.

“BİZİM HANEMİZDE 18 OY VAR BİR TANESİ AK PARTİ’YE KAYARSA BENİM BİLEĞİM KIRILSIN”

Levhayı kaldır yok şu vergisi bu vergisi belediye dükkanı önüne içini dökmüş, pislik doluydu dükkanın önü. Belediye başkanı bir izahat yapmış hava sıcaklığı sebebi ile boru genleşiyor. Hadi ya bakın bu bina 30 senedir var 30 yıl sonrasında mı aklınıza geldi? O şekilde mi ve tam gurbetçi zamanında bizim gurbetçileri beklediğimiz anda. Abi oldukca özür dileyerek soruyorum şu genç dost yarın bigün evlenecek ya getirsene bana 15 bin TL perde parası verebilir misin sorması ayıp? Kardeşim sen ne kadar maaş alıyorsun abi benim kiram 100 bin TL ve ben yaşıyorum ya kimin suçu diye sorsalar Ali Abbas yapmış oldu. CHP yapmış oldu. 25 senedir Ali Abbas bu ülkeyi yönetiyor. Onun perisi ülkeyi yönetiyor. O şekilde mi 25 senedir almışlar ağzına Bay Kemal Bay Kemal diye yok o da yetmedi yerelde halk size saldırıyor. Bay Abbas yapmış oldu. Abi desinler asla mühim değil biz bekliyoruz, biz Tanrı’a havale ettik. Bizim hanemizde 18 oy var bir tanesi AK Parti‘ye kayarsa benim bileğim kırılsın. Bu kadar da büyük konuşuyorum” dedi.

“TÜRKİYE’DE YAŞAMAK İSTEMİYORUM”

Ekonominin fena gidişatından bahseden esnaf sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Ben fabrikaya dolar ödüyorum bizim TL’miz var bizim paramız gün gün ölüyor bir kağıt parçasına dönüyor. Bir hükmü yok. Bir kıymeti kalmadı ve kamera da bunu çekiyorsa ben Türkiye de yaşamak istemiyorum. Burada kalmak istemiyoruz ben gideceğim niyetimizi aldık seçim olsun gelmezsem insan değilim. Fakat bu ülkede, açık hesap yapalım dükkan kiram 100 bin ayda 8 bin TL elektrik faturası ben bu dükkanda taş mı kemireyim. Yedi gün ilkin 2 eleman çıkardım mecburiyetten bir ben bir hanımım kaldı biz bu günlere geldiysek bizim vay halimize. Biz acınacak haldeyiz. Yok ekonomimiz oldukca iyi, yok paramız kıymetli. ya oldukca iyi diyenlerin hiçbiri memnun değil. Gene söylüyorum 25 senedir bu ülkeyi yöneten Ali Abbas’mış şeklinde, Kemal Kılıçdaroğlu‘ymuş şeklinde bir işlem var. Bir enkazın altında debeleniyoruz.

“BEN 70 BİN TL KREDİ ALANA KADAR GÖBEĞİM ÇATLAR AMA O İNSANLAR 5 MİLYON KREDİ GERİ ÖDEMESİZ HİBE VERİYORLAR”

Kardeşim ben 70 bin TL kredi alana kadar göbeğim çatlar fakat o insanoğlu 5 milyon kredi geri ödemesiz bağışlama veriyorlar. Size enflasyon gösteriyim mi? bu 200 Euro bu da 200 TL birim olarak aynı fakat değerleri değil ben lise mezunu bir insanım fakat tepededirler okumuşlardır okumuş insanlardır. Benim bir belgem var lise mezunu olduğuma dair fakat bazılarının yoktur. Bu beni ilgilendirmez bakın abi bu 200 Euro ile evin 1 ay geçinir fakat 200 TL ile bir günün geçmez bizim ülkemizin harap bulunduğunu buradan görürler. Ne olur uyuyanlar uyansın. Sayın Belediye Başkanı’na söylüyorum 11 mahalle kazdı, 9 mahalle gezdi. Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı 40 metrelik yol üstü. Perdeciyim ben 1 kere bu sokağa gelir misiniz ya. Siz benden vergi almasını bildiğiniz gibi. Faturaları ödemezsek gelip kesmesini bildiğiniz gibi. Ben iki aydır sizin yolunuzun kapalılığını temenni ediyorum. Ödemeyeceğim bu ayki elektrik faturasını kesebilecek bir yetkili dost var ise buraya gelmesin.”

