Bakan Varank: Türkiye’nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan memnunuz

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aksaray‘da meydana gelen TEKNOFEST’e katılarak, ” Türkiye‘nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan memnunuz. Oluşturduğumuz heyecandan memnunuz. TEKNOFEST ateşi bu ülkede hiçbir süre dinmeyecek” dedi.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tuz Gölü‘nde düzenlenen TEKNOFEST kapsamında roket yarışması programına katıldı. Festivaldeki stantları gezip, öğrencilerin çalışmalarını inceleyen Bakan Varank, TEKNOFEST’in önemine değindi. Festivale katılım talebinin her geçen gün arttığını ifade eden Bakan Varank, şunları söylemiş oldu:

“Burada gençlerimiz fazlaca değişik kategorilerde, geleceğin teknolojilerinde, kendi takımlarını kurarak yarışıyorlar. Biz TEKNOFEST’e başladığımızda 14 değişik kategoride bulunan yarışmalar düzenliyorduk. O zamanlar 5 bin civarında ekip yarışmalara katılıyordu. Bu yıl geldiğimiz noktada, 2022 senesinde tüm TEKNOFEST Karadeniz‘de 5 binden fazla, hatta daha da fazla ekip, 600 bine yakın yarışmacı bizim yarışmalarımıza başvurdu. Şu anda Türkiye’nin her tarafında bu yarışmalar yapılıyor. Bundan ilkin Ordu‘daydık, Giresun‘daydık, Trabzon‘daydık. İşte bugün Aksaray’dayız. Türkiye’nin her tarafında teknoloji yarışmalarıyla coşku yapmaya çalışıyoruz.”Bakan Varank, TEKNOFEST’in değerine dikkat çekerek, “Bugün burada liseden, üniversiteden gelmiş öğrencilerimiz kendi geliştirdikleri roketleri yarıştırıyorlar. Değişik kategorilerde uzay teknolojilerinde ve müdafa sanayisinde fazlaca büyük anlam ifade eden roketlerini geliştirip, burada yarışmalarda kendi becerilerini sergilemeye çalışıyorlar. Biz Türkiye’nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan memnunuz. Oluşturduğumuz heyecandan hakkaten memnunuz. Bugün Anadolu’nun en ücra köşesindeki liselerimizde öğrencilerimiz, birlikte nasıl bir emek verme yapabiliriz, iyi mi ekip çalışmasıyla bir roket geliştirebiliriz diye takımlarını, roketlerini tasarlayıp üretip burada Roketsan‘ın destekleriyle bu yarışları yapıyorlar. Birazcık ilkin öğrencilerimizin heyecanlarına eşlik ettik” diye konuştu.’EN ÖNEMLİ YATIRIM, İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR’Bakan Varank, “Biz en mühim yatırımın insana meydana getirilen yatırım bulunduğunun bilincinde bir iktidar olarak 20 senedir Türkiye’yi teknolojide çağ atlatmaya çalışıyoruz. Bu manada da bu yarışmalarda elde ettiğimiz başarılar bizi fazlaca memnun ediyor. Daha ilkin bu yarışmalara katılmış gençlerimiz şu anda Roketsan’da Türkiye’nin müdafa sanayisinde en mühim projelerde çalışıyorlar. Daha ilkin bilişim vadisinde robot taksi, otonom vasıta yarışmaları düzenledik. O yarışmalarda çalışan arkadaşlarımız bugün Türkiye’nin en mühim otomotiv firmalarında istihdam ediliyorlar. Birazcık ilkin bir takımımızla konuştuk. Pamukkale‘den arkadaşlarımız daha ilkin bu yarışmalarda yarışmışlar. Fakat şu anda kendi şirketlerini kurmuşlar. Kendi girişimleriyle bu alanda, firmalarıyla Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyorlar. İnşallah biz bu şuuru, bu bilinci, bu coşkuyu devam ettireceğiz. TEKNOFEST ateşi bu ülkede hiçbir süre dinmeyecek” dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Bakan Varank: Türkiye’nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan memnunuz – Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.