Edirne’de üniversite öğrencilerinin geliştirdiği roket TEKNOFEST’te yarışacak

Trakya Üniversitesi (TÜ) Mühendislik Fakültesi Simurg Roket Ekibi öğrencileri, uzun bir çalışmanın peşinden 3 bin metre yükselebilen “Gökdoğan” adını verdikleri roket tasarladı.

TÜ Öğretim Üyesi ve takımın danışmanı Aydın Güllü, AA muhabirine, mühendislik bölümünden 10 öğrenciden oluşan ekibin 9 aydır roket yapımı için çalıştığını söylemiş oldu.

Öğrencilerin yaz tatilini de okuldaki atölyede emek harcayarak geçirdiğini özetleyen Güllü, takımın “Gökdoğan” adını verdiği bir roket yaptığını söyledi.

Güllü, roketin, Aksaray‘daki Tuz Gölü‘nde 6 Ağustos’ta düzenlenecek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) yarışmasında fırlatılacağını belirterek, “Ekip üyesi öğrencilerin ufku burada açıldı. Kendilerini roket, uydu sistemleri, insansız hava araçları benzer biçimde sektörlerde oldukça geliştirdiler. İnsansız hava araçlarının sensör teknolojilerini biliyorlar. Onlara yazılım geliştiriyorlar.” dedi.

Roketin yalnız mekanik yapıdan oluşmadığını, içinde elektronik kart ve yazılım teknolojileri de bulunduğunu dile getiren Güllü, “Günümüzde ülkemizin parlayan yıldızlarından İHA’lara katkı elde eden gençleri üniversitelerde yetiştiriyoruz. Yetişen öğrencilerimize alttan gelen öğrencilerimiz dahil oluyor. Gelecek yıllarda model uydu çalışmalarımız, insansız hava araçları, dikey inişli roket takımları ve Elon Musk roket projelerine ilişkin çalışmalarımız olacak.” diye konuştu.

Güllü, 3 bin metre irtifaya haiz roketi Roketsan‘ın motor desteğiyle yaptıklarını ve çalışmalara devam ettiklerini kaydetti.

SİHA ve İHA’ları icra eden Selçuk Bayraktar‘ı örnek alıyoruz”

Elektrik Elektronik Kısmı talebesi ve takımın kaptanı Bengüsu Şen de yoğun bir emek harcama süreci geçirdiklerini dile getirdi.

Yaz tatilini okulda geçirdiklerini özetleyen Şen, şu şekilde konuştu:

“Sanayide çalışan ustalar roket yapımında bizlere destek oldu. Fabrikalardan sponsorluk alarak ortaya çıkardık bu roketi. Gökdoğan’da her insanın emeği var. SİHA ve İHA’ları icra eden Selçuk Bayraktar’ı örnek alıyoruz. Ikimiz de ülkemize katkı sağlamak için roket sistemini oluşturmak istiyoruz. Büyük emeklerle yaptığımız Gökdoğan roketimiz de semaya kavuşmaya hazır. Orta irtifa yükselebilen roket, insani yardım malzemesi, ilaç, teknik araç-gereç ya da dron taşıyabilecek. Geliştirildiği takdirde ise tabanca olarak bile kullanılabilir.”

Ekip üyesi Alperen Yüksel ise dünyada ve Türkiye‘de son yıllarda havacılık ve uzay teknolojisinde gelişmeler yaşandığını söylemiş oldu.

İHA’lardan esin alarak Gökdoğan’ı yaptıklarını özetleyen Yüksel, Türkiye’yi havacılık teknolojisinde ileriye taşımak için çalışmalara devam edeceklerini dile getirdi.

Yüksel, önceki yıl düzenlenen TEKNOFEST yarışmasında 8. olduklarını, bu yıl 1. olmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Teknoloji Edirne’de üniversite öğrencilerinin geliştirdiği roket TEKNOFEST’te yarışacak – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.