Ekipler sokak sokak gezip erkeklere KADES’i anlattı

– Takımlar köy köy gezip erkeklere KADES‘i söyledi

AKSARAY – Aksaray‘da hanıma yönelik şiddetle mücadelede erkeklere farkındalık eğitimlerinin verilmesi çerçevesinde köy köy gezen psikososyal destek, polis ve jandarma ekipleri Hanım Destek Uygulamasını erkeklere söyledi.

Aksaray’da hanıma yönelik şiddetin önüne geçilmesi ve savaşım edilmesi çerçevesinde ilgili kurum ve kuruluşlar içinde komisyonlar oluşturuldu. Türkiye‘de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca başlatılan projeler kapsamında yurt genelinde milyon adam vatandaşa KADES anlatılması hedefiyle oluşturulan komisyonlar Aksaray’da ilk gün hedefi olarak 10 bin adama ulaştı. Eğitimlerin verilmesinde Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Psikososyal destek ekipleri ve polis ile jandarma ekipleri vazife aldı. Cadde cadde gezerek KADES’i özetleyen takımlar, kıraathaneler, pastaneler, taksi durakları, alışveriş merkezleri ve kaldırımlarda hanıma yönelik şiddetin önlenmesinin yararlarını söyledi. İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri KADES’in erkeklere anlatılacağı farkındalık çalışmasının 5 gün süresince devam edeceğini ve her gün hedeflerinin 10 bin adam yurttaş olacağını duyurdu. Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü ise şehir genelinde çalışmalarının süreklilikle devam edeceğini aktardı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğünde görevli Sertlik Önleme ve İzleme Görevlisi Sevgi Akbulut, “Sertlik Önleme ve İzleme Merkezi olarak bugün buradayız. Öteki kolluk kuvvetlerimiz ve paydaş kurumların hepsi toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla bugün buradayız. Bilhassa İçişleri Bakanlığımızın ve Aile Toplumsal Hizmetler Bakanlığımızın 5 milyon adama eğitim farkındalığı kazandırmak faaliyeti kapsamında buradayız. Bu kapsamda bilhassa taksi durakları, kahvehaneler, OSB fabrikaları ve benzeri birçok adamların yoğun bulunmuş olduğu bölgelere giderek bilhassa toplumsal şiddete karşı farkındalığı meydana getirmeye çalışacağız. Bu kapsamda haftanın 3 günü değişik takımlar olarak alanda olacağız. Gayemiz Türkiye genelinde 5 milyon kişiye erişebilmek için Aksaray’da da gene 5 bin kişiye ulaşmak için tüm gücümüzle tüm ekiplerimizle seferber olacağız” dedi.

Bayanlara sertlik yanlış diyerek almış olduğu farkındalık eğitimini özetleyen Emekli Ramazan İçli (79), “Çalışacaksın, evlendiysen ailene haiz çıkacaksın. Geceni gündüzüne ilave edip çalışacaksın, kazanıp ekmeğini suyunu vereceksin. Binde bir sütü bozuk çıkarsa çıkar. Bu ne ya her gün boşanmalar artıyor, geçimsizlik artıyor. Yaptığın harcamalar havaya gidiyor. Bu bir dengesizliktir. Bir de olmuyorsa demokrasi biçiminde ayrıl, kanunlarımıza uyarak ayrıl vurmanın öldürmenin iş olmadığını bil” diye konuştu.

Taksi esnafı Veli Savran ise, “Bayanlara sevgi göstermek Peygamber efendimizden beri bayanlara sevgi göstereceğiz. Göstermemiz de gerekiyor. Hanımefendiler bizim baş tacımız, annemiz, bayanlar bizim varlığımız bizim sağlığımız sıhhatimi bayanlar bizim için oldukca önemlidir. Onlara sevgi göstereceğiz. Sertlik göstermeyeceğiz” dedi.

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Takımlar köy köy gezip erkeklere KADES’i söyledi – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.