Boccia Milli Takım oyuncusu SMA hastası Havva’nın motivasyon koçu babası oldu

Boccia Milli Takım oyuncusu Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastası Havva Alyurt, babasının da desteğiyle ilgilenilmiş olduğu sporda daha başarıya ulaşmış olacağına inanıyor.

Kocaeli‘de yaşayan üç çocuk babası 60 yaşındaki Kurbani Alyurt, yaşamını 26 yaşındaki kızı Havva’ya adadı.

“Meleğim” diye sevilmiş olduğu kızı Havva’nın, 1 yaşlarında hastalığını öğrenen işçi emeklisi baba, evladına gösterdiği sevgi ve ilgiyle her insana örnek oluyor.

Alyurt, 2018’de kızının boccia sporuyla tanışmasıyla gene en büyük destekçisi oldu. Hiçbir vakit Havva’yı yalnız bırakmayan Alyurt, kızının motivasyonu yüksek tutmasından, yemesine ve içmesine kadar her şeyiyle ilgileniyor.

Babasının da desteğiyle boccia da birçok altın madalya kazanarak ulusal takıma kadar yükselen Havva Alyurt ise daha büyük başarılara imza atmak için aralıksız çalışıyor.

“Yavrumu gözümün önünden asla ayırmadım”

Aksaray‘da Paralimpik Oyunları Hazırlık Merkezi’ne kızıyla gelen Kurbani Alyurt, AA muhabirine, oldukca azimli olan kızının, bugüne dek hiçbir şeyini tamamlanmamış etmediğini söylemiş oldu.

Babası olarak kızının çocukluğundan bu yana devamlı yanında bulunduğunu vurgulayan Alyurt, “Eğitim yaşamı süresince devamlı yanındaydım. Okuluna götürüp bırakıyordum, derslerinin bitiminde evimize beraber dönüyorduk. Benim işlerim olduğunda, kimi zaman annesiyle gidip geliyorlardı. Yavrumu gözümün önünden asla ayırmadım. İnsan evladından ayrılamaz. Evlatlarımızın arkasında durmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Alyurt, SMA hastası kızının tüm gereksinimlerini, gece gündüz demeden sevmiş olarak yaptığını dile getirdi.

Son nefesine kadar kızının yanında

Son nefesine kadar kızının yanında olacağını özetleyen Alyurt, şu şekilde konuştu:

“Boccia sporu yavrum için oldukca güzel bir aktivite oldu. Bu kadar başarı göstereceğini beklemiyorduk. Fazlaca azimli olduğundan kızım bunu da başardı. Babası olarak kızımın azminin arkasında durmamız icap ettiğini düşünüyorum. Yavrumla her yerde birlikteyiz, asla yalnız bırakmıyorum. Kızımın salonda hem antrenörü, hem refakatçısı, hem de asistanıyım. Boccia sporunu yavrum tek başına oynayamadığı için onun yönlendirmesiyle her şeyi ben hazırlıyorum. Kızım başına bağlanılan aparatla bir tek atış yapabiliyor.”

“Tüm zorluklara karşın babam ve annem hep arkamda durdu”

Boccia Milil Ekip oyuncusu Havva Alyurt ise hayatında asla yürüyemediğini, yürümenin nasıl bir duygu bulunduğunu bilemediğini söylemiş oldu.

Bu şekilde bir baba ve annenin evladı olduğundan kendisini oldukca talihli hissettiğini belirten Alyurt, şu şekilde konuştu:

“Hiçbir vakit eve tıkalı bir engelli olmadım. Tüm zorluklara karşın babam ve annem hep arkamda durdu. Bir üniversitenin işletme yönetimi ön lisans programından mezun oldum. Okulum bittikten sonrasında boccia sporuna başladım. Dört senedir bu sporu yapıyorum. İlk turnuvamda daha 6 aylık sporcuyken Türkiye birincisi oldum. Ondan sonra yeniden hem teklerde hem çiftlerde Türkiye şampiyonluklarım oldu. Peşinden ulusal takıma seçildim. Bu benim için ayrı bir gurur. Hedeflerim devasa yükseklikte. 2024 Paris Paralimpik Oyunlarına katılmak istiyoruz. İnsanların enerjisini fark etmesi ve bu doğrultuda kullanımı kendisini asla beklemediği bölgelere götürüyor. Engelliler, ‘yapamam, edemem’ kelimelerinin arkasına sığınmasın. Biz oldukca güçlüyüz. Başarı hiçbir vakit kendiliğinden gelmez. Azmetmek, çalışmak ve çaba göstermek gerekiyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.