Çocukluk hayalini Aksaray’da açtığı seramik atölyesiyle gerçekleştirdi

Aksaray‘da hayalini kurduğu seramik atölyesini açan Ayşegül Çakır, tasarımlarını yurt dışındaki gurbetçilere de gönderiyor.

Çocukluktan bu yana seramik sanatına ilgi duyan, 3 çocuk anası, 46 yaşındaki Çakır, 3 yıl ilkin Güzelyurt Meslek Yüksekokulu El Sanatları bölümünde bu sanatın inceliklerini öğrendi.

Eşinin de yardımıyla evinin kullanılmayan bölümünü sanat atölyesine çeviren Çakır, e-Tecim ve toplumsal medya vasıtasıyla ürünlerini talep edilen her yere gönderiyor.

Çakır, AA muhabirine, seramik atölyesi kurmanın çocukluk düşsel bulunduğunu söylemiş oldu.

Hayatta kimi zaman istenilenlerin derhal olmadığını belirten Çakır, “Çocuklarımı büyüttükten sonrasında 43 yaşlarında da olsam üniversiteye gittim. Orada pek oldukca sanat branşının atölyeleri vardı, ben seramik bölümünü seçtim. Ürünlerimizi isteğe nazaran hazırlayıp gönderiyoruz. Aksaray’ın oldukca gurbetçi vatandaşı var. İngiltere, Hollanda ve Fransa‘ya bile ürün gönderdim.” diye konuştu.

“Ürün yelpazem oldukca geniş”

Çakır, sabah erkenden atölyesini açtığını, kimi zaman gece yarısına kadar çalıştığını söyledi.

Seramik gramofondan kaftanlı süs eşyalarına, mumluklardan kahve ve fincan takımlarına birçok ürün yaptığını aktaran Çakır, şöyleki konuştu:

“Hem dekoratif hem de işlevsel ürünler yapıyorum. Kupa bardaklar, çay tabağı şeklinde şeyler yapıyorum. Ürün yelpazem oldukca geniş. Ürünlerimizi isteğe nazaran hazırlayıp gönderiyoruz. Hususi günlere yaklaşırken yoğunluk oluyor. Çamuru elime alıyorum, istediğim şekli verebiliyorum. Bunun hazzı oldukca büyük. Bir fotoğraf gönderiyor müşterim, aynısını yapmış olup gönderiyorum. Hayal ettiğiniz, gördüğünüz her şeye biçim verip onu kullanılır hale getirebilmek büyük bir keyif.”

“Kimse hayallerinden vazgeçmesin”

Çakır, ilköğretim mezunu olarak 19 yaşlarında evlendiğini, arkasından ortaokul, lise ve üniversiteyi açıktan bitirdiğini dile getirdi.

Oldukca uzun senelerdir hayal etmiş olduğu işi şimdilerde yapmanın mutluluğunu yaşadığına dikkati çeken Çakır, şöyleki devam etti:

“Asla kimse hayallerinden vazgeçmesin, peşinden koşsun. İnsanlar önlerine çıkan fırsatları değerlendirerek istenilen ve hayal edilen mesleklere kavuşabilir. Devletimizin, belediyelerin, halk eğitim merkezlerinin el sanatlarıyla ilgili birçok kursu var. Hepimiz kendisine yakın bulmuş olduğu bir mevzuyla ilgili kurslara gidip eğitimini alabilir. Peşinden bunu meslek haline getirip buradan da iyi bir kazanç elde edebilir. Bu asla zor ya da inanılmaz bir şey değil. Yeter ki talep ve hayal olsun.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.