Bakan Varank, Aksaray’da TEKNOFEST 2022 Roket Yarışları’nda konuştu Açıklaması

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST Karadeniz organizasyonuna 5 binden fazla ekip ile 600 bine yakın yarışmacının müracaat yaptığını söylemiş oldu.

Bakan Varank, Tuz Gölü‘nün Aksaray bölgesinde düzenlenen TEKNOFEST 2022 Roket Yarışları’nda, takımları ziyaret etti, lise ve üniversite öğrencileriyle söyleşi etti.

Varank, roket atışlarının arkasından yapmış olduğu açıklamada, TEKONEFST’te yarışmalarla gençleri geleceğin teknolojilerine hazırladıklarını söylemiş oldu.

“Teknoloji yarışmalarıyla bir coşku meydana getirmeye çalışıyoruz”

Gençlerin fazlaca değişik kategorilerde geleceğin teknolojilerinde kendi takımlarını kurarak yarıştığını anımsatan Varank, “TEKNOFEST’e başladığımızda 14 değişik kategoride yarışmalar düzenliyorduk. Bu yıl TEKNOFEST Karadeniz’e 5 binden fazla ekip, 600 bine yakın yarışmacı başvurdu. Şu anda Türkiye‘nin her tarafında bu yarışmalar yapılıyor. Bundan ilkin Ordu, Giresun ve Trabzon‘daydık. Bugün Aksaray’dayız. Türkiye’nin her tarafında teknoloji yarışmalarıyla bir coşku meydana getirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

“20 senedir Türkiye’ye bir teknolojide çağ atlatmaya çalışıyoruz”

Varank, Aksaray’daki etkinlikte lise ve üniversite öğrencilerinin geliştirdiği roketlerin yarıştığını vurgulayarak, şöyleki konuştu:

“Türkiye’nin teknoloji ve bilimde geldiği noktadan memnunuz. Oluşturduğumuz heyecandan memnunuz. Bugün Anadolu’nun en ücra köşesindeki liselerimizde öğrencilerimiz, ‘birlikte nasıl emek verme yapabiliriz, ekip çalışmasıyla bir roket geliştirebiliriz’ diye takımlarını kurup, roketlerini tasarlayıp, üretip burada ROKETSAN’ın destekleriyle bu yarışmayı yapıyorlar. Birazcık ilkin öğrencilerimizin heyecanlarına eşlik ettik, 5-10 bin fite roketlerini iyi mi ulaştırdıklarını gördük. İnşallah biz TEKNOFEST’e bu heyecanı ve coşkuyu yaşatmaya devam edeceğiz. En mühim yatırımın insana meydana getirilen yatırım bulunduğunun bilincinde olan bir iktidar olarak 20 senedir Türkiye’ye teknolojide çağ atlatmaya çalışıyoruz. Bu yarışmalarda elde ettiğimiz başarılar bizi fazlaca memnun ediyor. Daha ilkin bu yarışmalara katılmış gençlerimiz şu anda ROKETSAN’da Türkiye’nin müdafa sanayisinde en mühim projelerde çalışıyorlar.”

“Türkiye’yi TEKNOFEST Karadeniz için 30 Ağustos’ta Samsun‘a bekliyoruz”

TEKNOFEST ateşinin bu ülkede hiçbir vakit dinmeyeceğine işaret eden Varan, şunları kaydetti:

“TEKNOFEST Karadeniz, Türkiye’nin değişik şehirlerindeki yarışmalarla devam ediyor. Finali, 30 Ağustos’ta Samsun’da gerçekleştireceğiz. 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri içinde Türkiye’de hem görkemli havacılık ve teknoloji şovlarıyla heyecanı yeniden ateşlemiş olacak hem de tüm bu yarışmalara katılan genç kardeşlerimizin ödüllerini Samsun’da takdim edeceğiz. Tüm Türkiye’yi TEKNOFEST Karadeniz için 30 Ağustos’ta Samsun’a bekliyoruz. ‘Ailelerimiz, çocuklarıyla, evlatlarıyla birlikte bu coşkuya ortak olsunlar’ diyoruz. Burada roket yarışmalarına katıldık, 5 senedir bu yarışmalar devam ediyor. Burada yakaladığımız ivmeyi, gelişmeyi görmek bizi hakkaten memnun ediyor.”

Bakan Varank’a Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, T3 Vakfı Müdürü Ömer Kökçam ve Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer birlikte rol aldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bakan Varank, Aksaray’da TEKNOFEST 2022 Roket Yarışları’nda konuştu Açıklaması – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.