Aksaraylı Vatandaş: Hadi Eti Göremiyoruz da Tavuğu da Yiyemez Olduk

KEMAL ONUR ATALAY

Ekonomik kriz, kendisini en oldukca pazar yerlerinde hissettiriyor. Aksaray‘daki bir semt pazarına alışverişe gelen ve hiçbir şey alamadığını söyleyen Aksaraylı bir yurttaş, “Yumurtaya hasretiz. Tavuk yiyorduk, yiyemez olduk. Hadi eti göremiyoruz da tavuğu da yiyemez olduk. Evimizde yağımız yok. Şu demek oluyor ki bir asgari ücretle çalışıyoruz fakat geçinemiyoruz. Her şey ateş pahası. Şu demek oluyor ki bu milletin sonu geldi de biz bilincinde değiliz. Artık buna bir ‘dur’ demenin zamanı geldi. Artık yeter” dedi.

Aksaray’daki semt pazarında esnaf ve vatandaşlar, ekonomik kriz sebebiyle yaşadıkları sorunları ANKA Haber Ajansı’na söyledi. Pazara alışverişe geldiğini ve hiçbir şey alamadığı söyleyen Aksaraylı bir yurttaş, şu şekilde konuştu:

“Asgari tutarı veriyor 4 bin 200 lira. Bir koli yumurta alamıyoruz. Bir yağ alamıyoruz. Ev kirası çıkmış 2,5 (2 bin 500’ü kastediyor) lira. Pazara geldim fakat hiçbir şey alamadım. Hiçbir şeyim yok bak; pazara geldim, yok.

“HADİ ETİ GÖREMİYORUZ DA TAVUĞU DA YİYEMEZ OLDUK”

Yumurtaya hasretiz. Tavuk yiyorduk, yiyemez olduk. Hadi eti göremiyoruz da tavuğu da yiyemez olduk. Evimizde yağımız yok. Şu demek oluyor ki bir asgari ücretle çalışıyoruz fakat geçinemiyoruz. Her şey ateş pahası. Şu demek oluyor ki bu milletin sonu geldi de biz bilincinde değiliz. Artık buna bir ‘dur’ demenin zamanı geldi. Artık yeter.

Öksüzüm var bak, evim kira. Evimin kirasını ödeyemedim, adam ‘evden cık’ diyor. Ne olacak bizim halimiz? Nerede Afganlı, Suriyeli var ise Aksaray’a doldurdu. Aksaray kendi açını görmüyor. Nerede Suriyeli, Afgan var ise onu besliyor. Yeter artık.”

PAZARA 200 LİRA İLE GELİYORUM, HİÇBİR ŞEY ALAMIYORUM”

Asgari ücretle çalıştığını, evli ve 3 çocuk babası bulunduğunu belirten Coşkun Acar ise cebinde 200 lira ile pazardan hiçbir şey alamadan evine döndüğünü söylemiş oldu. Yaşam pahalılığı sebebiyle alım gücünün düştüğünü belirten Acar, “Bir ülkede satan dertli, alan dertli ise hükümet suçludur. Bu ülkede varlıklı, orta ve dar gelirler vardı. Şimdi varlıklı daha varlıklı; orta direği ve alt gelirli grubu bitirdiler. Pazara 200 lira ile geliyorum, hiçbir şey alamıyorum ya da alacaklarımın yarısını alıp gidiyorum. Bu gidişat asla iyi değil. Bu gidişatın tek sorumlusu bence hükümettir” diye konuştu.

MASRAFLARI ÇIKARABİLMEMİZ İÇİN 2-3 TON ÜRÜN SATMAMIZ GEREK”

Pazarcı Cumali Çelik de vatandaşların etiketlere bakıp gittiğini söylemiş oldu. “Bu pazar tezgahı 6 kişiye bakıyor” diyen Çelik, “Üzerimizdeki yük her geçen gün artıyor. İşlerimiz bir fazlaca sıkıntılı. Bir köy pazarına gidiyoruz, bin liralık mazot yakıyor vasıta, 200 lira da harcamamız var. Bizim bu harcamaları çıkarabilmemiz için 2 ya da 3 ton ürün satmamız gerekiyor” dedi. Çelik, “Vatandaşlar öncelikli gereksinimlerini alıyor, karpuz almıyorlar. Geçen yıl kilosu 2 lira olan karpuz azca oldukca kazandırıyordu. Maalesef şimdi yüzüne bakan yok” dedi.

KAR MARJIMIZ DÜŞTÜ”

Bir başka pazar esnafı ise sattıkları ürünlerden kar edemediklerini söylemiş oldu. Türkiye ekonomisinin refah seviyesi yüksek ülkelerle kıyaslanmasına tepki gösteren esnaf, “Refah seviyesi yüksek ülkeler var; Almanya, İngiltere, G7 ülkeleri olarak malum ülkeler. Onlarla biz kendi ekonomimizi bir tutarsak bu iş aslına bakarsan olmaz. Adamların merkez bankalarının faiz politikası 0,25. Bizimki 14. Senin aslına bakarsan ülken senelerdir enflasyonla cebelleşiyor. Birazcık daha sıkacağız; sıktığımız süre ülke düzeliyor mu, düzelmiyor mu bakalım? Düzelmezse başka birine bakarız” diye konuştu. Pazar esnafı, “Biz, öncesinden haftalık 2 bin lira kazanıyorduk. Bin lirası harcamaya çıkıyordu. Şimdi 2 bin liranın bin 500 lirasını harcamaya çıkıyoruz. Bizim satışlarımız aynı, kazançlarımız aynı fakat kar marjımız düştü, kazancımız düştü” dedi.

Aksaraylı Vatandaş: Hadi Eti Göremiyoruz da Tavuğu da Yiyemez Olduk

Aksaraylı Vatandaş: Hadi Eti Göremiyoruz da Tavuğu da Yiyemez Olduk

Aksaraylı Vatandaş: Hadi Eti Göremiyoruz da Tavuğu da Yiyemez Olduk

Aksaraylı Vatandaş: Hadi Eti Göremiyoruz da Tavuğu da Yiyemez Olduk

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.