‘Ile de France’ ırkı koyunlar üreticinin yüzünü güldürüyor

‘Ile de France’ ırkı koyunlar üreticinin yüzünü güldürüyor

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane‘nin Köse ilçesinde yetiştirilmeye başlanan ‘Ile de France’ koyun ve kuzuları üreticinin yüzünü güldürüyor, üreticiler siparişlere yetişemiyor.

Köse ilçesinde anavatanı Fransa‘nın Saone Et Lorie bölgesi olan et ve yavru verimi yüksek olan koyun ırklarından birisi olarak gösterilen ‘Ile e France’ koyun ve kuzuları üreticinin yüzünü güldürüyor.

Köseli küçükbaş hayvan üreticisi Hümmet Pala, koyun ırkının Türkiye‘nin iklim şartlarına uygun bulunduğunu ve et veriminin devasa yükseklikte bulunduğunu söylerken, siparişlere yetişemediklerini de sözlerine ekledi.

“Oldukça verimli bir hayvan”

Irkın soğuk ve sıcak havalara dayanıklılığının oldukca üst seviyede bulunduğunu söyleyen üretici Hümmet Pala, “2019 senesinde hayvancılığa merak saldık ve araştırmalara başladık ve koyun işine merak saldık. Sonrasında hangi ırka karar vereceğimizi düşündük. Araştırmaların sonucunda en verimli, bizim yöremize en uygun olan Ile de France ırkına karar verdik. Ortalama 2 senedir damızlık hayvan üretimine devam ediyoruz ve Köse ilçemizden Türkiye’nin her tarafına damızlık hayvan gönderiyoruz. Azca sayıda yapmış olup kaliteli mal çıkarma derdindeyiz. Bizim meramız küçükbaş hayvancılığa uygun bir mera. Ile de France türü oldukca yakışıklı bir koyun, oldukca verimli bir hayvan. Gümüşhane’nin eksi 30 ve Antalya‘nın 50 aşama sıcaklığına dayanabilecek bir hayvan. Kar yağsa bile karın üstünde yatıp yaşamını idame ettirebilen bir hayvan” diye konuştu.

“Et veriminde dünyada ilk 3’te yer edinen bir hayvan”

Bilhassa ‘Ile de France’ ırkı hayvanların et veriminin oldukca fazla bulunduğunun altını çizen Pala, “Biz bu ırkta 10 koyundan 17 kuzu alabiliyoruz, her dönem kızgınlığa gelebiliyor. Yaz kış fark etmeden kuzu alabiliyoruz. En büyük artılarından biri ise et verimi. Et veriminde dünyada ilk 3’te yer edinen bir hayvan. Biz hayvanlarımızı pazarlamak için toplumsal medyayı kullanıyoruz, biz hayvanlarımızı paylaşıyoruz oradan görüp arıyorlar. Çanakkale‘ye, Sakarya‘ya, Kocaeli‘ye, Ankara‘ya, Niğde‘ye Aksaray ve birçok yere hayvan gönderiyoruz. Normalde Ile de France ırkı koyunlar 70-100 içinde kiloya haiz oluyor bizde 120 kilograma kadar çıkıyor. Koçlar da 130-150 kilogram. Oldukça talep var yetiştiremiyoruz, damızlık ayırmak istiyoruz insanoğlu bırakmıyor. Bizlerden habersiz adresimizi bulup çat kapı gelenler de oluyor. Bununla beraber biz Ile de France ırkının derneğini de kurduk. Bu işi daha disiplinli yapmak adına Kocaeli merkezli Ile de France Koyun Üreticileri Derneği isminde bir dernek kurduk safkan haline getirmek için” dedi.

Emrullah Kazancı da “İlk etapta alışık olmadığımız için şaşırdık. Meşakkatli fakat verimli ve kazançlı bir iş. Bizim yerli cinslere bunlara gore zayıf kalıyor” ifadelerini kullandı.

'Ile de France' ırkı koyunlar üreticinin yüzünü güldürüyor

'Ile de France' ırkı koyunlar üreticinin yüzünü güldürüyor

'Ile de France' ırkı koyunlar üreticinin yüzünü güldürüyor

'Ile de France' ırkı koyunlar üreticinin yüzünü güldürüyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi ‘Ile de France’ ırkı koyunlar üreticinin yüzünü güldürüyor – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.