BBP Lideri Destici: “Bu durumu bir ’istismar siyaseti’ olarak görüyoruz“

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Milleti İttifakı üyesi partilerin pandemi ve cenk yokmuş şeklinde ekonomi eleştirileri yaptığını belirterek, “Bu durumu bir ‘istismar siyaseti’ olarak görüyoruz ve o şekilde devam ettiriyoruz. Bu tip bakış ve yaklaşım tarzlarının Türkiye‘nin hiçbir problemini çözmeyeceğini, hiçbir derdine ilaç olamayacağını, Türkiye’ye hiçbir mesafe aldırmayacağını, başta şartları istismar edenler olmak suretiyle her insana bir kere daha hatırlatıyorum” dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin Ankara‘daki genel merkezinde açıklamada bulunmuş oldu. Açıklamasında Eren Kış-30 Şehit Jandarma Çavuş Mehmet Sancar Operasyonu ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘ne değinen Destici, Ukrayna‘daki gelişimleri de adım adım takip ettiklerini belirtti. Destici, “Ukrayna ve Rusya‘yla beraber, bunların haricinde kalan tüm bölge ve dünya devletlerinin tepkilerini, karşılıklı olarak alınan engellemeler ve ekonomik yaptırımlarla ilgili gelişimleri ve ayrıntıları, savaşın ve yaptırımların genel olarak dünya ticaretine ve ayrı ayrı tüm ülke ekonomilerine etkilerini, yaşanmış olan gelişmeler sonrasında dünyada oluşan ve oluşacak yeni ittifakları, dünyada ve Avrupa’da tekrardan oluşan siyasal, askeri, ekonomik dengeleri takip ediyoruz, çözümleme etmeye ve gelişimleri öngörmeye çalışıyoruz” dedi.

“Bu durumu bir ‘istismar politika’ olarak görüyoruz”

Yaşanmış olan sıkıntıların Milleti İttifakı partileri tarafınca pandemi yada bir ekonomik kriz yada bir cenk ortamı yokmuş şeklinde kamuoyuna sunulduğunu belirten Destici, “Bu durumu bir ‘istismar siyaseti’ olarak görüyoruz ve o şekilde devam ettiriyoruz. Bu tip bakış ve yaklaşım tarzlarının Türkiye’nin hiçbir problemini çözmeyeceğini, hiçbir derdine ilaç olamayacağını, Türkiye’ye hiçbir mesafe aldırmayacağını, başta şartları istismar edenler olmak suretiyle her insana bir kere daha hatırlatıyorum. Dünyada ve Türkiye’de tarih kriz dönemlerinde bazen siyasal tercihlerin, siyasal dengelerin değişimlere uğradığına şahitlik etmiştir. Sadece gene tarih, muhteşem şartların etkisiyle meydana getirilen akıl dışı duygusal tepkilerin, bilim ve sağduyudan uzak tercihlerin sonuçta o toplumlara verdiği ağır zararların olduğu sayısız örnekleriyle de dolu” açıklamalarında bulunmuş oldu.

“Türkiye, bizce diplomaside şu ana kadar doğru bir yol izliyor”

Türkiye’nin eleştiri bir konumda yer aldığına değinen Destici, “Üzerimizdeki baskıyı taşıyabilecek, içinde bulunduğumuz süreci itimat içinde atlatabilecek güce, birikime, akla ve ferasete sahibiz. Türkiye üstünde bir baskının kurulmaya çalışıldığını da fark ediyoruz. Türkiye, bizce diplomaside şu ana kadar doğru bir yol izliyor. Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin şu ana kadar takip etmiş olduğu tavır ve istikameti yapıcı ve pozitif yönde ve barışa katkı sağlayacak şekilde değerlendiriyoruz. Türkiye Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve işgalin haksız bulunduğunu hiçbir tereddüde meydan bırakmayacak şekilde dile getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“Ben rantiyecilerle, siyasal rantiyecilerin iş birliği yaptığını düşünüyorum”

Rantçılar, fırsatçılar, stokçular ve karaborsacıları hedef alan Destici, “Bilhassa bazı ürünler üstünden spekülasyonlar yapılarak hem milletimiz telaşlandırılmakta hem de öteki taraftan da ülke ekonomisine büyük zararlar verilmekte, bununla beraber hak etmedikleri fahiş karlar elde etmektedirler. Son olarak bunu zeytinyağı ve ayçiçek yağı örneğinde yaşadık. Ziraat Bakanı ve yetkililer deklare etti; Türkiye’nin sezona kadar bir ayçiçek yağı yığın problemi olmadığını belirttiler. Peki bu nereden kaynaklandı? Bu fırsatçılar tarafınca yapay olarak oluşturulmuş bir krizdir. Dün Aksaray‘da vali denetimleri esnasında ortaya çıkan görüntüleri gördük. Bu işi bir de siyaseten örgütleyenler var. Ben bu rantiyecilerle, siyasal rantiyecilerin iş birliği yaptığını düşünüyorum. Bunun bir ayağı da basın. ve olmayan hadiseleri varmış şeklinde ya da var olanı oldukça abartılı bir halde göstererek burada hak etmedikleri kazançları kazanıyorlar. Bunun yanı sıra siyasetçi de siyasal rant elde ediyor. Bu işi yapanlara sesleniyorum; bunun size de, ülkemize de bir faydası yoktur. Tarihin hiçbir döneminde bu ülkede ayçiçek yağı, buğday, arpa ve temel besin maddeleri şeklinde ürünlerde yaşamsal bir sorun yaşamamıştır. Cenk halindeki Ukrayna’da bile marketlerde bu tür görüntüler oluşmamıştır. Zincir marketler başta olmak suretiyle stokçulara verilen cezalar kafi olmuyor” şeklinde konuştu. – ANKARA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.