Aksaraylılar, Musluklardan Akan Kirli Suya Tepkili: ‘Hasandağı’ndan Su Çıkmaması İmkansız. Neden Yapılmıyor?’

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray‘da yaşayan vatandaşlar; musluklarından kirli su aktığını, damacana su fiyatlarının her geçen gün arttığından yakınma etti. Suyun klorlu olduğuna dikkati çeken Alperen Haymanalı, “Cebimde su alacak param olmadığından bir çok süre çeşmeden içmek zorunda kalıyorum. Hasandağı’ndan su çıkmaması olanaksız. Niçin yapılmıyor?” dedi.

Aksaraylı vatandaşlar; musluklarından temiz su akmadığını, bundan dolayı damacana suya ayırdıkları bütçenin her geçen gün arttığını dile getirdi. Damacana su satıcısı Ramazan Avan, şunları söylemiş oldu:

“Şebeke suyu içilebilir olmayınca ister istemez bizim sektörün hem büyümesine hem de var olmasına katkı sunuyor. Son 1 yıl içinde asgari ücretin yükselmesinden kaynaklı fiyatlarda artış var. Su ve akaryakıt fiyatlarında da ciddi bir artış oldu. Aşağı yukarı yüzde 100 oranında bir artış var. Damacana su 16-17 TL bandındayken şu an 37 TL. Halkımızda yakınma ve hastalık artmaya başladı. Bizde de fiyatların pahalı bulunduğunu düşünüyorlar ve su almak istemiyorlar. Mevcut koşullar ve akaryakıt zamları fiyatların yükselmesine niçin oluyor. Kira gideri, satmaca ödemeleri arttı. Türkiye artık pahalı bir ülke haline geldi.”

Aksaray’da hiçbir süre musluklardan temiz su akmadığını ifade eden vatandaşlardan Recep Yalçın “Gurbetçiyim, Aksaray’a geldim fakat burada içecek bir suyumuz yok. Hazır su söylüyoruz. 4 tanesi 130 TL. Musluklardan su içilememesi oldukça acı. Musluktan akan su anca bulaşık yıkamak ve banyo yapmak için kullanılıyor. Azca ilkin hazır suya para ödedim. Hazır suya para mı dayanır?” diye konuştu.

“AKSARAY KADERİNE TERK EDİLMİŞ”

Çeşmeden akan suda koku bulunduğunu dile getiren vatandaşlardan Ahmet Demir, “Bu mevzuda Belediye’ye müracaat yaptım bana kullanılabileceği söylendi. Musluktan çay demlesek çaydanlık kireçten görünmüyor, hatta kokuyor. Kıbrıs‘a Toroslar’dan su gidebiliyor fakat İç Anadolu‘ya temiz su yok. Bu ülkede en fena suyu da Aksaray halkı kullanıyor. Şu an bakımı ve temizliği yapılmayan bir barajdan su geliyor. Suda yağlanma ve fena bir koku var. Başka bir alternatifim olsa bu suyla banyo bile yapmam. Aksaray şeklinde bir yer için suyun metreküp fiyatı pahalı. Aksaray kaderine terk edilmiş, kimsenin vatandaşı düşündüğü yok, hepimiz bir bölgeleri kapma ardında” dedi.

“CEBİMDE SU ALACAK PARAM OLMADIĞINDAN ÇOĞU ZAMAN ÇEŞMEDEN İÇMEK ZORUNDA KALIYORUM”

Musluktan akan suyun klorlu olduğuna dikkati çeken vatandaşlardan Alperen Haymanalı şöyleki konuştu:

“İçme suyuna para veriyoruz. Memlekette her şey pahalandı. 1 TL olan ürün 10 TL oldu. 2 üniversite bitirdim fakat param yok. Asgari ücretli bir işte geçinip, aileme yardım ediyorum. Cebimde su alacak param olmadığından bir çok süre çeşmeden içmek zorunda kalıyorum. Bu ülkede vatandaşı, yetimi, yoksulu düşünen yok. Hasandağı’ndan su çıkmaması olanaksız. Niçin yapılmıyor?”

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Aksaraylılar, Musluklardan Akan Kirli Suya Tepkili: ‘Hasandağı’ndan Su Çıkmaması İmkansız. Niçin Yapılmıyor?’ – Son Dakika

Bu haber ANKA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.