Elazığ’da 1023 deprem konutu için kura çekildi

Elazığ‘da, 24 Ocak ve 27 Aralık 2020’de meydana gelen depremlerde evleri yıkılan ya da ağır hasar gören vatandaşlar için inşa edilen 1023 konut için kura çekimi yapılmış oldu.

Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020’de meydana gelen, 41 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu 6,8 ve 27 Aralık’ta merkez üssü Elazığ olan 5,3 büyüklüğündeki depremlerin arkasından, evleri yıkılan yada ağır hasar gören depremzedelerin yaralarının sarılması amacıyla başlatılan emek harcamalar sürüyor.

Bu kapsamda Yemişlik, Zafran, Aksaray ve Bizmişen mahallelerinde yapımı tamamlanan 1023 konut için İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü hizmet binasında kura çekimi törenle gerçekleştirildi.

Törene katılan Vali Ömer Toraman, kura çekimiyle 1023 gerçek sahibi vatandaşın evlerine kavuşacağını söylemiş oldu.

Yapımı tamamlanan zelzele konutlarını kura çekerek bekletilmeden hak sahiplerine teslim ettiklerini belirten Toraman, devletin hak sahiplerine konutlarını teslim etmek için büyük çaba gösterdiğini aktardı.

Depremden sonrasında yapımına başlanan konutlarda son aşamaya geldiklerini özetleyen Toraman, “Elazığ’da depremden dolayı konutları yıkılan, ağır hasar gören vatandaşlar var. Hem de konutları ağır hasar görmese de kentsel dönüşüm kapsamında gerçek sahibi duyuru edilen konut imalatı meydana getirilen yurttaşlarımız var.” dedi.

Toraman, zelzele konutlarının kısa sürede tamamlandığını ifade ederek, şöyleki konuştu:

“Kentsel dönümüm kapsamında gerçek sahibi olan yurttaşlarımızın yüzde 90’ının konutunu teslim etmiş bulunuyoruz. Depremden dolayı yıkılan ve ağır hasar alan konutlarda yürütülen emek verme kapsamında Elazığ merkez mahallelerinde bugün çekeceğimiz kurayla hak sahiplerinin yüzde 97’sine konutlarını teslim etmiş olacağız. Bu devasa yükseklikte bir sayı. Bu, işin nerede ise tamamlandığı anlamına geliyor. İl genelinde kentsel dönümle ilçeler ve köyler dahil olduğunda konut kurası çekme oranımız yüzde 81 oldu.”

Elazığ'da 1023 deprem konutu için kura çekildi

Elazığ'da 1023 deprem konutu için kura çekildi

Elazığ'da 1023 deprem konutu için kura çekildi

Elazığ'da 1023 deprem konutu için kura çekildi

Elazığ'da 1023 deprem konutu için kura çekildi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.