AYDIN VALİSİ AKSOY MÜZEDEKİ 80 BİN ESER İNCELENDİ, HERHANGİ BİR SORUN YOK

AYDIN Valisi Hüseyin Aksoy, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız ve biri polis 3 kişinin tutuklandığı zamanı yaratı kaçakçılığıyla ilgili müfettişlerin ve oluşturulan komisyon üyelerinin müzedeki eserlerle ilgili yapmış olduğu incelemenin tamamlandığını deklare etti. Vali Aksoy, Müzedeki 80 bin eserin incelemesi tamamlandı. Gerek müfettişlerimiz gerek uzman arkadaşlarımız burada yaptıkları çalışmalarla ortaya koydular ki müzede herhangi bir sorunumuz bulunmamaktadır. diye konuştu.

Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız tarafınca müzede yer edinen Donatello’nun ‘Davut’ heykelinin düzmece olduğuna ilişkin hazırlanan rapor üstüne polis ekipleri emek verme başlatıyor. polisin yaptırdığı incelemede, düzmece olarak müze envanterinden çıkarılmak istenen ‘Davut’ heykelinin gerçek olduğu belirlendi. Bu gelişmenin arkasından Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla polis ekipleri, geçen 21 Mart‘ta Aydın başta olmak suretiyle Ankara, Amasya, Aksaray, Karaman, Kayseri, Mersin, Muğla, Samsun, Yalova ve Zonguldak‘ta evvelde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

MÜZE MÜDÜRÜ VE 3 KİŞİ TUTUKLANDI

Aralarında Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız ve bazı müze çalışanları ile etken vazife icra eden 2 polis memurunun da bulunmuş olduğu 36 şahıs, gözaltına alındı. ‘2863 sayılı Kültür ve Doğa Varlıklarını Koruma Kanununa karşıcılık’, ‘rüşvet’, ‘ihaleye fesat karıştırma’, ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlarından hakim karşısına çıkarılan şüphelilerden Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız, polis memuru Muhammet Dağ ile Levent Demirci ve Halil İbrahim Çelikyön tutuklandı, 15 şüpheli ise adli denetim şartıyla özgür bırakıldı.

80 BİN ESER 3 HAFTA BOYUNCA İNCELENDİ

Bu gelişmenin arkasından Aydın Arkeoloji Müzesi envanterindeki zamanı eserler içinde tamamlanmamış olup olmadığının tespiti için 2 müfettiş göreve getirildi. Çevre illerden 5 müze müdürünün oluşturduğu komisyon ile Bakanlık tarafınca görevlendirilen 2 müfettiş, 3 hafta süresince 80 bin eseri inceledi. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, geçen cuma günü tamamlanan incelemeler ile ilgili izahat yapmış oldu. İl Kültür ve Gezim Müdürü Umut Tuncer’i ziyareti esnasında müzedeki eserlerin incelenmesi ile ilgili izahat icra eden Vali Aksoy, Hepimizin bilmiş olduğu suretiyle burada negatif bir durumla zamanı yaratı kaçakçılığı operasyonunda Arkeoloji Müzesi Müdürünün tutuklanmasıyla karşı karşıya kaldık. Müze müdürümüz ve bazı çalışanlarımızın dahilinin olduğu bir mevzu gündeme geldi. Dileğimiz doğal olarak ki o arkadaşlarımızın da yargılama sonucunda bir suçlarının olmayışı ve aklanmaları fakat var ise da yargı bunun gereğini kesinlikle yapmış olup sonuçlandıracaktır. En mühim olan kısmı da bizim için müzemizde herhangi bir mesele var mıydı yok muydu Bunu da gerek müfettişlerimiz gerek uzman arkadaşlarımız burada yaptıkları çalışmalarla ortaya koydular ki müze de herhangi bir sorunumuz bulunmamaktadır dedi.

TUNCER ESERLERİN TAMAMI ORJİNAL

Aydın İl Kültür ve Gezim Müdürü Ümit Tuncer’de, Çevre illerden 5 müze müdürünün oluşturduğu bir komisyon ve gene Bakanlığımızın görevlendirdiği iki başmüfettişle müzemizde meydana getirilen 80 bin parça eserin her birinin detaylıca incelenme sürecini tamamlamış olduk. ve sonunda ne eserlerin ne de genel olarak güvenlik tedbirlerinin herhangi bir sıkıntılı durumuyla karşılaşmadık. Eserlerimizin tamamı bütünüyle güvende ve orijinal diye konuştu.

AYDIN VALİSİ AKSOY MÜZEDEKİ 80 BİN ESER İNCELENDİ, HERHANGİ BİR SORUN YOK

AYDIN VALİSİ AKSOY MÜZEDEKİ 80 BİN ESER İNCELENDİ, HERHANGİ BİR SORUN YOK

AYDIN VALİSİ AKSOY MÜZEDEKİ 80 BİN ESER İNCELENDİ, HERHANGİ BİR SORUN YOK

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.