Aksaraylı İbrahim LGS’de Türkiye birincisi oldu

Aksaraylı İbrahim LGS‘de Türkiye birincisi oldu

AKSARAY Aksaray’da Liseye Geçiş Sistemi Sınavında 90 probleminin hepsini doğru cevaplayan İbrahim Sesci 500 tam puanla Türkiye birincisi oldu.

Yurt genelinde 5 Haziran 2022’de uygulanan LGS çerçevesindeki merkezi imtihan neticeleri açıklandı. Başvuruların tüm 8’inci derslik öğrencileri için otomatikman alındığı sınava 1 milyon 31 bin 799 talebe girerken, katılım oranı yüzde 83 olarak görüldü. Imtihan neticeleri ile beraber Merkezi Imtihan Değerlendirme Raporu bakanlık tarafınca yayımlandı. Sınavdaki alt testlere ilişik dağılımlar değerlendirilirken, testin psikometri özellikleri hakkında detaylı sonuçlara yer aldı. LGS’ye 48 değişik ilden katılan 193 talebe tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. 193 öğrenciden birisi de Aksaray Piri Mehmet Paşa Ortaokulu talebesi İbrahim Sesci oldu. 90 soruluk sınavda 90 net meydana getiren İbrahim 500 puanla hem kendisini hem de Aksaray’ı Türkiye birincisi yapmış oldu. Sabah saatlerinde açıklanan LGS sonuçlarının peşinden anası Fatma Sesci ve Babası Sulh Sesci ile sevincini paylaşan İbrahim, Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü Konuşma Salonunda meydana getirilen ödül törenine katıldı. Vali Hamza Aydoğdu tarafınca İbrahim’e 1 tane tam Cumhuriyet altını, tablet ve kitap armağan edildi. Anne Fatma Sesci izahat yapacağı esnada duygulanarak gözyaşı dökerek oğlunu kutlama etti. Sıhhat memuru babası ise oğluyla gurur duyduğunu söylemiş oldu.

“Bugün Aksaray için gene gurur verici, mutluluk verici bir gündeyiz” diyen Vali Aydoğdu, “Bugün imtihan neticeleri açıklandı ve Aksaray birinciyi çıkarmış oldu. Türkiye genelinde İbrahim Sesci kardeşim birinci oldu. Aksaray ÖSYM verilerine nazaran 6.sıraya çıktı. Bugünde LGS sınavının sonuçlarına nazaran de Türkiye birincisini de çıkarmış oldu. Bu gurur öğretmenlerimizin, okul müdürümüzün, ulusal eğitim müdürümüzün en çokta anne ve babalarımızındır” dedi.

LGS Türkiye birincisi İbrahim de yapmış olduğu açıklamada, “Bu 5 Temmuzda başlamış olan destekleme yetiştirme kursunda çalışmaya başladık. Ilk olarak okul müdürüm Fatih Duman‘a ve okul müdür yardımcısı Onur Gürdal’a ve tüm öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Oldukça çalıştım. 1 senedir çalışıyordum. Okuldan geliyordum. Azcık oturup ders çalışıyordum. Sonrasında mola verip birazcık daha çözebilirsem ders çalışıyordum. Sonrasında yatıyordum. Onlara da teşekkür ediyorum. Üstümde oldukça emekleri var. Şuan uzay mühendisliği düşünüyorum. Büyük olasılıkla Orta Doğu Teknik Üniversitesi hayalim” diye konuştu.

Konuşmuş olduğu esnada gözyaşlarına hakim olamayan anne Fatma Sesci, “Oldukça teşekkür ederiz. Okul müdürümüz Fatih beye, Onur beye oldukça teşekkür ederiz. Oldukça güzel duygu” dedi.

Baba Sulh Sesci ise, “İbrahim’in yetişmesi için elimizden gelen her şeyi yaptık. Okul müdürümüz Fatih bey, müdür yardımcımız Onur bey, okulumuzdaki öteki öğretmenlerimiz olmak suretiyle ilk başta kendisinin çabası yetti. Bizim hepimizin emeği ile bu günlere geldik. İnşallah bundan sonrası daha iyi olur dedi.

Ödül törenine Vali Hamza Aydoğdu, Ulusal Eğitim Müdürü hacı Ömer Kartal, Okul Müdürü Fatih Duman, öğretmenler, anne Fatma Sesci, baba Sulh Sesci, İbrahim ve ulusal eğitim çalışanları katıldı.

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Aksaraylı İbrahim LGS’de Türkiye birincisi oldu – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.