Arkeolog Güneş Duru, Aşıklı Höyük’ü anlattı: Biranın hikâyesi Anadolu’da başladı

1992 senesinde talebe olarak başladığı Aşıklı Höyük kazılarında 2006 yılından bu yana proje başkan yardımcısı olarak çalışan Kazıbilimci Doç. Dr. Güneş Duru, basın mensuplarına Aksaray‘a bağlı Aşıklı Höyük kazı alanını dolaştırırken “Son arkeolojik bulgulara bakılırsa biranın tarihçesi minimum 12-13 bin yıl öncesine dayanıyor. On bin yıldan daha uzun devam eden hikayesi ile bu toprakların kim bilir en eski içeceği olan bira, Anadolu’nun ürünüdür. ve geçmişte gördüğümüz en mühim inovasyonlardan biridir” dedi.

Duru’nun aktardığı bilgilere bakılırsa günümüzden 10 bin 400 yıl ilkin yerleşilen Aşıklı, Anadolu’da tarımın başlaması ve sürdürülmesinde mühim bir rol oynamış bir yerleşmedir. Bundan dolayı kazı ekibi, zaman içinde artan tarımın ritmi ve hacmini etkileyen dinamikleri; bitkilerin morfolojik değişimlerini, gıda temin, işleme ve tüketimindeki değişimleri idrak etmek adına en etkin çalışan arkeoloji ekiplerinden biridir.

Tarımın obsidyen (Kaya türü) aletler üstünde bıraktığı izlerden, mekansal değişimlere (depolama alanları şeklinde) tesirleri, insanların kemiklerinde kalan izotop imzalarından, diş taşlarından yola çıkarak beslenme farklılıklarındaki değişiklik ve etkilerine kadar pek oldukça mevzunun izini değişik uzmanlık alanları ile anlamaya iş yapmaktadır.

Şimdilerde mayalar, ekmek ve biraya ilişkin bir yeni bir çalışmaya süregelen kazı ekibi, bir süredir oluşturduğu deneysel tarlada bölgenin yerli türlerinden kabul edilen, Aşıklı’da hem yabanılı hem de evcili olan Einkorn buğdayı ile emekler gerçekleştirmektedir. İlk hayvan evcilleştirme, ilk beyin operasyonu, yuvarlak barınaklardan dörtgen binalara geçiş, sokak, meydan, çöp alanları şeklinde pek oldukça yeniliğe imza atmış Aşıklı toplumu, günümüzde gerekseme duyduğumuz türden paylaşımcı, eşitlik içinde bin yıl kesintisiz yaşamı başarmış bir topluluktur.

Kaynak: DailyMotion.com

Son Dakika Teknoloji Kazıbilimci Güneş Duru, Aşıklı Höyük’ü söyledi: Biranın hikâyesi Anadolu’da başladı – Son Dakika

Bu haber DailyMotion.com tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. DailyMotion.com tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı DailyMotion.com kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.