Çöl tozu hava kalitesini bozdu

Kuzey Afrika üstünden hareketlenen alçak basıncın etkisiyle Türkiye‘nin birçok noktasında görülen toz taşınımı, hava standardını etkiliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Devamlı İzleme Merkezi bünyesindeki Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine bakılırsa, ülkenin değişik noktalarında, toz taşınımı sebebiyle atmosferin hava standardını etkileyen partikül madde oranlarında artış görüldü.

Dünya Sıhhat Örgütünün metreküp başına 50 mikrogram olarak belirlediği partikül madde sınır kıymeti, bilhassa Nevşehir, Kırşehir ve Yozgat‘ta 300-500 mikrogram olan “tehlikeli”, Hatay‘da 200-300 mikrogram olan “fena” ve Amasya, Rize, Niğde ile Aksaray‘da ise partikül madde sınırı 150-200 mikrogram olan “sağlıksız” değerlere ulaştı.

Partikül madde sınır kıymeti, Akdeniz, Güneydoğu’nun batısı, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun bazı kentlerinde 100-150 mikrogram olan “duyarlı” değerlere çıktı.

Haritanın “yeşil” renge büründüğü Ege, Marmara, Batı Karadeniz ile Diyarbakır, Bitlis, Van, Adıyaman, Tunceli ile Karaman‘da ise partikül madde sınırı 0-50 mikrogram olan “iyi” seviyelerde seyretti.

Ankara, Şanlıurfa, Batman, Şırnak ve Kars‘ta harita, 50-100 mikrogram olan “orta” değerleri gösterdi.

Toz taşınımının bu ay aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor

Bakırçay Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Şimal Afrika üstünden gelen Sahra toz bulutunun bir kez daha Türkiye’yi tesiri altına aldığını belirtti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tahminlerine bakılırsa, 17 Nisan pazar günü başlamış olan söz mevzusu durumun yarına kadar devam etmesinin beklendiğini ifade eden Tağıl, “Şimal Afrika’daki Sahra kökenli toz bulutlarının bir kez daha tesiri altına girdik. Nisan ayı başlangıcında da ülkemiz üstünde tesirini göstermişti. Tahminler, nisan süresince da aralıklı da olsa tesirinin devam edeceğini göstermekte.” dedi.

Şimal Afrika’da birçok toz deposu kuru göl yatakları bulunduğunu vurgulayan Tağıl, “Bu göl yataklarından rüzgar hızı yüksel olduğundan havalanan tozlar bölgeyi terk ederek küresel sistemin bir parçası olarak hareket etmekte.” diye konuştu.

Astım hastalarına uyarı

Prof. Dr. Şermin Tağıl, şunları kaydetti:

“Sahra Bölgesi’nde çölleşmenin de etkisiyle rüzgar hızının artması, yağış, nebat örtüsü ve nemliliğin azalması küresel sistem üstünde her geçen gün daha çok tozun girdiğini göstermekte. Doğal ki bu toz, hava kalitesinin düşüşüne niçin olmakta. Bilhassa akciğer, astım hastalıkları olan duyarlı gruplar üstünde dikkat edilmesi gerekiyor. Doğal ki bu artan tesir, gelecek yıllarda daha çok iklim-toz ilişkisinin modellenmesi icap ettiğini, hem de tozun kimyasal ve fizyolojik özelliklerinin çalışılması icap ettiğini ortaya koymakta.”

Çöl tozu hava kalitesini bozdu

Çöl tozu hava kalitesini bozdu

Çöl tozu hava kalitesini bozdu

Çöl tozu hava kalitesini bozdu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.