İnce bağırsağına ikinci kez nakil yapılan hasta sağlığına kavuştu

İzmir‘de ikinci kez ince bağırsak nakli olan 26 yaşındaki hasta sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Aksaray‘da yaşayan bir çocuk babası Ali Rıza Ercan, 2014 senesinde ince bağırsağının düğümlenmesi sebebiyle nakil için Sıhhat Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnce Bağırsak Nakil Servisi’ne sevk edildi.

Opr. Dr. Cezmi Karaca ve Doç. Dr. Cem Tuğmen tarafınca acil organ nakil listesine alınan Ercan’a 3 ay sonrasında, beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan ince bağırsak nakli yapılmış oldu. Sağlığına kavuşan Ercan, geçen yıl tekrardan rahatsızlandı.

Tuğmen, yapmış olduğu kontrolde nakil meydana getirilen ince bağırsağın bir bölümünün vücut tarafınca reddedildiğini belirledi. Hastanın bu rahatsızlığı ilaçlarla tedavi edilemedi ve nakledilmiş olan ince bağırsağın büyük bir kısmı ameliyatla çıkarıldı.

İkinci kez organ nakli listesine alınan Ercan’a 4 ay sonrasında gene beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan ince bağırsak nakledildi.

Şubatta meydana getirilen ve 8 saat devam eden ameliyatın arkasından 40 güne yakın bir süre hastanede tedavi gören Ercan, sağlığına kavuşunca taburcu edildi.

“Talihli bir hasta”

Nakli gerçekleştiren Tuğmen, AA muhabirine, Ercan’ın oldukca talihli bir hasta bulunduğunu, 2 kez acil nakil listesine girip kısa süre içinde uygun organa kavuşmasının düşük bir olasılık bulunduğunu beyan etti.

İlk nakilde hastaya ortalama 2 metre ince bağırsak naklettiklerini, meydana getirilen tetkiklerde bağırsağın bir bölümünün vücut tarafınca reddedildiğini saptadıklarını ifade eden Tuğmen, şöyleki konuştu:

“Nakil bağırsağın son kısmında vücudun reddi bulguları vardı fakat baş kısmında bu şekilde bir tesir yoktu. Bağırsağın sorunlu kısmını çıkarmak zorunda kaldık. Yeniden bekleme listesine aldık. Talih yüzümüze güldü. Hastanemizde bir donör çıktı. Aldığımız ince bağırsağı hastamıza naklettik.”

Son nakledilen organın bir tarafının önceki nakildeki bölüme öteki tarafının hastanın kendi organlarına birleştirildiğini, bu yönüyle dünyada nadir bir operasyonun yapıldığını özetleyen Tuğmen, “Hastamız Türkiye‘de ikinci ince bağırsak naklini olan ikinci hasta oldu.” dedi.

“Organ nakli bekleyenler hep ümitli olsun”

İkinci nakille sağlığına kavuşan Ali Rıza Ercan ise nakil sıralamasında beklerken asla umudunu kaybetmediğini belirtti.

Ercan, “Ben talihli bir hastayım. Türkiye’de ikinci kez ince bağırsak nakli olan hastayım. Doktorlarım bana, ben de onlara güvendim. Organ nakli bekleyenler hep ümitli olsun. Tanrı’a yakarma etsinler. Milletimize de ‘organlarınız toprak olacağına can olsun’ diyorum.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.