Down sendromlu milli atlet Münevvere, engelleri koşarak aşıyor

Avrupa ve dünya şampiyonalarında dereceleri bulunan down sendromlu ulusal atlet Münevvere Yılmaz, işgören olarak atanmanın mutluluğunu yaşarken, alanında üstün dereceli kırmaya devam etmek için çalışmalarına da devam ediyor.

Yenice Mahallesi’nde yaşayan Ahmet ile Hanife Yılmaz çifti, kızları Münevvere’nin doğumundan ortalama 2 ay sonrasında down sendromlu bulunduğunu öğrendi.

Kızlarının hayata tutunması için üstüne titreyen Yılmaz ailesi, Münevvere’nin eğitimine ehemmiyet verdi, spora yönlendirdi.

Annesinin yönlendirmesi sonrası karate kursuyla spora adım atan Münevvere, hemen sonra tanıştığı antrenörü Oğuz Özavar ile 2010’da atletizme geçiş yapmış olup, gülle atma ve ciritle ilgilendi.

Atletizm branşında 16 yaşından sonrasında hususi sporcuların katılmış olduğu Türkiye şampiyonalarında birincilikler elde eden Münevvere, 2012’de ulusal takıma seçildi.

Ulusal ekip kariyerinde Portekiz, Güney Afrika ve Finlandiya‘daki Avrupa ile dünya şampiyonlarında dereceler elde eden Münevvere, geçen yıl İtalya‘daki Down Sendromlular Avrupa Şampiyonası’nda 800 ile 1500 metre koşuda birinci oldu.

Katılmış olduğu şampiyonalarda atletizm, gülle atma ve cirit branşlarında elde etmiş olduğu derecelerle ulusal sporcu olarak 15 bin puan biriktiren Münevvere’nin geçtiğimiz günlerde Aksaray Gençlik ve İl Spor Müdürlüğüne “spor uzmanı” olarak ataması yapılmış oldu.

Gözü yeni rekorlarda

Münevvere Yılmaz, AA muhabirine, Aksaray’a işgören olarak atandığı haberini aldıklarında oldukça heyecanlandıklarını belirterek, “Hemen sonra ailece luk yaşadık. Memur olduğumu öğrenen hepimiz beni telefonla arayarak kutlama etti. Sporu bırakmayacağım, üstün dereceli kırmaya devam edeceğim inşallah.” diye konuştu.

Anne Hanife Yılmaz ise kızının atamasının yapılmasının tanım edilemez bir mutluluk yaşattığını söylemiş oldu.

Kızı için “Engellinin yapacağı spordan ne olur?” denilen zor yıllardan sonrasında memurluğa uzanan başarının her insana örnek olması icap ettiğini vurgulayan Yılmaz, Münevvere’ye devamlı güvendiğini kaydetti.

Yılmaz, Aksaray’daki atandığı kurumda göreve başlamış olacak olan kızı Münevvere’nin yanında olmaya ailece devam edeceklerini aktararak, “Hedefimiz Çekya’da yapılacak Dünya Şampiyonası ile 2024 Paralimpik Oyunları. Daha koşacak oldukça yolumuz, alacak oldukça madalya var.” ifadelerini kullandı.

Alıştırmacı Oğuz Özavar da sporcusuyla gurur duyduğunu dile getirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.