Doğaseverler Şırnak’ın güzelliklerini keşfediyor – Son Dakika

Şırnak‘ın naturel güzellikleri kavuştuğu huzurla ziyaretçileri ağırlıyor.

Finik Ören Yeri ve Kalesi, Cehennem Deresi, Yüce Cami, Kırmızı Medrese, Nuh Peygamber, Mem-u Zin ve İsmail Ebu’l-İz türbeleri, Cizre Kalesi, Hamidiye Kışlası şeklinde pek fazlaca zamanı ve kültürel zenginliği bünyesinde barındıran Şırnak’ta turizmle ilgili emekler yürütülüyor.

Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) Gezim ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu ile Dicle Kalkınma Ajansı tarafınca yeni alanların turizme kazandırılması için 3 yıl ilkin hayata geçirilen “Sürdürülebilir Gezim Çeşitlendirilmesi, Kültür ve Gezim Rotaları Projesi” kapsamında kentte belirlenen 10 rota da gezim güzergahlarına dahil edildi.

Düzenlenen turlar kapsamında kente gelen ziyaretçiler, Şırnak’ın İdil ve Güçlükonak ilçeleri içinde yer edinen Cehennem Deresi bölgesini, yaylaları, dereleri, kaplıcaları ve vadileri serin havada gezme fırsatı buluyor.

“Hazirana kadar 20 tur daha var”

ŞÜ Gezim ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Çelik, AA muhabirine, bu tur organizasyonlarını gezim paydaşları ile gerçekleştirdiklerini söylemiş oldu.

“Rotalar belirlendiğinden bu yana gezim paydaşlarıyla üniversite olarak birçok tur hazırladık, tur operatörleri ve acentelere yolladık. Bunun da meyvelerini almaya başladık. Hazirana kadar 20 tur daha var.” diyen Çelik, sağlanan bu gelişmeyi görmenin mutluluk verici bulunduğunu belirtti.

Çelik, bundan sonraki süreçte bölgede daha çok turist görmeyi beklediklerini dile getirdi.

“Büyük bir talep var”

Tur acentesi yetkilisi Huzan Sulh, yedi gün içinde gezim paydaşları ile Cehennem Deresi ve ters lalelere yönelik tur gerçekleştirildiğini ifade ederek, sürem süresince turların süreceğini söylemiş oldu.

Şırnak’ta gezilecek görülecek fazlaca yerin olduğuna işaret eden Sulh, “Huzurla insanoğlu merak ettikleri bölgeleri ziyaret ediyor. Büyük bir talep var. Belirlenen rotaların meyvelerini toplamaya başladık. Her geçen gün bu ilginin artarak devam ettiğini görüyoruz.” dedi.

Tur rehberi Akif Özek, bölgede yaşanmış olan huzurla insanların rahat ve özgürce gezebildiklerini anlatarak, bölgeye gelmek isteyen fazlaca kişinin bulunduğunu dile getirdi.

Bölgenin, kentin gezim ve tabiat turlarına elverişli olduğuna işaret eden Özek, “Gelenler buraların doğasına fanatik kalıyor. Yerli ve yabancı doğaseverleri bölgemize bekliyoruz.” diye konuştu.

“İyi ki gelmişiz”

Ziyaretçilerden Nevşehirli Filiz Tolu, bölgenin tabiat sporları için elverişli bulunduğunu belirterek, bu yönüyle de turizme büyük katkılar sunacağını düşündüğünü söylemiş oldu.

Bölgenin merak uyandırdığını dile getiren Tolu, “Birçok değişik sektörden arkadaşlarla bölgeye geldik. Buraları tanıtmak için çaba sarf edeceğiz. Oldukça güzel bir rota. Doğaseverlere tavsiye edeceğim bir yer.” ifadelerini kullandı.

Aksaray‘dan gelen Gani Darılmaz, kentin çok büyük bir doğaya haiz bulunduğunu söylemiş oldu.

Gaziantep‘ten gelen Burcu Bekleviç ise bu geziyi gerçekleştirmekten kıvanç duyduğunu anlatarak, “Görkemli bir yer. İyi ki gelmişiz. Her insana tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu.

Doğaseverler Şırnak'ın güzelliklerini keşfediyor

Doğaseverler Şırnak'ın güzelliklerini keşfediyor

Doğaseverler Şırnak'ın güzelliklerini keşfediyor

Doğaseverler Şırnak'ın güzelliklerini keşfediyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.