İç Anadolulu liseliler, Kayseri’deki TÜBİTAK sergisinde bir araya geldi

TÜBİTAK Bilim insanı Destek Programları Başkanlığı tarafınca düzenlenen 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Kayseri Bölge Yarışması Sergi açılışı yapılmış oldu.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Süleyman Demirel Spor Salonu’ndaki sergide, Kayseri, Aksaray, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Yozgat ve Sivas‘taki lise öğrencilerinin projeleri sergilendi.

Açılışta konuşan TÜBİKAT Proje Yarışmaları Kayseri Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Oğuz Demiryürek, yarışmaya 963 projeyle müracaat yapıldığını, bunlardan 12 alandan 101 projenin sergiye katılmaya hak kazandığını söylemiş oldu.

Demiryürek, projelerin 15-16 Mart’ta jüri karşısına çıkacağını ve 42 projenin ödüllendireceğini kaydetti.

ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Kılıç ise geleceğin üniversitelileri ve bilim adamları olacak liselileri ERÜ çatısı altında görmekten mutluluk duyacaklarını açıkladı.

Sergide, Kırşehir Şeyh Edebali Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Mustafa Bedir ve Emre Kalkan‘ın tasarladığı elektrik sayaçlarının uzaktan okunması projesi dikkati çekti.

Projeyi özetleyen Bedir, teknoloji tasarım alanında yarışacak projeleriyle alanlarında iddialı olduklarını belirtti.

Elektrik sayaçları üstüne yerleştirdikleri parçalar yardımıyla sayaçtaki verilerin data beyse aktarılacağını aktaran Bedir, “Data beysten çekilen verilerden abone numaranızla uygulamamıza giriş yaptığınızda güncel satmaca bilgilerinize ulaşabiliyorsunuz. Aboneliğinizi açma-kapama işleminde ödeme yapmıyorsunuz, beklemiyorsunuz otomatikman sistem açıyor.” dedi.

Öğrencilerden Emre Kalkan ise hafta sonu ve dinlence şeklinde durumlarda elektrik açma kapama işlemlerinin yapılamadığını anımsatan Kalkan, “Sistem yardımıyla hem açma kapama bedeli ödemiyorsunuz hem de mağdur olmuyorsunuz. Kaçak kullanımının da önüne geçmiş oluyoruz. Potansiyel kaçak belirleme sistemimiz var, denetimler yapıyoruz. Kategorimizde iki birinci çıkacak, birisi biz olacağız diye düşünüyoruz.” diye konuştu.

Kayseri Fen Lisesi talebesi Hamdi Cuma Gülek ise sergiye, Kovid-19 sürecinin bireylerin yeme alışkanlıklarına olan tesirini araştırmış olduğu projesiyle katıldı.

Araştırmada yaş aralıklarını, meslek gruplarını ve gelirleri baz aldıklarını, uzaktan anket sistemiyle araştırmayı gerçekleştirdiklerini özetleyen Gülek, “Bireylerin yeme alışkanlıkları Kovid-19 öncesinde çoğunlukla mesleki gelirlerinden etkilenirken Kovid-19 döneminde ise yaş aralığının da etkili bulunduğunu gördük. Kuşaklar üstünden giderek bu emek vermeyi yaptık. Baby Boomers kuşağı (1946-1964) salgından korkmuş olduğu için dışardan yemeği tercih etmemiş.” şeklinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.