Ihlara Vadisi’nin “kesin korunacak hassas alan“ ilan edilmesi sevinçle karşılandı

Aksaray‘ın Güzelyurt ilçesindeki Ihlara Vadisi ve çevresinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla piyasaya sürülen kararla “kati korunacak kırılgan alan” edilmesi ilçede sevinçle karşılandı.

Kapadokya‘nın incisi” olarak da adlandırılan Ihlara Vadisi, dünyanın en büyük kanyonları içinde içeriyor.

Zamanı ve naturel güzellikleri bir arada bulundurmasıyla adeta açık hava müzesini çağrıştıran Ihlara Vadisi, her yıl fazlaca sayıda yerli ve yabancı turisti kendisine çekiyor.

Ihlara Vadisi’nin kati korunacak alan duyuru edilmesini bölge halkı sevinçle karşıladı.

“Vadimizin ekolojik olarak da korunabilmesi hakkaten fazlaca kıymetli”

Güzelyurt Kaymakamı Nurullah Cemil Erciyas, AA muhabirine, alınan kararla Ihlara Vadisi’nin hem coğrafi hem de ekolojik açıdan bozulmasının önüne geçildiğini söylemiş oldu.

Ek olarak alınan kararla yapılaşmanın önüne geçildiğini vurgulayan Erciyas, şöyleki konuştu:

“Biz bu durumu ilçe merkezimizdeki sit alanlarından da görebiliyoruz. Hakikaten günümüze kadar güzelce korunabilmiş. Vadimizin ekolojik olarak da korunabilmesi hakkaten fazlaca kıymetli. Kararın alınmasına ilçe halkımızla birlikte fazlaca sevindik ve memnuniyetle karşılıyoruz. Kati korunacak kırılgan alanlarda bilhassa ekolojik açıdan yapılacak çalışmaların önüne geçebiliyor. Kısaca buralarda yapılacak her emek verme bırakın yapılaşmayı herhangi bir ağaç dikiminde bile doğa varlıkları kurullarının izini gerekiyor. Devletimizde ekolojik açıdan fazlaca kıymetli bölgeler var. Bunlardan bir tanesi de Ihlara Vadisi.”

“Cumhurbaşkanımızın almış olduğu karar bizleri fazlaca memnun etti”

Güzelyurt Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu ise Ihlara Vadisi’ni “Kapadokya’nın incisi” olarak da adlandırdıklarını söylemiş oldu.

Ihlara Vadisi’nin adeta açık hava müzesini andırdığını özetleyen Demircioğlu, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın almış olduğu karar bizleri fazlaca memnun etti. Türkiye‘de kati korunacak kırılgan alan sayısı fazlaca azca. Fazlaca hususi bölgeler buralar. Alınan kararla Ihlara Vadisi bundan sonrasında tahrip edilmeden, doğasıyla, tarihiyle ve kültürüyle kati olarak korunacak. Biz bunu fazlaca istiyorduk.” diye konuştu.

Ihlara Vadisi çıkışındaki Belisırma köyünde lokanta işleten Kerim Yasav da alınan sonucu desteklediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın burayı bu derecede koruma altına alması bizi oldukça sevindirdi. Yurttaşlarımızın gelişi güzel yapılaşma yapmaması gerekiyor. Ihlara Vadisi’nin naturel yapısının bozulmaması lazım. Buradaki nebat çeşitliliğinin korunması da gerekiyor. Fazlaca mühim kilise ve mağaralarımız var. Yürüyüş alanlarının korunacak olması bizleri sevindiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyorum.”

“Fazlaca güzel ve yerinde bir karar alınmış oldu”

Ihlara beldesinde yaşayan Çetin Uzunbaba ise Ihlara Vadisi’nin fazlaca güzel ve naturel bir yer bulunduğunu, kırılgan alan duyuru edilmesinin fazlaca doğru bir karar bulunduğunu dile getirdi.

Mevzuyu yakından takip ettiğini aktaran Uzunbaba, “Fazlaca güzel ve yerinde bir karar alınmış oldu. Hatta geç bile kalınmış bir karar. Ihlara Vadisi’nin kültürel ve coğrafi yapısı koruma altına alınarak gezim açısından değerlendirmek gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Ihlara Vadisi’nde lokanta işleten Birol Tezer de “Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Alınan bu karar fazlaca doğru ve yerindedir. Biz burada yaşayanlar olarak bu sonucu destekliyoruz. Ihlara Vadisi’nde yapılaşma olursa burasının naturel ve zamanı yapısı bozulur. Buna engel olan bir sonucu hepimiz destekliyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla piyasaya sürülen karara nazaran, Güzelyurt ilçesi sınırlarında bulunan Ihlara Vadisi ve Çevresi Organik Sit Alanı, koruma statüsünün tekrardan değerlendirilmesi sonucu “kati korunacak kırılgan alan” olarak tescil ve duyuru edilmişti.

Kararda, kati korunacak kırılgan alanın krokisi ile coğrafi sınır ve koordinatlarına ilişkin bilgiler de yer almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.