ESKİŞEHİR – Ampute voleybolcu lise öğrencisinin gözü ay-yıldızlı formada

Eskişehir‘de 2 yıl ilkin ziraat makinesine kaptırdığı sol bacağı diz üstünden kesilen voleybolcu Barış Şimşek, Oturarak Voleybol Ulusal Ekibi’na seçilmeyi hedefliyor.

Eskişehir Eğitimciler Spor Lisesi’nin 10. sınıfında tahsil gören 16 yaşındaki Şimşek’in 2020 senesinde voleybol branşında katılmaya hak kazanılmış olduğu genç ulusal ekip kampı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle yapılamadı.

Ziraat işleriyle uğraşmak suretiyle Sivrihisar ilçesine giden Şimşek, tarlada başı dönerek yere düştü. Sol bacağı traktöre bağlı alabora makinesi altında kalan genç voleybolcu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Ortalama 5 ay devam eden tedavi sonucu sol bacağı diz üstünden ampute edilen Sulh Şimşek, buna karşın oldukca sevilmiş olduğu voleyboldan kopmadı. Ailesi, arkadaşları, öğretmenleri ve antrenörlerinin desteğiyle hayata tekrardan bağlanan Şimşek, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Gençlik ve Spor Kulübünün oturarak voleybol takımına seçildi.

Hayatına protez bacakla devam eden ve takımıyla bu sürem Türkiye Oturarak Voleybol Süper Lig’de savaşım eden Şimşek, Oturarak Voleybol Adam Ulusal Ekibi’na katılıp Türkiye’yi yurt haricinde temsil etmek istiyor.

“Voleybol beni hayata bağladı”

Sulh Şimşek, AA muhabirine, spor yapmayı devamlı sevdiğini, ilkokuldan beri atletizm ve voleybol branşlarıyla ilgilendiğini söylemiş oldu.

Ortalama 7 senedir voleybol oynadığını belirten Şimşek, “Ayağım sağlamken ulusal ekip kampına katılacaktım sadece Kovid-19 salgını sebebiyle gidememiştim. O sırada köye gidip kaza geçirdim. 2020 senesinde Sivrihisar’daki köyümüzde ziraat işleriyle uğraşırken tarlada başım dönerek yere düştüm. O sırada toprak elemekte kullanılan traktöre bağlı alabora makinesini ayağımı kaptırdım. Ilkin derhal ayağıma tampon yaptım. Sıhhat ekipleri beni Eskişehir’e getirdi. Yoğun bakımda tedavi gördüm. Sol ayağım diz üstünden ampute edildi. Ondan sonra evde kendimi toparlayıp 5 ayda ayağa kalktım.” diye konuştu.

Tekrardan hayata tutunmak için oldukca çabaladığını dile getirip, azmi ve hayallerinin oldukca büyük bulunduğunu özetleyen Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

“Spor yapıyorum, tahsil görüyorum ve ağabeyime de iş yerinde destek oluyorum. Bu dünyaya yaşamaya geldik. Kaza yapmadan ilkin voleybolu ayakta oynuyordum, şimdi oturarak oynuyorum. Benim için bir şey fark etmiyor. Bir tek saha küçülüyor ve file alçalıyor. Bu sporu hayata geçirmeye da devam edeceğim. Voleybol beni hayata bağladı. Kulübümdeki dostlarımla birbirimize destek oluyoruz, motivasyonumuzu artırıyoruz. Ekip olarak geçen sürem Süper Lig’e yükseldik. Süper Lig’de Eskişehir’i en iyi şekilde temsil ediyoruz.”

“Ülkemi temsil etmek isterim”

Sulh Şimşek, geçen yıl Aksaray‘da meydana gelen Oturarak Voleybol Adam Ulusal Ekibi kampına katıldığını aktardı.

Ulusal takımda kendine yer bulmak istediğini aktaran Şimşek, “Ay-yıldızlı formayı giyip ülkemi temsil etmek benim için büyük bir onur. Yurt haricinde ülkemi temsil etmek isterim. Bunu da başaracağım.” şeklinde konuştu.

Okulunu bitirdikten sonrasında Engelli Kamu Çalışanı Seçme Imtihanı’na (EKPSS) girmek istediğini dile getiren Şimşek, emek verme yaşamı ile sporu bir arada sürdürmek istediğini belirtti.

Engellilerin yaşamı asla bırakmaması icap ettiğini özetleyen Şimşek, “Yaşamın anlamını kavramak gerekiyor. Yaşamı yaşadığınızda engelleri aşabiliyorsunuz. Mutlu olacak oldukca fazla şey var. Vatanımızda de engellilere pek oldukca fırsat sağlanıyor. Bu tarz şeyleri iyi değerlendirmek gerekiyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Şimşek, hedeflerini gerçekleştirmesinde destek veren ailesine, okul yöneticilerine, öğretmenlerine ve antrenörlerine teşekkür etti.

ESKİŞEHİR - Ampute voleybolcu lise öğrencisinin gözü ay-yıldızlı formada

ESKİŞEHİR - Ampute voleybolcu lise öğrencisinin gözü ay-yıldızlı formada

ESKİŞEHİR - Ampute voleybolcu lise öğrencisinin gözü ay-yıldızlı formada

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.