Elazığlılar Dipsiz Göl’ün turizme kazandırılmasını istiyor

Elazığ‘da şehir merkezindeki bir evin bahçesinde yer edinen ve halk içinde “Dipsiz Göl” olarak adlandırılan doğal gölün turizme kazandırılması isteniyor.

Merkez Aksaray Mahallesin’de müstakil bir evin bahçesinde bulunan ve ortalama 100 metrekare yüzey alanına haiz göl, tabandan kaynayarak çıkan yer altı sularıyla besleniyor.

Yazları suyunun soğuk, kış aylarında ise sıcak olmasıyla da dikkati çeken göl, içine bırakılan sazan, turna, alabalık ve akvaryum balıklarıyla da ilgi uyandırıyor.

Mahalle sakinlerinden Ferit Demirci, çocukluğundan bu yana gölün bulunduğunu, oradan taşan suyla insanların bahçelerini suladığını belirtti.

Yeraltı sularıyla beslenen gölün suyunun oldukca berrak, temiz bulunduğunu ifade eden Demirci, “Gölün suyu ne azalır ne de çoğalır, kışın suyu sıcak, yazın ise soğuktur. Burayı merak edenler oldukca. Göle güzellik katması için balıkları biz bıraktık.” dedi.

Demirci, oldukca eski yıllarda çevresi sazlık ve bataklık olan gölün, ilgili bir kurum tarafınca duvarlarının taşlarla örüldüğünü ve gölden taşan suların tertipli akması için kanal yapılarak rehabilite edildiğini aktardı.

Gölün halk içinde anlatılan bir efsaneyle de ilgi çektiğini dile getiren Demirci, şöyleki devam etti:

“Efsaneye bakılırsa, bir gelinle damat faytonla buradan geçerken faytonu çeken hayvan ürkmüş, gelin ve damat göle düşüp kaybolmuş. Sonrasında gelin ve damadın Sivrice Gölünde izleri çıkmış. Su da 300 metre derinlikten çıkıyormuş. Onun için adını Dipsiz Göl koymuşlar.”

Mahalle sakinlerinden Ali Safter ise Dipsiz Göl’ün güzelliğiyle mahalleye renk kattığını, insanların çevresinde oturup dinlendiğini ve güzel zaman geçirdiklerini dile getirdi.

Safter, “Biz bu gölün turizme kazandırılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Elazığlılar Dipsiz Göl’ün turizme kazandırılmasını istiyor – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.