Evlendiği gün ölmüştü, 2 milyon liralık mal varlığını vasiyetle bıraktıktan sonra zehirlendiği ortaya çıktı

Bursa‘da, 9 yıl ilkin internette okey oynarken tanışıp evlendirilmiş olduğu gün yaşamını kaybeden Ahmet Yeşildağ’ın (70) vefatıyla ilgili davada savcı mütalaasını verdi. Mütalaada, ölümünün tedavi amacıyla kullanılan ilaçta bulunan kodeinin fazla verilmesi sonucu zehirlenerek olduğu ortaya çıkan Yeşildağ’ın, dini nikahla beraber yaşamış olduğu Sevilay Elit (60) ile resmi nikah kıydığı Derya Mızrakçı’nın (42) anası Beyhan Mızrakçı hakkında tasarlayarak adam öldürmek suçundan müebbet hapis cezası talep edildi. Her iki sanığın da tutuklanmasını isteyen savcı, Derya Mızrakçı Yeşildağ’ın ise beraatını talep etti.

Edinilen bilgiye bakılırsa, Mersin‘de yaşayan Ahmet Yeşildağ, 2013 senesinde bir toplumsal paylaşım sitesinde okey oynarken Sevilay Elit ile tanıştı. Yeşildağ, evini satıp parasını gönderilmiş olduğu Elit ile Bursa’nın Mudanya ilçesinde, dini nikah yapmış olup beraber yaşamaya başladı. 4 ay sonrasında Yeşildağ, 2 milyon liralık mal varlığını Sevilay Elit’a bıraktığını belirten vasiyet imzaladı. Bigün sonrasında ise Elit’ın isteği üstüne yeğeni olan Derya Mızrakçı ile resmi nikah kıyarak evliliğe ilk adımını attı. Mızrakçı, evlendikten 2 saat sonrasında Aksaray‘a dönerken, rahatsızlanan Yeşildağ, nikahın kıyıldığı gün kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı. Yeşildağ’ın şüpheli ölümü ise kayıtlara, ‘naturel ölüm’ olarak geçti.

Babasının acı haberini öğrenen Ali Yeşildağ, evrağı incelediğinde vasiyet ile nikah tarihini fark edip, savcılığa kabahat duyurusunda bulunmuş oldu.

Mezarı oluşturulan Yeşildağ’dan alınan parçalar incelenince, ölümünün, tedavi amacıyla kullanılan ilaçta bulunan kodeinin fazla verilmesi sonucu zehirlenerek öldüğü ortaya çıktı. Bunun üstüne Sevilay Elit, oğlu Cihan Elit (36), Derya Mızrakçı Yeşildağ ile anası Beyhan Mızrakçı, katliam suçlamasıyla gözaltına alındı. Cihan Elit adli denetim şartıyla özgür bırakılırken, öteki 3 şüpheli tutuklandı. Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan yaşam boyu hapis cezası talebiyle haklarında dava oluşturulan Sevilay Elit, Derya Mızrakçı Yeşildağ ve Beyhan Mızrakçı çıktıkları ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak suretiyle özgür bırakıldı. Daha ilkin adli denetim şartıyla özgür bırakılan Cihan Elit ise geçirdiği trafik kazasında yaşamını kaybetmiş olduğu için ile alakalı dava düştü.

Yeşildağ’ın vefatıyla ilgili 9 senedir devam eden davada, yargılamaya devam edildi. Karar aşamasına gelen duruşmaya tutuksuz sanıklar Sevilay Elit ve Beyhan Mızrakçı katıldı. Daha önceki duruşmalarda verdiği ifadesini tekrarlayan Ahmet Yeşildağ’ın dini nikahlı eşi Sevilay Elit, Yeşildağ’ı zehirledikleri iddiasını reddetti. Sevilay Elit, “Ahmet Bursa’ya ulaştıktan sonra devamlı hastalığa yakalandı. Ben onu 4,5 ayda 28 kez hastaneye götürdüm. Kaldı ki dini nikahı bana Ahmet ile ablası Zeynep, ‘Ikimiz de erkekle hanım nikahsız bir arada olmaz’ diyerek baskıyla kıydırdı. Ailesine bir şey bırakmak istemediğini belirterek, mallarını benim üzerime kendisi zorla yapmış oldu. Ölümü hastalığı sebebiyle gerçekleşti” dedi.

Derya Mızrakçı Yeşildağ’ın emekli sıhhat çalışanı anası Beyhan Mızrakçı ise kızının Ahmet Yeşildağ’la evlenmesine ilkin karşı çıktığını fakat Ahmet Yeşildağ’ın, “Ben artık yolun sonundayım. Ben ölünce maaşım aileme duracak. Onlara kalmasını istemiyorum, gereksinim duyan birine gitsin” diyince, karşı çıkmadım. Kızımla evliliğe ilk adımını attı. Benim Ahmet’e ilaç vermem, zehirlemem söz mevzusu değil. Ben hiç kimseye aspirin bile tavsiye etmeyen biriyim” ifadelerini kullandı.

Derya Mızrakçı Yeşildağ da anası ve teyzesi benzer biçimde katliam suçlamasını reddetti. Anne ve teyzesinin isteğiyle birlikteliği kabul ettiğini söyleyen Derya Mızrakçı Yeşildağ, “Evlilik evraklarımı yapmış olup Mudanya’ya geldim. Ertesi gün evlendikten iki saat sonrasında da Aksaray’a döndüm. Ben oradayken arayıp, Ahmet’in öldüğünü söylediler. Oldukca şaşırdım. Benim tek şansızlığım, eşimin evlendikten saatler sonrasında ölmesidir. Ben mantık birlikteliği yaptım. Ahmet bana, ‘dünya ahiret kızımdır’ derdi. Suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

Duruşmada savcı esas ile alakalı mütalaasını verdi. Savcı, İstanbul Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi’nden alınan raporda, Ahmet Yeşildağ’a tedavi amacıyla verilen ilaçta bulunan kodeinin fazla verilmesi sonucu zehirlenerek öldüğü belirlendiğinden, Sevilay Elit ile Beyhan Mızrakçı’nın ‘tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılıp tutuklanmasını, Derya Mızrakçı Yeşildağ’ın ise beraatını talep etti.

Ahmet Yeşildağ’ın oğlu Ali Yeşildağ’ın avukatı da 2 sanığın planlayarak iştirak halinde maktulü öldürmüş olduğu tüm dosya kapsamında durağan(durgun) olduğu anlaşıldığından, cezalandırılmalarını istedi. Mahkeme heyeti, savcının mütalaası sonrasında sanıklara ve avukatlara müdafa için ek süre vererek, karar aşamasına gelen duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(Süleyman Aydın )

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.