Bakan Bilgin’den ‘asgari ücret’ mesajı: ‘Yıl sonunda yeni bir düzenleme yapacağız’

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ‘asgari ücret’ zammı için yıl sonunu işaret ederek, “Yeni bir düzenleme yapacağız. Emekçilerimizi ne enflasyona ne de sermayenin baskısına karşı ezdireceğiz” dedi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafınca Ankara‘da bir otelde Türk-İş’in 70’inci yıl dönümü dolayısıyla program düzenlendi. Programa, Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Türk-İş yöneticileri katıldı. Programda konuşan Başkan Atalay, “Sendikalar benim ülkemde maalesef yarım asırdır meclisin, siyasetin, sermayenin elinde. İnanın bu dün de öyleydi, ondan önceki gün de öyleydi, bugün de öyleki. 17 milyon çalışan olarak bu ülkenin dörtte üçüyüz. 600 tane vekil; bir parti bir tane alıyor bir tane o alıyor. 600 tane vekilin olduğu mecliste 3 tane çalışan olursa işçinin lehine kararları zor beklersiniz” ifadesini kullandı. Sermayenin kuvvetli bulunduğunu belirten Atalay, “Bir yer örgütlendiği vakit ya kapının önüne koyuyorlar, ya mahkemeye veriyorlar. Aklınıza gelen tüm hileleri yapıyorlar. Mahkemeye gidiyorsun 7 yıl sürüyor. Ne han ne hancı kalıyor 7 senede. Şeker Sendikası’nın Aksaray‘da 7 yıl kaldı. Hiçbir şey kalmadı ortada” dedi.

“Sendikaların toplumcu ya da komünist olduğu iddiası vardı, oysa sendikalar demokratik toplumların ürünüdür”

Bakan Alim ise yapmış olduğu konuşmasının başlangıcında Türk-İş’in 1952 senesinde kurulduğunun altını çizerek, “Bu rastlantı mü acaba; Türkiye 1950 senesinde Türkiye ilk kere oldukça partili demokratik hayatla karşılaştı. Türkiye 1946 senesinde oldukça partili hayata geçti. Fakat ilk kere demokratik mekanizmaların uygulanmış olduğu seçim 1950 seçimidir ve arkasından Türkiye’de Türk-İş kuruldu. Doğrusu sendikalar demokrasi ile beraber vardır. İşçi hareketi demokrasi içinde gelişir. Sendikalar ilk kurulduğunda sendikalara karşı patronların negatif görüş açısı vardı. Yalnız patronların mı; her insanın bir ekip ön yargıları vardı. Sözgelişi sendikaların toplumcu ya da komünist olduğu iddiası vardı. Bu şekilde bir iddia ile karşı karşıyaydı sendikacılar. Oysa sendikalar demokratik toplumların ürünüdür” diye konuştu.

“Yıl sonunda yeni bir düzenleme yapacağız”

Türkiye’nin emekçileriyle beraber kalkındıkça artan gelişme ve refahtan emekçilerinin hisse aldıkça önünün açılacağını vurgulayan Bakan Alim, “Yıl başlangıcında yaptığımız yüzde 50’nin üstünde yüzde 30 zam yapmıştık, kümülatif olarak yüzde 90 üstünde olan bu zammın enflasyon karşısındaki dayanıksızlığını bilerek konuşuyoruz. Yıl sonunda da bunu dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız. Emekçilerimizi ne enflasyona ne de sermayenin baskısına karşı ezdireceğiz. Normal olarak ki Türkiye’nin büyümeye, kalkınmaya, yatırıma ihtiyacı var. Ana paraya ihtiyacı var. Burada ana para düşmanlığı yapmıyoruz fakat sermayenin emek düşmanlığı yapmasının karşısında olacağız. Bu toplumsal devletin görevidir” açıklamasında bulunmuş oldu. – ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Bakan Alim’den ‘asgari ücret’ mesajı: ‘Yıl sonunda yeni bir düzenleme yapacağız’ – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.