Doğa Fotoğrafçısı Fahri Tunç: Kaçak Avcılar, Tuz Gölü’nde Kuşları Avlayarak Doğal Yaşama Çok Büyük Darbe Vuruyor

KEMAL ONUR ATALAY

Tabiat fotoğrafçısı Fahri Tunç, kaçak avcıların Tuz Gölü‘nde konaklayan fazlaca sayıda kuş türüne zarar verdiğini belirterek, “Bu bölgeye göç yolundan gelen birçok kuşun eti yenmez. Evet, ördek var fakat onun da bir sezonu var. Yalnız kaçak avcılar, sırf iddia uğruna, birçok eti yenmeyen kuşu avlayarak organik yaşama fazlaca büyük darbe vuruyorlar. Biz, avcılar tarafınca vurulmuş birçok yaralı flamingoyu Konya‘ya götürerek tedavi ettirdik” dedi.

Tabiat fotoğrafçısı Fahri Tunç, yasak olmasına karşın avcıların Tuz Gölü’nde konaklayan birçok kuş türüne zarar verdiğini söylemiş oldu. Tuz Gölü’nde şahit olduklarını ANKA Haber Ajansı’na özetleyen Tunç, “Bu bölge, ‘hususi çevre koruma alanı’ statüsünde. Burada bırakın av yapmayı, burada herhangi bir inşaat yapamazsınız, buradan herhangi bir yol açamazsınız” diye konuştu.

“İDDİA İÇİN FLAMİNGO VURUYORLAR”

Tuz Gölü koruma alanının ava açılmasının tehlikelerine dikkat çeken Fahri Tunç, şunları söylemiş oldu:

“Ne gariptir ki geçtiğimiz yıllarda bu bölge ava açıldı. Koruma bölgesi olmasına karşın buranın ava açılması mevzusunda biz uyarılarımızı yaptık. Bu meydana getirilen yanlıştan döndüler. Bu havza ava kapatıldı. Yalnız bu bölgede kaçak avcılar fazlaca fazla. Bölgenin geniş olması ve ulusal parklar çalışanının yetersiz olması, bu bölgeyi kaçak avcılar için cazip bir hale getiriyor. Burası uçsuz bucaksız bir vaha ve bir sulak alan. Aksaray İl Hususi İdaresi, bu havzanın ilerisinde, Ağa Gölü diye bir yer var, oraya ulaşmak için yol yapıyor. Fakat kaçak avcılar, traktörlerin arkasına pulluk takarak bu yolları tahrip ediyorlar. İl Hususi İdaresi’nin bu yolları açma sebebi, bu bölgeyi denetlemek. Kaçak avcılar da bu yolları tahrip ediyorlar.”

Bilinçsiz ve kaçak avcıların iddiaya girerek flamingoları vurduklarını iddia eden Fahri Tunç, “Bu bölgeye göç yolundan gelen birçok kuşun eti yenmez. Evet, ördek var fakat onun da bir sezonu var. Yalnız kaçak avcılar, sırf iddia uğruna, birçok eti yenmeyen kuşu avlayarak organik yaşama fazlaca büyük darbe vuruyorlar. Biz, avcılar tarafınca vurulmuş birçok yaralı flamingoyu Konya’ya götürerek tedavi ettirdik” dedi.

“AVCILARI UYARMAK GEREKLİ”

Fahri Tunç, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bilinçsiz avlanmanın önüne geçilmesi için yetkililer elinden geleni yapıyor, fakat maalesef bilinçsiz insan her yerde var. Bizlere düşen vazife, onları uyarmak ve yetkililerin dikkatini çekebilmek. Avcılık yaptığım dönemlerde bir tabiat fotoğrafçısı ile tanışmam benim hayatımı değiştirdi. Tabiat fotoğrafçısı, fotoğraf çekmek için bana ulaşmıştı. Bölgeyi fazlaca iyi bildiğim için, vardığında benim elime fotoğraf makinesini verdi. Ben de ilk kez ‘bıyıklı baştankara’ isminde bir kuşun fotoğrafını çektim ve o gün av tüfeğimi kılıfına koydum. O gün bugündür kılıfını açmadım. O canları canlı görüp, onların yaşamlarını seyretmek, güzelliklerini resmetmek beni daha çok cezbetti. Avcılığı tamamen bıraktım. Avcı arkadaşlara da en büyük tavsiyem bu olur. Ümit ederim bigün hepimiz, av tüfeklerinin yerine fotoğraf makinelerini ellerine alırlar. Fotoğraf makineleriyle onlara daha fazlaca yaşam hakkı tanır ve ölümsüzleştirirler.”

“2 ÖRDEK TÜRÜ YOK OLDU”

“Zevk için meydana getirilen avcılık kesinlikle bir katliamdır, cinayettir” diyen Tunç, bilinçsiz avlanma yüzünden birçok türün yok bulunduğunu, Türkiye‘de ‘yaz ördeği’ ve ‘boz ördek’ diye malum iki kuş neslinin yok bulunduğunu söylemiş oldu. Tunç, “Avcılar ile konuşun, birçok türün yok bulunduğunu kendileri aslına bakarsanız sizlere söyleyecektir. Avcılığı bırakıp hayvan neslinin devamına destek olun” diye konuştu.

Doğa Fotoğrafçısı Fahri Tunç: Kaçak Avcılar, Tuz Gölü'nde Kuşları Avlayarak Doğal Yaşama Çok Büyük Darbe Vuruyor

Doğa Fotoğrafçısı Fahri Tunç: Kaçak Avcılar, Tuz Gölü'nde Kuşları Avlayarak Doğal Yaşama Çok Büyük Darbe Vuruyor

Doğa Fotoğrafçısı Fahri Tunç: Kaçak Avcılar, Tuz Gölü'nde Kuşları Avlayarak Doğal Yaşama Çok Büyük Darbe Vuruyor

Doğa Fotoğrafçısı Fahri Tunç: Kaçak Avcılar, Tuz Gölü'nde Kuşları Avlayarak Doğal Yaşama Çok Büyük Darbe Vuruyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.