“BUGÜN HANGİ KAPIYI ÇALDIYSAK ESNAFIMIZ AYNI DERTTEN MUSTARİP”

Ali Abbas Ertürk de şunları söylemiş oldu:

“Yöneticilerimizle bugün Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı üstündeki esnafımızı gezdik. Esnafımızı ziyaret edince şunu gördük. Esnafımız hakikaten dert yumağı olmuş. Aslına bakarsan dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran pandemi, esnafımızın belini bükmüştür bir kaç senedir onun üstüne hükümetin eklediği ekonomik kriz, esnafımızı iyice sarsmıştır şimdi yazları gurbetçilerimiz yoğun olduğu bir dönemde esnafımız senelik cirosunu yükseltip rahat edeceği birkaç ayda da belediye başkanımız, belediye, sağ olsun bu iş yapma şansını da elinden almış oldu. Pandemi, hükümet, belediye üçlü ittifak kurarak esnafımızı yıkmak için elinden geleni yapıyorlar. Bugün hangi kapıyı çaldıysak esnafımız aynı dertten mustarip. Belediye başkanımız pankarta yazmış sabrınız için teşekkür ederiz diye. Esnaf artık sabır göstermiyor sayın belediye başkanı. Esnafın sabrı taşmış esnaf oldukca değişik şeyler söylüyor.

“BURADAKİ EKİBİN VE EKİPMANLARIN ARTMASI İÇİN İLLA BASINDA HABER Mİ ÇIKMASI GEREKİYOR”

Bir ihtimal bu tarz şeyleri ülke de yargı devam eden diktadan dolayı konuşamıyor, fakat esnafımızı hakikaten bir gelip dinleyebilseniz keşke. Ne halde olduklarını, sabır mı söylüyor başka bir şey mi söylüyor kendi gözleriniz ile görüp kendi kulaklarınız ile duysanız oldukca daha iyi olacak. Bakın arkadaşlarımız çalışıyor, belediye emekçileri emeklerinize sıhhat onlara teşekkür ediyoruz. Savaşım veriyorlar buradaki ekibin ve ekipmanların artması için illa basında haber mi çıkması gerekiyor. Gazeteciler bunu yazmadan bunu daha doğru planlayamaz mısınız? Belediye doğal olarak ki yol emek vermesi, altyapı emek vermesi yapar, yolları kazar. Fakat kardeşim insaf ya bunun bir zamanı planı olur. Kısaca belediye başkanı televizyonda söylüyor artık geçiş mevsimleri kalmadı ve bir tek yaz ve kış oluyor.

“ESNAF TEK RAKİBİMİZ AKSARAY BELEDİYESİ DİYOR”

Sayın Başkan nisanın başından haziran ortasına kadar alın kaç gün yağış olmuş. ya da geçen senenin eylül ekim aylarını kıyaslayın. Bu zamanlarda yapılamaz mıydı? Bu aylarda? Bir esnafımıza gittik bu aylarda ben senelik kiramı çıkartıyordum fakat bu yıl daha bu ayın kirasını çıkartamadım diyor. Başka bir esnafımız belediye olmasa işlerimiz oldukca daha iyi olacak fakat belediye engel oluyor diyor. Bir başka esnaf tek rakibimiz Aksaray belediyesi diyor. Esnafın ne halde bulunduğunu 2,5 senedir esnaf gezen bir kardeşiniz olarak ben kendi gözlerimle görüyorum. Perdeciye gidiyoruz, in cin top oynuyor. Çiçekçiye gidiyoruz dükkanının önünden geçen kimse yok. Yazık günah ya adam kasasını açtı şu saate kadar yapmış olduğu tek ciro 10 TL. iyi mi ayakta duracak bu esnaf? tabela parası almasını bildiğiniz gibi, çevre temizlik vergisi almasını bildiğiniz gibi. Maliye gelir KDV vergisi almayı biliyor. Kardeşim insaf esnaf bunu kazanmadan iyi mi ödeyecek? Belediye’ye davet yapıyoruz bir an ilkin buradaki ekip ve ekipman sayısını daha da arttırıp en azından şu esnafa 10-15 gün iş yapma imkanı tanıyın. Yeter vicdana gelin. Bir kez daha diyorum hizmete karşı değilim yapılmasını destekliyoruz. Belediye personeline emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum fakat şehrin bu şekilde her tarafını aynı anda kaldığınız süre, insanoğlu Belediye ne güzel çalışıyor demiyor ne dediklerini söylemeyim sayın Başkan.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.