Almanya’da ‘Anadolu’dan Solingen’e’ belgeselinin ilk gösterimi yapıldı

Türkiye ile Almanya içinde imzalanan iş gücü anlaşmasının 61. yıl dönümü vesilesiyle çekilen “Anadolu’dan Solingen‘e” isminde belgeselin galası, Almanya’nın Şimal Ren- Vestfalya eyaletine bağlı Solingen kentinde yapılmış oldu.

Almanya Aksaraylılar Derneği (AKDER) öncülüğünde, Alman Federal Aile, Yaşlılar, Hanım ve Gençlik Bakanlığı ve Solingen Uyum Dairesinin katkılarıyla çekilen belgeselin ilk vizyonu, Solingen kentindeki LVR Industriemuseum’da yapılmış oldu.

AKDER Başkanı Rasim Çetin, burada yapmış olduğu konuşmada, belgeselin çekiminde alın teri döken ve gerek Almanya’dan gerekse uzaklardan gelip galaya katılan her insana teşekkür etti.

Çetin, “Bu belgeselde, büyüklerimizin gençlerimize nasıl bir servet bıraktıkları anlatılıyor. Bu insanların Alman toplumuna bir yük olmadığı aksine toplumun yükünü almış olduğu mesajını vermek istedik. Şu sebeple bu insanların her biri kendi alanında birçok başarıya imza attılar.” dedi.

Almanya’nın kalkınması ve bugünlere gelmesinde birinci nesil Türklerin asla unutulmaması icap ettiğinin altını çizen Çetin, bu kişilerin gençlere örnek teşkil ettiğini belirtti.

Galaya AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Şimal Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Milletvekili Josef Neumann, Solingen Belediye Başkan Yardımcısı Ioanna Zacharaki, Aksaray Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir ile fazlaca sayıda dernek temsilcisi ile Almanya’nın yanı sıra Türkiye’den konuklar katıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.