Çoban köpeği Aksaray malaklısı özenle yetiştiriliyor

Aksaray‘da iri cüsseleri, koruma içgüdüleri ve uysal yapılarıyla dünya genelinde ilgi gören çoban köpeği malaklılara özenle bakılıyor.

Babasından görmüş olduğu köpek sevgisiyle 5 dönümlük alana yapmış olduğu 2 milyon liralık yatırımla çiftlik kuran 37 yaşındaki Nevzat Tunçbeden, 5 senedir malaklı yetiştiriyor.

Çiftliğinde 30 damızlık köpeği bulunan Tunçbeden, yurt içi başta olmak suretiyle Almanya, İngiltere, Hollanda, Romanya ve Rusya şeklinde ülkelerden gelen yoğun taleplere yetişmeye çalışıyor.

Tunçbeden, AA muhabirine, çocukluğundan bu yana köpeklerle bir arada bulunduğunu söylemiş oldu.

Malaklı köpeklerinin günlük bakıma gereksinim duyduğunu aktaran Tunçbeden, “Köpeklerimizin bakımları birazcık zahmetli. Sabah erken saatlerde mamalarını ve sularını veriyoruz. Arkasından temizliklerini her gün yapıyoruz. Hayvanları, tavuk kemiği, süt, mama, arpa unu ve sakatatla besliyoruz.” dedi.

Nevzat Tunçbeden, Aksaray malaklı köpeklerinin ününün dünyaya ulaştığını dile getirdi.

“Bizim malaklı köpeklerimizin iskelet sistemleri oldukca değişik”

Ülke içi ve dünyanın birçok ülkesine malaklı gönderdiğini vurgulayan Tunçbeden, şu şekilde konuştu:

“Malaklı köpeklerimiz 6 ayda bir yavruluyor. Köpeklerimiz bir batında 10 yavru dünyaya getiriyor. Malaklı eşeysel köpeklerimiz gök karabaş, ala malaklı ve boz karabaş olarak 3 cinse ayrılıyor. Bizim malaklı köpeklerimizin iskelet sistemleri oldukca değişik. Orijinal köpeklerimizin ayaklarının bilek kısımları beyaz renkte, kafaları büyük ve göz kapakları aşağıya doğru eğik olur. Köpeklerimize talep oldukca. İnsanları toplumsal medya üstünden kandırıyorlar. Hepimiz malaklı beslediğini yada büyüttüğünü sanıyor. Başka cins köpekleri malaklı isminde satıyorlar, dikkatli olmak gerekiyor.”

“12-14 aylık olanlar 30-70 bin lira içinde satılıyor”

Adam yavruları 5 bin, dişileri ise 4 bin liraya sattığını özetleyen Tunçbeden, şunları kaydetti:

“12-24 aylık olanlar 30-70 bin lira içinde satılıyor. Salgından ilkin Mercedes isminde bir köpeğim vardı, 110 kilogramdan fazla geliyordu. Kırklareli‘nde bir ağabeyimiz bir ev verdi, vermemiştim. Sonrasında Makedonya‘da birisine sattım. Çiftliğimde güzel damızlık hayvanlarım var, onları satmıyorum. Şimdi, ‘Tyson’ isminde bir köpeğim var. Ona da yüksek fiyat veriyorlar fakat vermedim.”

“Köpeklerimiz çobanların en güvenilir yol arkadaşı”

Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği (AKMİD) Başkanı Muammer Tıpırdamaz da Aksaray’da çağdaş şartlarda kurulan 7 çiftlik ile bireysel 15 üreticinin, malaklı eşeysel köpekleri özenle yetiştirdiğini aktardı.

Malaklı köpeklerinin oldukca iri yapıları, içgüdüleri ve uysal yapılarıyla dikkati çektiğini belirten Tıpırdamaz, şunları söylemiş oldu:

“Bizim köpeklerimiz çobanların en güvenilir yol arkadaşı. Ek olarak köpeklerimiz nasıl yetişirse, o şekilde büyüyor. Bahçeli evler için koruma amaçlı oldukca satıyoruz. Pandemi döneminde insanoğlu bahçeli evlere yöneldi. O dönemde köpeklerimize oldukca ilgi vardı. Bu ilgi hala devam ediyor. Her yıl Aksaray’dan 300-500 yavru, damızlıklardan da 50-100 içinde köpeğimiz yurt içi ve dışına satılıyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.