Atmaya kıyamadığı eski eşyaları kayadan oyma odada sergiliyor

Aksaray‘da yaşayan Hatice Vurgun, seneler ilkin kullanılan hasır dokumalar, ziraat aletleri, halı ve kilimler ile onlarca ev eşyasını kayadan oyma odada topladı.

Gülağaç ilçesi Kızılkaya köyünde yaşayan 63 yaşındaki Vurgun, köyün eski yerleşim alanında bulunan evlerinde artık kullanılmayan eşyaları biriktirerek adeta bir müze oluşturdu.

Eşyaların bulunmuş olduğu kayadan oyma odayı ziyarete açan Vurgun, AA muhabirine, köyde bulunan Aşıklı Höyük’ün ve köyün eski yerleşim yerinin de zamanı bir alan bulunduğunu aktararak, “Burada dedemin babasının taş evimizin bitişiğine tüm bir kayayı kazıp oyarak oluşturduğu, eskiden mutfak olarak kullanılan bir odamız var. Bu odada da eski eşyaları topladım.” dedi.

Onun için biriktirdiği eşyalar oldukca hususi

Vurgun, bilhassa aile büyüklerinden kalan 150 senelik dokumalar, 80 ile 100 yılı geride bırakmış kazanlar, yiyecek pişirilen çömlekler, mutfak vasıta ve gereçleri ile ev eşyalarını biriktirmeye başladığına değinerek, “Yeni neslin yabancı olduğu eşyaları atmaya kıyamadım. Bu yüzden bana ‘çöpçü, hurdacı’ dediler. Ben bunlara kıymet biçemem. Şimdikilerin gözünde bir şeye yaramaz fakat hepsi benim gözümde sarraftaki altından üstün.” ifadesini kullandı.

Her bir eşyanın anısı bulunduğunu aktaran Vurgun, odada kendi anne ve babasına ilişik, çocukluk süreci ve köy yaşamında kendisinin de kullandığı eşyalar bulunduğunu, her birinin anılarını yaşattığını kaydetti.

Eski insanoğlu tarakta kalan saç telini dahi israf etmiyordu

Vurgun, eskiden 5-6 ailenin yaşamış olduğu sokakta şimdi yalnız kendisinin de oturmuş olduğu evlerinin kaldığına değinerek, şunları söyledi:

“Ben de kent merkezindeki evimde yaşıyorum sadece köyümdeki evimde de bazen kalıyorum. Fazlaca güzel günler yaşadık. Yakın akrabalarımız, komşularımız tek tek köyden ayrıldı. Yalnız kaldık. Hala odaya yeni eşyalar eklemeye devam ediyorum. Eskiler hiçbir şeyi ‘bigün lazım olur’ diye israf etmiyordu. Ben de eski dokuma çuvalları dahi atmadım. Eski insanoğlu tarakta kalan saçlarını dahi israf etmiyorlarmış. Annem tarakta kalan saçından çuvalların ağzını bağlamak için ip örmüş, düşünün bu ipte bile benim için oldukca mühim bir hatıra var.”

Yorulmadan bu tarz şeyleri biriktirdiğini söyleyen Vurgun, “Dedeme ilişik 150 senelik yorgan var. Kendi genç kızlığımda dokuduğum halılar var. Annemin bulgur koyduğu kazan, gece yanan lüks lambalar, elde örülen sepetler, süpürgeler, hepsinin ayrı ayrı anısı, hatırası, ayrı mutluluğu var. Içsel kıymeti olan eşyalar bunlar. Çevreden burayı göremeye gelenler oluyor, gelip eski eşyaları meraklı bakışlarla inceliyorlar. Bu benim de hoşuma gidiyor.” sözlerine yer verdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Atmaya kıyamadığı eski eşyaları kayadan oyma odada sergiliyor – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.